Zanzibar’ın kuzey adası Pemba Adası’nı keşfetme zamanı

Zanzibar’ın kuzey adası Pemba Adası’nı keşfetme zamanı

Dünyanın en iyi dalış noktalarından Pemba Adası, henüz keşfetmediyseniz sürpriz bir rota olarak değerlendirebileceğiniz harika bir destinasyon. Denizi ve toprağı bereketli Pemba Adası’nı biraz daha yakından tanıyalım:

Arapça Yeşil ada olarak bilinen, Hint Okyanusu’nda Swahili kıyısında uzanan Pemba adası, Tanzanya’ya bağlı Zanzibar takımadalarının kuzeydeki bir parçasını oluşturur. Ada ile Afrika kıtası arasında yer alan Pemba Kanalı adı verilen derin çukurdan dolayı, Pemba adası dünyanın en iyi dalış noktalarından biridir. 988 kilometrekare alana sahip olan ada, 407 bin civarı nüfusa sahiptir.

Pemba Adası, takımadanın en büyük adası Zanzibar’ın 50 km kuzeyinde yer alır. Zanzibar, 1964 yılında Tanzanya’yı oluşturmak için Tanganika eski kolonisiyle birleştirildi.

Pemba, Tanzanya anakarasının 50 kilometre doğusunda Pemba Kanalı’nın karşısında yer alır.

Küçük ölçekli çiftçiliğin hakim olduğu adanın büyük kısmı tepeliktir. Pemba Adası toprakları Zanzibar’a göre daha verimlidir. Ayrıca karanfil (baharat) gibi ekinlerin dahil olduğu büyük ölçekli tarım da yapılır.

Önceki yıllarda ada ulaşımı uygun olmadığı için ve siyasi şiddetten dolayı ünlü geleneksel tıp ve büyücülüğün merkezi olması nedeniyle ziyaret edenler hariç ada nadiren ziyaret ediliyordu. Adada Umman’dan göç eden geniş bir Arap nüfusu bulunur. Ada nüfusu Arap ve orijinal Svahili yerlilerinden oluşur. Ayrıca nüfusun önemli bir kısmı da Şirazi halkı olarak tanımlanır.

Pemba’nın en önemli şehirleri ise başkent Chake-Chake, Mkoani ve en büyük kenti Wete’dir. Merkezi bir konumda bulunan Chake-Chake, bir tepenin üstünde konumlanmış. batıda bir körfez ve küçük Misali adasını ve gel-gitlere göre Arap yelkenlilerinin girebildiği yerel limanı görür. Pemba, doğu kıyısında bir arazi şeridi hariç çok verimli bir yer. Karanfil ağaçlarının yanı sıra yerliler ayrıca pirinç, Hindistan cevizi, muz, manyok (sütleğengiller familyasından bir bitki) ve kırmızı fasulye (Swahili dilinde maharagwe olarak söylenir) ağırlıklı ürünler yetiştirir.

Zanzibar’ın toplam baharat üretiminin yüzde 75’i Pemba Adası’ndan sağlanır.

Oldukça dik uçurumları, el değmemiş mercanları ve bol miktarda deniz yaşamıyla Pemba birçok dalış alanına sahip.

Pemba ayrıca balıkçılık alanlarıyla da ünlüdür. Ada ve anakara arasında derin 50 km genişliğinde Pemba Kanalı, Svahili sahilindeki olta avı balığı için en randımanlı yer.

Zanzibar ihracat gelirlerinin büyük bir kısmı karanfilden geliyor.

Yakın zamanlarda Pemba Adası’nda turizm hızla büyüdü. Daha az kalabalık bir yeri tercih eden maceracı gezginler Pemba adası’na geliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account