Zanzibar’da doğanın kucağında…

Zanzibar’da doğanın kucağında…

Zanzibar’da mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri de Jozani-Chwaka Ulusal Parkı. 2004 yılında koruma altına alınan 50 kilometrelik ormanlık alan, bir rehber eşliğinde dolaşılıyor.

Buranın en ünlüleri ise kırmızı colobus maymunları… Sırtları, burunları ve kuyrukları kırmızının tonlarında olan maymunların sadece bölgede yaşadıkları aktarılıyor.

Rehberimiz güvenliğimiz ve de maymunların güvenliği için fazla yaklaşmanın yasak olduğunu belirtti.

Ayrıca yine ender bulunan başka birçok maymun ve 40’dan fazla kuş türü bu ormanda yaşıyor. Tur sırasında bölgeyi Tsunamiden koruduğu söylenen Mangrov ağaçları gibi birçok değişik ağaç ve bitki türü de göreceksiniz.

Tam da “ormanda dinlenmek ve yağmurlardan korunmak için ağaçtan yapılmış barakalar çok şirin gözüküyor” diye konuşurken, yağmur başladı. Zanzibar’a yağışlı dönemi olan Mayıs ayında gittiğimizden hazırlıklıydık. Hemen yağmurluklarımızı giyip, şemsiyelerimizi açtık. Tropikal bir iklime sahip Zanzibar’da Mart, Nisan ve Mayıs ayları sıkça yağmur yağıyor. Kasım ayında da yağmur geçişleri gözüküyor.

Bu ayların dışında kalan aylar turistlerin yoğun olduğu yüksek sezon olarak geçiyor. Tabi yüksek sezonda fiyatlar artıyor, pazarlık şansı düşüyor. Biz arkadaşım Nuray ile düşük sezonda gidip bunun avantajlarından bolca yararlandık.

Mis gibi baharat turu

Jozani-Chwaka Ulusal Parkı’ndan sonra yakınlardaki bir baharat çiftliğine gittik. Zanzibar tarih boyunca baharat ticaretiyle bilindiği için buraya Baharat Adası diyenler de varmış. Çiftlikte karabiber, karanfil, kimyon, tarçın, köri, zencefil gibi pek çok değişik baharat türünün tanıtımı yapıldı.

Küçük çekirdeklerini ezince kırmızı rengi veren Ruj Meyvesi adındaki meyve kozmetik endüstrisinde yoğun olarak kullanılıyormuş. Hindistan orijinli Langi Langi meyvesinin ise parfüm ham maddesi olduğu belirtildi.

Kırmızı muz, Hindistan cevizi, ananas gibi çeşitli meyveler hakkında bilgiler verilip, tadım yaptırıldı.

Çiftlik çalışanlarından birinin şarkı eşliğinde Hindistan cevizi ağacına tırmanması ise çok ilginçti. O çıplak ayağına bağladığı iplerle ağaca tırmanırken benim yüreğim ağzıma geldi. Ama rehberimiz bunun çok keyifli bir şey olduğunu söyledi. Seçilen şarkının ismi ise buraların adeta sloganı olan “Hakuna Matata” (sorun yok) idi.

Biz tadımda yeterince yediğimizi düşünürken barakaya buyur edildik ve kocaman tepsilerde önümüze çeşit çeşit meyveler sunuldu.

Bitkilerden yapılmış taçlar, kolyeler ve bileklikler hediye edilerek uğurlandık. Çıkışta baharat ve esans satılan bir barakadan biraz alışveriş yaptık. Oradan aldığım baharatları yemeklerde kullanıyorum, arkadaşlarım çok beğeniyor. Siz de doğalı seviyorsanız mutlaka alın, kaçırmayın derim. Tabi her yerde olduğu gibi burada da pazarlık şart… Söyledikleri fiyatın yarısına bile inebiliyorlar aman dikkat…

Bu turları yapan birçok tur şirketi var. Kendiniz taksiyle veya buranın toplu taşıma aracı olan Dala Dala’lar ile de gelebilirsiniz. Dala Dala’lar minibüs mantığında çalışıyorlar ve üst üste olmada bizim metrobüsler gibiler…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account