Zanzibar sizi bekliyor! Kaplumbağalar, baharat kokuları ve daha fazlası…

Zanzibar sizi bekliyor! Kaplumbağalar, baharat kokuları ve daha fazlası…

Yazı: Dilara Dinçel

Ülkemizden uçakla sadece 7 saat mesafede olan, İstanbul’un yarı yüzölçümüne sahip olan Zanzibar Adası, 1 milyon 300 bin nüfusa sahiptir. Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken Zanzibar’a iner inmez insanın içini ısıtan turkuaz renkte Hint Okyanusu sizi karşılıyor. Üstelik saat farkı olmadığı için jet-lag korkusuna da son.

Ada’nın kültürel çeşitliliği

Günümüzde Tanzanya’ya bağlı özerk bir ada olan Zanzibar Adası aslında 2 adadan oluşmaktadır: Zanzibar ve Pemba Adası. Tarihi 20000 yıl öncesine dayanan ilk adı Zangi Bar olan Zanzibar baharat üretimi nedeniyle senelerce Portekiz, Umman Krallığı, Arap ülkeleri ve İngiltere’nin sömürgesi olarak kalmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Piri Reis’in deniz fetihlerine dahil olan ada ithalat- ihracat aktivitelerinin de başlamasına neden olmuş. 1870 ‘lerde ise 2. Sultan Abdulhamit zamanında iki ülke arası ticaret resmiyete dökülmüştür.

Bu güzel tatil adasının sokaklarında yürürken farklı kültürlerin izlerine rastlayabilir, tarihi dokusunu hissedebilirsiniz.

Zanzibar’da baharat kokuları….

Ne oldu da bu adacık birçok milletin kolonisi haline geldi? Bunun sebebi tabi ki adada baharatın üretilmesi… Tarçından zerdeçala, paprikadan safrana adanın inanılmaz farklı baharat üretimi bulunmaktadır. Yerel halkın bunları üretmesini, işlemesini ve sofralarımıza gelen baharatların oluşum sürecini izlemek ise bambaşka bir deneyim.

Asırlık devler sizi bekliyor

Adada yaşam vahşi yaşam ile iç içe bir hayatı tatma fırsatı da veriyor. Zindan Adası (Prison Island) 150-200 yıl yaşayan yaşlı dev kaplumbağalara ev sahipliği yaparken aynı zamanda burada yer alan hapishaneyi de görme şansı bulabilirsiniz. Neredeyse insanın boyu kadar olan ortalama insan yaşından 2-3 kat daha fazla dünyada kalan  kaplumbağalara dokunma imkanı ise eşsiz.

Zindan Adası’na giderken alıştığımız modern vapurların dışında ahşap, çift yelkenli Hollywood filmlerindeki korsan gemilerinin minyatürleri olan Arap teknesine binerek, tekneye vuran dalgaların ve rüzgarın Hint Okyanusu’nun tuzuyla yüze vurması tam bir özgürlük hissi verirken, zamanında birçok özgürlüğün kısıtlandığı hapishane adasına gitmek ise tarihin ilginç bir cilvesi.

Ada tarihte sarı humma hastalığı için karantina alanı, devamında azılı suçlular için hapishane, günümüzde ise doğanın muhteşem korunmuş rüyası…

Tabii ki sarı humma vb. hastalıklar günümüzde adada yok. Dolayısıyla ziyaret etmeye giderken herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Med-cezirli lezzetler…

Zanzibar’la ilgili sosyal medyada bulunan ilginç mekanlar arasında The Rock Restoranı yer alıyor. Burası Zanzibar kıyılarında 100 metreye varan gel-git’lerden dolayı ilginç bir mekan olarak kabul ediliyor. Günün belli bir saatinde sudan yürüyerek giriş yaptığınız restorana günün diğer saatlerinde ise tamamen karadan girebiliyorsunuz.

Restoranlardan bahsederken barbekü tekniği pişirilmiş et ve deniz mahsüllerinin öne çıktığını söylemeliyim. Svahili (Zanzibar yerel halkı) usülü yapılmış Biryanı (çeşitli baharatlarla ve pirinçle pişirilmiş balık, et ), Uroji (bonfilenin başta Hindistan cevizi ve çeşitli baharatlarla harmanlandığı, sebzeli sulu yemek), acılı ahtapot ve lezzetli deniz ürünlerini tecrübe etmek damakta adeta bir şölen.

Siz belki Zanzibar’ı denizi, küçük adaları, beyaz kumsalları ile hayal ettiniz ama bu detayları da ben hatırlatmak istedim…

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account