Zagreb ve Belgrad’ın karşılaştırmalı yeme-içme rehberi!

Zagreb ve Belgrad’ın karşılaştırmalı yeme-içme rehberi!

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Balkanlar’ın iki gözde başkenti… Bu iki şehre dünyanın dört bir yerinden turistler akın ediyor. İki gözde başkentte gezilecek yerlerin kendilerine ait bir güzelliği var. Aynı şekilde yemeklerin tadı da her iki şehre göre çok ayrı bir lezzeti var. Peki bu şehirlerde ne yenir, ne içilir? Hangi restoranları ünlü? Yemek fiyatları nasıl? İşte size yardımcı olması için Zagreb ve Belgrad’ın yeme içme rehberini hazırladık. En sonunda da İstanbul’la karşılaştırmasını yaptık. İşte detaylar…

Zagreb’de ne yenir?

Hırvatistan mutfağı çok fazla kültürden etkilenmiş zengin yemeklere sahip. Yani Zagreb turu yapacaklara çok güzel bir haber bu. Birbirinden lezzetli yemeklere sahip olan mutfağın en ünlü yemeği Kulenova Seka. Bu yemek baharatlı sosisten yapılıyor. Diğer yerel ve lezzetli yemeği ise Cobanac. Bu yemekte kırmızı biberler ile pişirilen bir et yemeği.

Et yemeklerinden bir diğeri de Janjenita. Kuzu etinden yapılan lezzetli bir yemek. Ayrıca balık ürünlerinden yapılan ahtapot, kalamar ve midye gibi yemeklerde turistler tarafından sevilen yemekler arasında. Yemeklerden önce çorba içmek isterseniz Strukle’yi öneririz. Yufkadan yapılan çok farklı bir tada sahip bu çorba. Çorbaları ülke parası ile 35 – 40 Kn. Hırvatistan’ın para birimi Hırvat Kunası. Yani çorba yaklaşık olarak 5-6 Euro civarına denk geliyor.

Hobonitce adındaki ahtapot yemeği de Zagreb’de çok seviliyor. Salata ile servis edilen bu ahtapot yemeğini de deneyebilirsiniz. Bu yemeği restoranlarda 80 Kn yani 10 Euro gibi bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. Yemek üzerine tatlı yemek isterseniz de Kremsnite adındaki kremalı keklerini tercih edebilirsiniz. Bu tatlıyı da kafelerde 3 ile 5 Euro arasında bulabilirsiniz.

Zagreb’de ne içilir?

Hırvatistan’ın yerel içeceği olarak el yapımı şarapları bulunuyor. Bunların dışında erik, üzüm ve incir gibi meyvelerden yapılan Rejika adındaki içecekleri de çok meşhur. İsterseniz et yemeklerinin yanında Karlocako da içebilirsiniz. Soğuk içeceklerden içmek isterseniz kola fiyatı genellikle 12 Kn yani 2 Euro civarında.

Zagreb’in ünlü restoranları

Dubravkin Put:  Deniz ürünleri yemek için harika bir mekan. Pazar günleri kapalı olan restoran diğer günler sabah 11’den akşam 1’e kadar hizmet veriyor.

Pivnica Medvedgrad: Hırvatistan mutfağındaki et yemeklerinden yiyebileceğiniz harika bir restoran. Bazı yemekleri menü şeklinde. Bu yemeklerden alırsanız bütçeniz için daha iyi olabilir.

Laterna na Dolcu: Eski tip mimarisi ile dikkat çeken güzel bir restoran. Genellikle et yemekleri yemek için turistler tercih ediyor. Bu restoranda kendinizi çok özel hissedeceksiniz.

Belgrad’da ne yenir?

Sırbistan mutfağında başka mutfakların etkilerini rahatlıkla görebilirsiniz. Türk, Macar ve Akdeniz olmak üzere birkaç mutfağın daha etkisini görebilirsiniz. Yemeklerinde baharat kullanırlar. Özellikle Paprika adındaki acı kırmızıbiber sofralardan eksik olmaz.

Kırmızı et yemekleri turistler tarafından çok fazla seviliyor. Özellikle kaymağa benzer bir krema olan Kajmak ile servis edilen et yemeklerini Belgrad’da deneyebilirsiniz. Bu şehirde et yemekleri genellikle domuz etinden yapılıyor. Garsona et yemeği almadan yemeğin hangi et ile yapıldığını sormanızı tavsiye ederiz. Yemeklerin yanına Sırpska Salatası almanızı öneririz. Et yemekleri ile çok yakışan bir lezzet. Domates, salatalık, paprika, peynir ile yapılan salatayı her restoranda bulabilirsiniz. Sırbistan’da para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılıyor. Bu salatayı da restoranlarda 360 rsd. Yani 3 Euro civarında yiyebilirsiniz.

Farklı bir et yemeği yemek isteyenlerde Cevabcici Kebabını deneyebilirler. Bu yemek bizim İnegöl köftesine benziyor. Kebabın lezzeti de tam yerinde. Bu yemeği restoranlarda 390 rsd yani yaklaşık 3 – 4 Euro arasında bir fiyata bulabilirsiniz. Yemeklerden önce çorba içmek isterseniz Riblja çorbasını öneririz. Bir çeşit balık çorbası olan Riblja, Sırp mutfağının en popüler olan çorbası. Restoranlarda çorbayı  2.5 Euro civarında bir fiyata bulabilirsiniz.

Yemekten sonra tatlı yemek isterseniz size Krofne’yi önereceğiz. Hamur işi ile yapılan bir tatlı. Yumuşak kabarık bir yapısı olan tatlının içi marmelatla dolu. Şehir gezisi sırasında ara verdiğinizde de bir kafede oturup tatlıdan yiyebilirsiniz. Kafelerde bu tatlıyı 2 Euro’ya bulabilirsiniz.

Belgrad’da ne içilir?

Belgrad’da lezzetli yemeklerin yanında içecek bir şeyler almak isterseniz soğuk içecekler 1.40 Euro civarında. Ayrıca Sırbistan’a özel yöresel bir içecekte Sljivovica. Erikten yapılan bir alkollü içecek. Restoranlarda bu içeceği ince küçük kadehlerde servis ediyorlar. Ayrıca çeşitli meyvelerden yapılan türleri de bulunuyor. Tabii alkollü içeceklerin sağlığa zararlı olduğunu unutmamalıyız. Tatlıların yanına almak için ya da gezi sırasında dinlenmek için kahve içmek isterseniz de fiyatlar yine çok uygun 1 Euro.

Belgrad’ın ünlü restoranları

Lorenzo&Kakalamba Restourant: Turistler tarafından çok popüler bir restorandır. Şefler ve garsonlar müşterilere karşı çok ilgili.

Manufaktura: Bu restoranda akşam dokuzdan sonra yer bulmak çok zor. Kendinizi adeta bir kilerde gibi hissedeceğiniz güzel bir dekora sahip. Restoranın duvarlarında küçük raflarda yiyecekler ve içecekler var.

Little Bay: Kendinizi sarayın içinde yemek yiyor gibi hissedebileceğiniz şekilde dekora edilmiş bir yer. Garsonları müşteriler ile çok ilgili. Et yemeklerinden yiyebileceğiniz harika bir restoran.

En ucuzu Belgrad, en pahalısı Zagreb

Zagreb’de öğlen yemek yemek için çorba, balık yemeği ve içecek almak isterseniz ortalama 18 Euro ödersiniz. Belgrad’da ise öğle yemeğinde çorba, et yemeği ve içecek almak isterseniz 11 Euro’ya alabilirsiniz. Zagreb’de öğle yemeğine 18 Eurp verirken aynı paraya Belgrad’da yemek yiyip yemeğin üzerine tatlı ve kahve de alabilirsiniz.

Peki Zagreb ve Belgrad İstanbul’a göre ucuz mu pahalı mı?

Zagreb  Belgrad  İstanbul
Ucuz Restoranlar 15 €   8 €   4.95 €
Orta Sınıf Restoranlar 18 €   10 €   16.04 €
Su 1.30 €   0.70 €   0.26 €
Meyveli İçecek 1.81 €   1.23 €   1.30 €
Bira 2.01€   1.45 €   2.90 €
Cappuccino 1.41 €   1.31 €   1.95 €
Hamburger Menü 4.70 €   4.17 €   3.50 €
Taksi Başlangıç Ücreti 1.34 €   1.41 €   0.84 €
Tek yönlü bilet 1.35 €   0.77 €   0.70 €
İnternet (Sınırsız veya 50 MB üstü) 21 €   15.12 €   15.10 €
Giyim Eşyası 31.08 €   30.04 €   25.40 €
İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account