Yurtdışında hangi ünlü şef, hangi restoranda
yemek yapıyor?

Yurtdışında hangi ünlü şef, hangi restoranda<br>yemek yapıyor?

Sibel Değerli – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Dünyanın her yerinde rengarenk restoranlar mevcut. Tabii ki bu restoranları renkli hale getiren şeflerin payı büyük. Ben de sizler için dünyaca büyük bir üne sahip şeflerin çalıştığı meşhur restoranları derledim. Yolunuz bu rotalara düşerse bu restoranlara uğrayıp ünlü şeflerin lezzetli yemeklerinden tadabilirsiniz.

Massimo Bottura

Bir Massimo kolay olunmuyor…
Adı günümüz hikayelerine taş çıkaran cinsten. Ne havalı bir okulda okudu, ne de ünlü bir restoranda pişti. Ona ön ayak olan  yaşadıklarıydı. Kariyerine avukat olarak başlayıp yemek aşkıyla çalışmalarına ara veren İtalyan şef üç yıldızlı Michelin yıldızlı Osteria Francessana’ da çalışıyor. Amacı ise gelenekseli modernize etmek. Toplam 44 ödüle sahip, imzası olan yemek ise Ragu ve Cetorese soslu spagetti.

Bu arada Massimo Bottura’nın daha önceden İstanbul’da restoran açtığını biliyor muydunuz? Baharatımıza aşık olan Bottura İstanbul’un ayazına sadece 2 sene dayanabilmiş…

Gordon James Ramsay

Televizyondan tanıdığımız İskoçya doğumlu Ramsay, kariyer hayatına ilk futbol oynayarak başladı. Yemek dünyasına “tamamiyle bir kaza” olarak nitelendirse de belki de hayatında verdiği en doğru karar. Sahip olduğu restoranların toplam 14 adet Michelin yıldızına sahip olmasından anlıyoruz.

Dünya genelinde 33 adet restoranı bulunmakta. İmzası sayılan yemek ise Wellington Biftek. Orijinal reçetesinde bonfile mantarlı bir karışımı kabaran hamur ile etrafının sarıldığı kaz ciğeri.

Ferra Adria

Kariyerine bulaşık yıkayarak başlayan İspanyol şef Adria, İspanya’nın en bilinen ve en aranan şefidir. Meşhur El Bulli’nin sahibi olan şef yaptığı yemekleri moleküler gastronomi ile birleştirerek yeniden hayat verdi. 24 yılda 1846 değişik tat yaratan Adria ve ekibi adeta bir gastronomi fenomeni haline geldi. “Sardalya ile beyaz çikolatayı karıştıramayacağımızı da kim söylemiş” diyen şef, asla yan yana getiremeyeceğimiz tatları bir araya getirmekle meşhur.

Eee o kadar değişik tatlar dedik, imzası olan yemeği normal beklemeyin! Fıstık parçalı kuzu kaburgası da bunun kanıtı…

Jamie Oliver

Yine bir televizyon programlarından tanıdığımız dünyaca ünlü İngiliz şef Jamie Oliver. İş hayatına çocuk yaşlarda edindiği tecrübelerle başlayan ve yaptığı televizyon programlarıyla bilinen şefimiz dünya genelinde 100 ülkenin üzerinde yayınlanan Oliver, okullardaki sağlıksız beslenme ve zararlı yemek alışkanlıklarına karşı çalışmalara imza atmıştır.

Dünya genelinde restoran açan Oliver, İstanbul’da da restoran açmıştır fakat açtığı restoran bir süre sonra iflas etmiştir.

Anthony Bourdain

Ailesiyle çıktığı tatilden sonra yemek dünyasına adım atan Amerikalı Anthony Bourdain  dünyayı dolaşarak farklı olan lezzetleri bulmak için yola çıktı. 13 farklı ödül ile taçlandırılan şef, 7 kitap yazarak takipçileriyle sırlarını, tariflerini ve püf noktalarını paylaştı. A Cook’s Tour, The Taste gibi ünlü yemek programlarında işini icra eden şefin en meşhur yemeği ise etli fasulyeli türlü…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account