Yurt dışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır?

Yurt dışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır?

Son yıllarda Euro ve Dolar’ın yükselmesiyle Türkiye’de özellikle teknolojik aletlerinin fiyatlarında ciddi artış oldu. Fiyatların artmasıyla tüketiciler çareyi yurt dışında aramaya başladı. Nedeni ise bazı ülkelerde teknolojik aletlerin tabii ki daha uygun fiyatta olması… Daha ucuz satın alınabilen teknolojik aletlerinin başında ise cep telefonları geliyor. Ancak cep telefonunu yurt dışında satın aldıktan sonra Türkiye’ye geldiğinizde telefonunuzu kullanabilmek için pasaportunuza kayıt yaptırmanız gerekiyor. Peki yurt dışından gelen telefon kaydının nasıl yapıldığını biliyor musunuz? İşte yapmanız gerekenlerden kayıt ücretlerine kadar birçok detay haberimizde…

Yurt dışına tatile gittiğinizde bir cep telefonunun fiyatını Türkiye’ye göre çok daha uygun olduğunu gördünüz ve satın aldınız. Ancak bu, cep telefonunuzu Türkiye’de sorunsuz kullanacağınız anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken zorunlu olan bir kayıt işlemi var. Bu kayıt işlemi yapıldıktan sonra cep telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Şimdi yapmanız gerekenleri sırasıyla sizlerle paylaşıyoruz…

IMEI numarasını öğrenin!

Yurt dışından satın aldığınız cep telefonunuzun öncelikli olarak IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için cihazınızın *#06# (yıldız, kare, sıfır, altı, kare) tuşlarına basarak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarası olmaktadır. Ancak bu bilgiyi kimse ile paylaşmamalısınız. Ayrıca cihazınızın çalınması ya da kaybolması gibi durumlarda telefonunuzun IMEI numarası ile hangi şehirde hangi numara tarafından kullanıldığı gibi bilgilere de ulaşabiliyorsunuz. Böyle bir durumda telefonu kapattırma şansına sahipsiniz.

Cep telefonunun vergisini ödeyin!

Yurt dışından cep telefonu satın alıp, IMEI numarasını öğrendikten sonra ise cep telefonun vergisini bankaya ya da vergi dairesine ödemeniz gerekiyor. Vergi ücretini internetten de kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, internet vergi dairesinden kredi kartı ile telefon harcını ödemek. İnternet vergi dairesi üzerinden ücretinizi yatırabilirsiniz. Bu bölüme IMEI numarasını da girmeniz gerekiyor.

Bankaya yatıracağınız ücret ne kadar?

Yurtdışından getirilen cep telefonu için kayıt harcı ücreti toplam 500 TL’dir. Ancak bu bedelin ödendiğine dair elinizde mutlaka makbuzun olması gerektiğini unutmayın. Ödemenin ise pasaport sahibi adına yapılması gerekiyor.

Cep telefonu için harcın yatırılabileceği bankalar

Telefon kayıt harcını bazı bankalardan ödeyebilmeniz mümkün. Bu işlemi yapabileceğiniz bankalar ise şu şekilde: Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank, Şekerbank, T.Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası.

E-Devlet sistemine kayıt yapılmalı

Toplam 500 TL’lik telefon kayıt harcını ödedikten sonra e-Devlet sistemine girerek kayıt yaptırmak gerekiyor. Eğer e-Devlet’te bir kaydınız yoksa postaneye giderek abone kayıt merkezinden kaydınızı yaptırabilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılıyor. E -Devletten herhangi bir sorgulama yapamazsanız 0 312 294 9494 telefon numarasını arayarak kayıt hakkınızın olup olmadığınızı da öğrenebilirsiniz.

Cihazın kayıt durumunu sorgulayın

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adlı internet adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapılmış ise “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade ile belirecektir. Evraklar tam ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmışsa 1 ya da 2 hafta içinde “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi ile karşılaşacaksınız.

IMEI kayıtlarda dikkat edilmesi gereken önemli husus!

Cep telefonunuzun IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekiyor.

IMEI numarasını başka bir yere kayıt yaptırılabiliyor mu?

Herhangi bir GSM (Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone) şubesinine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bu işlem için sizden herhangi bir ücret talep edilmeden işlem gerçekleştiriliyor. Ancak önemli bir husus da pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekiyor. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Cep telefonunu kayıt yaptırmadan kullanabilmek mümkün mü?

Yurt dışından satın aldığınız cep telefonunu Türkiye’de sadece 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilir. Cihazın 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda ise cihazınız kullanıma kapatılır. Daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak değiştirildi. Bu nedenle Türkiye’ye giriş yaptıktan 120 gün sonrasına kadar kayıt işlemlerinizi tamamlamanızı öneririz.

Bir pasaporta en az kaç cep telefonu kayıt ettirebilir?

Bir pasaporta 2 yıl süre içinde sadece bir cep telefonu kayıt ettirilebiliyor. Yani yurt dışından getirilen telefon sayısı birden fazla olursa aynı pasaporta kayıt yapılması mümkün olmuyor. Ancak 2 yıl gibi bir sürenin geçmesinin ardından pasaporta yeni bir cep telefonu kaydettirme hakkına sahip oluyorsunuz.

Yurt dışından kaç tane cep telefonu getirilebilir?

Yurt dışından sadece yanınızda bir tane cep telefonu getirebileceğinizi önemle vurgulamak isteriz. Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse ummadığınız bir ceza ile karşılaşmanız mümkün. Böyle bir durumda ödeyeceğiniz vergi 2 katına bile çıkabilmektedir. Ayrıca, gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not edecek ve getirilen ikinci telefonu Türkiye’de kullanamayacaksınız. Karşılaşacağınız ceza bununla da sınırlı değil. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde ise hakkınızda kaçakçılık suçu açılabileceğini de unutmayın. Gümrük memurları x-ray’den bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında cep telefonlarını bulabiliyor. Bu durum hakkında yapılan açıklamada Gümrük Kanunu‘nun neler içerdiğini bilmenizde yarar var:

Gümrük Kanunu; “Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır. Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta ve hızlı kargo taşımacılığı yolu ile muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

Başkasının pasaportuna cep telefonu kayıt ettirmek mümkün mü?

Diyelim ki, yurt dışından bir arkadaşınız, eşiniz ya da dostunuz size bir cep telefonu getirdi. Peki bunu başka bir kişinin pasaportuna kayıt yaptırmanız mümkün mü? Bu sorunun cevabı evet mümkün. Ancak bunun bazı şartları var. Pasaporta kayıt yaptıracağınız kişinin 4 ay öncesine kadar bir yurt dışı seyahatinde bulunması gerekiyor. Ayrıca bu kişinin pasaportuna kayıt ettirilmiş herhangi bir cep telefonu bulunmaması lazım. Pasaporta kayıt yapıldığında da bu kişinin 2 yıl boyunca yurt dışından gelen herhangi bir cep telefonu kayıt ettiremeyeceğini de bilmesinde yarar var.

Pasaportunuzu kullandırmamaya çalışın

Pasaportunuzu tanımadığınız kişilere kullandırmamanızda yarar var. Çünkü yurt dışından gelen telefonun sizin pasaportunuza kayıt yaptırılmasıyla, artık o telefon size ait görünecektir. Dolayısıyla işlenebilecek her hangi bir suç gibi durumlarda sıkıntı yaşamanız mümkün. Eğer birinci dereceden yakın bir tanıdığınız değilse, bu durumdan kaçınmanızı öneririz.

18 yaşından küçükler cep telefonu kaydı yaptırabilir mi?

Eğer cep telefonunu yurt dışından getiren kişi 18 yaşından küçük ise kendi adlarına telefonlarını kaydettirebiliyor. Ancak 18 yaşından küçüklerin e-Devlet şifresi olmadığından telefon kaydı için Abone kayıt merkezlerine müracaatın yapılması gerekiyor. Ayrıca, yurtdışı telefon kayıt başvuru için yapılacak dilekçenin sadece anne veya baba tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi zorunluluğu bulunuyor.

İnternetten satın alınan telefonu getirtebilmek mümkün mü?

Cep telefonlarını yurt dışındaki internet sitelerinden satın almamanızı öneriyoruz. Çünkü posta ya da kargo ile yurt dışından cep telefonlarının getirilmesinin yasak olduğunu unutmayın. Eğer böyle bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, cep telefonunuza gümrükte el konabiliyor. Hatta ceza olarak da en az 2 katı vergi ödemek zorunda kalırsınız.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account