Yurt dışında para çekme ve banka işlemleri

Yurt dışında para çekme ve banka işlemleri

Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, içindeki maceracıyı tatmin etmeyi herkes sever! Bir yolculuk planlamak, çanta hazırlamak, yolda olmak, çizilen rotayı tamamlamak… Bu yazımızda, yolculuğun en keyifli aşamalarından olan planlama kısmına odaklanacağız. Özellikle yurtdışı tatili planlarken para konusunu iyi düşünmek gerekiyor. Para çekme, kart kullanımı, ATM kullanımı gibi konular ciddi soru işaretlerine sebep oluyor. İlk kez gidilen bir ülkede banka hesabına erişememek ciddi sıkıntılara yol açıyor, deyim yerindeyse tatili zehir ediyor. Yurtdışında para çekme ve bankacılık işlemleriyle ilgili aklınıza takılabilecek tüm soruları sizler için cevapladık.

Yurtdışında ATM den Para Çekmek

Yurtdışında banka kartı kullanımı en çok merak edilen konulardan biri. Öncelikle, yurtdışına çıkmadan önce ATM kartınızın yani banka kartınızın ana hesabını kontrol etmelisiniz. Çünkü ülke sınırları dışına çıktığınızda sadece ana hesaptan para çekebilirsiniz. Dolar, Euro veya Sterlin hesabınız varsa, yolculuğunuz başlamadan önce bu hesapları da banka kartınıza tanımlayabilirsiniz. Yurtdışında bankamatikten para çekme işlemi sırasında kur farkından iki kez etkilenmemek için dolar hesabı kullanmak iyi bir fikir. Çünkü birçok çok banka, TL hesabı kullandığınızda parayı önce dolara, sonra bulunduğunuz ülkenin parasına dönüştürüyor, bu da kur farkından iki kez etkilenmenize sebep oluyor.

Yurtdışında Komisyonsuz Para Çekme Mümkün Mü?

Birkaç istisna hariç, ülkemizdeki tüm bankalar yurtdışında para çekme işlemi için komisyon alıyor. Hatta bankanızın yurtdışında anlaşmalı olduğu bankalar haricinde bir bankadan para çekmek de ikinci kez komisyon ödemenize sebep oluyor. Ülkeden ayrılmadan önce, bankanızın gideceğiniz ülkede hangi bankalarla anlaşmalı olduğunu öğrenmelisiniz. Sık sık küçük tutarlarda para çekmek, toplu para çekmeye göre çok daha fazla komisyon ödemenize sebep oluyor. Ayrıca para çekeceğiniz saatin Türkiye’deki mesai saatlerine denk geldiğinden emin olmalısınız, aksi taktirde yüksek meblağlarda işlem ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Yurtdışında Euro Hesabından Para Çekme

Türkiye’deki bankanızda döviz hesabınız varsa, yurtdışında işlem yapmak çok daha kolay hale geliyor. Mobil bankacılığı kullanarak ya da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak döviz hesabınızı ana hesabınıza tanımlayabilir, banka hesabınızın yurtdışı işlemlerine açık olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Yurtdışında Euro hesabınız kullanarak hem kur farkını hesaplamaktan kurtulursunuz hem de komisyon ücretleri Euro üzerinden kesileceği için kafa karışıklığı yaşamadan işleminizi tamamlamış olursunuz.

Yurtdışında Para Çekerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İlk defa gittiğiniz bir ülkede parayla ilgili bir işlem yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacak. Para çekmeden önce, sizin için derlediğimiz uyarılara göz atmanızda fayda var:

  • ATM’lerde yapılan dolandırıcılık, hırsızlık, kart kopyalama gibi hadiseler dünyanın her yerinde yaşanıyor. Bu sebeple banka şubelerinin önünde veya işlek caddelerde bulunan bankamatikleri tercih etmek daha mantıklı.
  • Ülkemizdeki ATM’lerin tersine, yurtdışındaki ATM’lerde hesap bilgilerini görüntüleme ve havale yapma seçenekleri bulunmuyor. Hatta çoğu bankamatik, hesabınızda ne kadar para olduğunu göstermek için bile ücret talep ediyor. O yüzden sürekli bankamatik kullanmak yerine mobil bankacılığı tercih ederek gereksiz masraflardan kaçınabilirsiniz.
  • Yurtdışındaki bankamatiklerde şifre değişimi yapamayacağınızı unutmayın. Ayrıca bazı bankamatiklerde 5-6 haneli şifre kullanamayabilirsiniz. Seyahatinizden önce 4 haneli bir şifreye geçiş yaparak sorun yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Bankamatikler, çoğu ülkede özel tip ve banka tipi olarak ikiye ayrılıyor. Abartılı işlem ücretleri ve kesintileriyle ünlü olan özel bankamatiklerden uzak durmaya çalışın. Bankalara ait bankamatikleri kullanarak tasarruf edebilirsiniz.
  • Yurtdışında ATM logolarını kontrol etmeyi unutmayın. Visa, Mastercard, Maestro gibi hizmet sağlayıcılarından hangisini kullandığınız Türkiye’de önemli olmasa da, yabancı ülkelerde kartınızdaki logo ile ATM logosu farklı ise para çekme işlemi yapamazsınız.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account