Yurt dışında en tatlı 5 rota: Tatlı’lıkları hikayelerinden

Yurt dışında en tatlı 5 rota: Tatlı’lıkları hikayelerinden

Başak Afacan – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Yurt dışında en güzel tatlıları yiyebileceğiniz farklı farklı rotalar bulunuyor. Brezilya’dan Yeni Zelanda’ya kadar birbirinden güzel tatlılar bulabileceğiniz yerler var. İşte ben de size bu tatlı rotaları kaleme aldım. Aynı zamanda da hikayelerinden biraz bahsettim. İşte yurt dışındaki tatlılıklarını hikayelerinden alan en tatlı 5 rota:

1. Quindim / Brezilya

Brezilya’ya özgü olan bu tatlı; yumurta, şeker ve Hindistan cevizi aromalarından oluşuyor. Görüntüsü itibariyle turtaya benzese de yuvarlak bir forma sahip olan bu tatlı, muhallebi kıvamında.

Quinidim, Brezilya’nın kuzey doğusunda yaşayan kölelerin badem bulmakta zorluk çekip tatlıyı Hindistan cevizi ile denemesiyle ortaya çıkıp beğenilmiş ve öyle yapılmaya devam edilmiş bir tatlı. Özellikle badem arayışında olmalarının nedeni, Portekiz tatlısı olan Brisa-do-Lis’i yapmak fakat Brisa-do-Lis’i yapma serüveni; kendi lezzetleri Quindim’in ortaya çıkışıyla keşifli bir son buluyor.

2. Sticky Toffee Cake / İngiltere

Ana malzemesi hurma olan bu sünger kekin üzerine vanilya, bal ve tarçınla hazırlanan sos dökülüyor. Servis anı gelip çattığında da yanına bir top dondurma veya vanilyalı puding konduruluyor. Ayrıca olur da bir İngiliz’le 5 çayı içerseniz diye söylüyorum: bir süt bir de bu kek olmadan çaylarını ağızlarına sürmüyorlar.

Bu sıcak tatlı; 1970’lerde Göl Bölgesi’ndeki Sharrow Körfezi’nde yaşayan Francis Coulson tarafından üretilmiş. Bir mutfak efsanesi olan bu tarif; kaşifi Francis tarafından öyle gizlenirmiş ki işe aldığı her personeline bir gizlilik sözleşmesi imzalatırmış… Vay be!

3. Sachertorte / Avusturya

Bu kek, yatay olarak ikiye kesilmiş yoğun bitter çikolatalı sünger kek arasına kayısı glaze sürülerek ıslatıldıktan sonra tamamiyle çikolata glasaj ile kaplanarak hazırlanıyor. Geleneksel olarak çırpılmış tatlandırılmamış krema ve koyu, güçlü aromalı kahve ile servis ediliyor.

Sachertorte, Avusturyalı bir Yahudi olan Franz Zaher tarafından 1832’de Prens Klemens Venzel Von Metternich’in isteği üzerine Viyana’da yaratılmış çok meşhur bir çikolatalı kek. Orijinal tarifindeki sırlar halen Viyana’da yaratıldığı ve tescilli olduğu Hotel Zaher’de yakından korunarak saklanıyor. Bu tarif Franz Zaher’in ailesine mirası olmuş ve üretimini ancak kendi ailesinin ondan sonraki jenerasyonları gerçekleştirebiliyorlar.

4. Paris Brest / Fransa

Pate Choux hamurunun çember şeklinde sıkılıyor, üzerine file badem serpiliyor ve ardından fırına veriliyor. Daha sonra yatay şekilde kesilerek içine pastacı kreması sıkılıyor. Üzerine de pudra şekeri serpiliyor ve TA DA!

Gelelim bu ismin nerden geldiğine: “Paris-Brest-Paris” (PBP), Paris’in güneyinden başlayıp batıya doğru 600 km giderek, Atlantik Okyanusu’na komşu bir liman kenti olan Brest’e ulaşan ve yine aynı rotayı geri dönerek Paris’te tamamlanan 1200 km’lik bir bisiklet yarışı. Bu parkur üzerinde pastanesi olan Louis Durant isimli bir pasta şefi 1910 yılında, bisikletçilerin dikkatini çekip pasta satışlarını arttırabilmek için bisiklet tekerine atıfta bulunarak halka şeklinde büyükçe eklerler (eclairs) yapmaya karar veriyor. Louis Durant’ı kıvrak zekasından dolayı tebrik etmek lazım…

5. Pavlova / Yeni Zelanda

Yumurta akı çırpılarak Fransız bezesi kıvamında bir karışımı oluşturuyor. Tepsiye yayılan bu karışım fırınlanıyor. Pişen bezenin üzerine pastacı kreması ve meyve konularak servis ediliyor.

Bu tatlının hikayesi biraz dokunaklı. Rivayete göre, kaldığı otelin şefi dönemin meşhur bale dansçısı Anna Pavlova’nın şerefine bir tatlı hazırlamak istiyor. “Dans etmiyor, adeta uçuyor” denilen balerinin bembeyaz tütüsünden etkilenen şef; bir balerin kadar hafif, kırılgan ve narin bir tatlı yapmaya karar veriyor. Neticesinde incelikli bir sanat eseri çıkıyor ortaya adeta. Bize de helal olsun demek kalıyor…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account