Yurt dışı turlarını neden acente ve rehber eşliğinde yapmalıyız?

Yurt dışı turlarını neden acente ve rehber eşliğinde yapmalıyız?

Değerli Yoldasın okurları, turizm sezonunun açılışına sayılı günler varken, özellikle yurt dışı turlarına gitmek isteyenler için tavsiye niteliğinde bir yazı hazırladım. Lütfen bu yazdıklarımı dikkatle okuyun, zira yurt dışına tatil yapmak için giderken epey faydasını göreceksiniz.

Seyahat sektöründe yer alan başlıca profesyonel figürler Tur Operatörleri ve Profesyonel Rehberlerdir. Bunlardan Tur Operatörleri seyahatler organize etmek ve acentalar tarafından müşteriye satılan turistik tur paketlerini oluşturan kuruluşlardır.

*** Tur Operatörlerinin hepsi aynı zamanda birer Seyahat Acentası olmasına rağmen her Seyahat Acentası Tur Operatörü değildir.

*** Tur satın alırken TÜRSAB üyesi olmasına çok dikkat edin, eğer şüpheniz var ise TÜRSAB’ı arayıp soruşturun derim.   

Böyle bir kuruluşun içerisinde kendi konularında uzmanlaşmış profesyonel ve son derece deneyimli elemanlar bulunur. Mesela Seyahat Programcısı pazarlama endikasyonlarına, pazar eğilimlerine veya o sezonun trendine göre seyahat yaratır, aslında bir diğer ifade ile esas işi ürünün düşünülüp, planlanıp ve gerçekleştirildikten sonra kataloglarda online veya offline yayımlanmasına kadar sürer.

Vereceğim bir diğer örnek ise Booking yani Rezervasyon Sorumlusu olup, sadece seyahat edilecek yere ait otel, uçak vb gibi önemli rezervasyonlar ile uğraşmayıp aynı zamanda muhatap olduğu müşteriye yapacağı seyahatin bütün detaylarını en ince hususlara kadar aydınlatıp, ona yol gösterecek donanıma sahiptir.

Şüphesiz internetin giderek daha yayılması ve yaygın şekilde kullanılmasıyla ortaya çıkan “BEN GİTMEK İSTEDİĞİM YERE ACENTA VE REHBER OLMADAN DA GİDERİM TURİZM AKIMI” maalesef böyle düşünenler için başlangıçta kulağa çok hoş gelse de pratikte çözümü olmayan birçok sorun ortaya çıktı.

Bu konuda bazı ciddi örnekler vermek istiyorum, mesela sektör içinde legal görünümlü birçok dolandırıcı ortaya çıktı, çeşitli yurt dışı turları çok cazip fiyatlarla acentasız internet üzerinden pazarlayıp insanları dolandırdılar. Maalesef bu gibi tuzaklara düşen binlerce insan karşılarında bir muhatap bulamadıkları için perişan olup hiç bir hak iddia edemediler.

Diğer taraftan, biz her şeyi kendi başımıza acentasız ve rehbersiz internet üzerinden yaparız diyenlerin yollarda arabaları bozulduğunda bırakın oldukça zaman kaybına uğramalarını karşılarında doğru dürüst bir muhatap bulamadıkları için birde üstüne üstlük tekrar yeni gelen arabaya ayrı bir para ödemek zorunda kaldılar, konakladıkları otellere acenta fiyatından daha fazla ödediler.

Trafik kazası geçirdiler, soyuldular, hastalandılar, hastaneye kaldırıldılar, pasaportları kayboldu veya çalındı; bir yakını vefat etti cenazesine yetişemedi vb. Maalesef böyle durumlarda karşılarında bir muhatap bulamadılar. Bu satırları yazarken inanın zorlanıyorum. Rehberlik yaptığım birçok ülkede maalesef başından böyle olaylar geçmiş insanlarla karşılaştım.

Sözün kısası yurt dışına tura gidecekseniz bunu mutlaka bir acenta ile yapın zira her açıdan güvence altındasınız ve yanınızdaki rehber vasıtasıyla acentanızın daima sizi takip ettiğini ve herhangi bir olumsuz olayla karşılaştığınızda hemen çözüm üreteceğini unutmayın derim.

*** Acenta ve rehber almadan yapılan turlarda karşılaşılan birçok sorundan dolayı  son yıllarda geleneksel seyahat acentelerının hızla büyümeye geri dönmeleri sonucu Avrupa’nın en önde gelen Tur Operatörleri 2012 sezonu başında yurt dışı seyahatlerinin %25-30 gibi oranını internet üzerinden satışa sunsalar da son iki yılda %18’lere kadar inen bu oranın dahada düşeceği şimdiden kendini belli ediyor.

Yurt dışı Turlarında çalışan Profesyonel Rehberler konusunda söyleyeceklerimi özetleyecek olursak; Bunlar turizm şirketleriyle işbirliği yapan özerk insanlar olup, belirli bölgesel alanlarda güçlü uzmanlaşma, anlatı ve arabuluculuk becerileri, en az mükemmel bir yabancı dil bilgisi olan kişilerdir.Diğer taraftan bu meslek herkese açık ama herkes için uygun olmayıp, bir beceri, yetenek, çalışma olayı değil, aksine  karakter, kişilik ve davranış  meselesidir.

İşte bu saydığım özelliklerin ileri derecede lisan bilgisi ve gidilecek destinasyonu çok iyi bilen rehber aynı zamanda edindiği tecrübeyi acenta ile paylaşıp adeta ona yol gösterir ve böylece ortaya sektörün en önemli iki unsuru doğar.

Bu iki birbirini bütünleyen unsurun aynı zamanda yurt dışı turlarına gidecekler için hem seyahatlerinin güvenli ve rahat geçmesi hemde her türlü olumsuzluğa karşı  adeta bir garanti belgesi olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğimi

Sevgili dostlarım acentaların ve biz rehberlerin misyonunun dünyanın neresine giderseniz gidin siz seyahat edenlerin daima vazgeçilmez bir güvencesi olduğunu lütfen unutmayın.

Herkese diledikleri yerleri gidip görmeleri temennisiyle iyi sezonlar dilerim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account