Yunanistan’ın Evia Adası (Eğriboz Adası) hakkında neler biliyorsunuz?

Yunanistan’ın Evia Adası (Eğriboz Adası) hakkında neler biliyorsunuz?

Yunanistan’ın Akdeniz’de Girit’ten sonraki en büyük ikinci adası olan Evia Adası, Türkiye’de Eğriboz Adası olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 220 bin nüfusu olan adanın turkuaz kıyıları, kıvrımlı yolları, şirin köy ve kasabaları tatilcileri bekliyor. Başkenti Halkis olan Evia Adası’nın yüzölçümü 3 bin 684 km² büyüklüğe sahip. Yunanistan anakarasını Eğriboz Boğazı ayırmaktadır. Türkçe’deki adıda buradan gelmektedir.  Gel-gitlerin olduğu bir boğaz olarak bilinmekte ve oluşturduğu kıyı şekilleri ile dikkat çekmektedir. Aslında bu dar boğaz nedeniyle anakaradan kopuk olduğu bile neredeyse anlaşılmamaktadır. Ada Osmanlı hakimiyeti zamanında Ege’de deniz üssü olarak kullanılmış.

Ada’ya başkent Atina’dan araçla 1 saatlik bir yolculuk yaparak ulaşabiliyorsunuz. Ülkenin doğusunda Ege kıyılarına denk düşüyor. Evet Atina’ya çok yakın mesafede olan Eğriboz Adası’na köprüleri geçerek ulaşmak mümkün. Bir tanesi yeni olan 2 ayrı köprü bulunuyor. Eski köprü sizi adanın merkezi olan Halkis’e çıkaracaktır. Burası eski bir yerleşim yeri ve adanın kalbi konumunda. Pek çok restoran, cafe ve alışveriş mekanı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Antik Yunan tanrıçası Artemis’in kayıp tapınağı da bu adada bulundu. Artemis Yunan mitolojisinde göklerin tanrısı Zeus’un kızı olarak bilinmektedir. Aynı bölgede Artemis adının geçtiği sikkeler de bulunmuş. Görüldüğü üzere anakarayla kol kola olan bu adada tarihi izleri yakından keşfedeceksiniz. Öyleyse şimdi Ege’de sirtaki zamanı

Deniz atını andıran görüntüsüyle Evia Adası, doğal güzellikleri ve tarihi ile dikkat çekiyor. İskender’in hocası Meşhur Yunan filozofu Aristotales bu adada yaşamış ve Khalkis şehrinde ölmüştür. Neredeyse 1000 km’lik sahil şeridine sahip. Yazlık evleri, motel ve otelleri yanısıra 5 yıldızlı otellere de sahip olan ada 100’ün üzerinde plaja sahip. 5. Yüzyıl’dan kalan antik dönemin izlerini taşıyan Eretria şehrini gezebilir. Doğal yapısı ile dikkat çeken Kerasia köyünü görebilirsiniz. Burada kaya özelliği gösteren orman ve geçmişin canlılık izlerini taşıyan fosilleri görebilirsiniz. Bizdeki ismiyle Eğriboz Adası 4 mevsim tatil yapabileceğiniz bir varış noktası. Ada aynı zamanda gemi yapımı tezgahları ve metalürji sanayisi ile de yakın zamana kadar tanınıyor. Ancak son yıllarda daha çok denizcilik ve turizm faaliyetleri ile adını duyuran bir yer.

Evia’da gezilecek yerler

Evia Adası’nda, Kızıl Ev, Belediye Binası, Karababa Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Şehir Kütüphanesi, Sanat Galerisi, Roma döneminden kalma Su Kemeri, Emirzade Türk Camii, Halk Sanatları Müzesi, tarihi Tren Garı, Bizans döneminden kalma St. Nicholas Kilisesi, Hıristiyanlığın erken döneminden kalma St. Paraskevi Bazilikası ve yerel halk ile turistlerin uğrak bölgesi olan Kordon Boyu görülecek yerler arasında bulunuyor.

Yunanistan’ın tipik yerel yaşam biçimini Evia Adası’nın irili ufaklı kasaba ve köylerinde bulabilirsiniz. Paha biçilemez deneyim yaşayacağınız bir gerçek. Bunlardan biri olan Pefki Kasabası boyunca tavernalar, cafe ve restoranlar ve tabi sizi tahrik eden plajları var. Avrupalı turistlerin tercih ettiği bir kasaba. Bir diğer belde ise Loutra Edipsou. Buraları Dikili ve Çandarlı’da akşam yemekten sonra dondurma yiyen yazlıkçı kitlenin sahil kasabaları olarak da görülebilir. Ayrıca Gimno köyü, Steni Dirfi Köyü ve Nea Artaki köyü gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Kastri ve Nikolaos plajları genç gezginlerin listelerinden eksik olmuyor.

Evia adasında ne yenir ne içilir diyenlere Yunanistan’ın yeme-içme potansiyelini anlatmaya gerek yok ve tabii fiyatlar makul. Üstelik bu adalar cruise rotalarındaki meşhur Yunan adaları kadar bilinmediği için turistler açısından bakir duruyor. Yani özetle hem deniz-plaj keyfi yaşamak hem de Antik Çağ’da kültürel bir gezinti yapmak isteyenler için Ege Denizi’nde ama anakaranın kalbinde olan Evia Adasını keşfetmenizi öneriyoruz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account