Yunanistan mutfağını keşfetmeye var mısınız?

Yunanistan mutfağını keşfetmeye var mısınız?

Bir yeri keşfederken sadece gezilmesi görülmesi gereken yerlerinin dışında bir de mutfağına bakmalı insan. Çünkü en otantik kültürel ögelerinden biri gastronomidir. Bir yerin mutfağına bakıldığında toplumun nitelikleri, özellikleri, kültürü ve ekonomisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Biz de sizlere Yunan mutfağını ayrıntılı bir şekilde kaleme alıp tanıtmak istedik. Otantik zengin lezzetleri ile bilinen Yunan mutfağı, eski çağlardan gelen kültürünün esintilerini taşıyor. Ülkenin 4 bin yıllık tarihi bir geçmişi var. Hatta tarihte ilk yemek kitabını M.Ö. 330 yılında Archestratos yazmış. Şimdi gelin bu köklü bir geçmişe sahip olan Yunan mutfağına yakından bakalım…

Yunan mutfağından eksik olmayan malzemeler

Aslında Yunan mutfağında bulunan yemeklerin dört sırrı bulunuyor. Bunlardan kaliteli taze malzemeler, aroma veren otlar, baharatlar ve tabii ki Yunan mutfağından eksik olmayan zeytinyağı. Yunan zeytinyağı yemeklerde vazgeçilmez bir malzeme. Hemen hemen her yemeğin içerisinde konuyor. Kimisinde bu tadı yoğun olarak alıyorsunuz ama kimisinde bu tat gelmiyor. Tadı gelmese de bilmeniz gerekiyor tabi yemeğin içinde zeytinyağı olduğunuz.

Yunan zeytinyağı hem yemeklere lezzet katıyor. Hem de sağlık açısından çok faydalı. Ayrıca Yunanistan’da iklim çoğu sebze ve meyvenin doğal ortamında yetişebilmesi için çok ideal bir ortam sağlıyor. Bu da yiyeceklerin lezzetlerini koruduğu için ayrı bir aroma katmasını sağlıyor.

Yemeklere aroma katmak için konulan otlar ise kırsal alanlardan toplanıyor. Birçok yemekte farklı farklı otlar kullanılıyor. Kekik, oregano, nane, biberiye ve daha birçok ot koyuyorlar. Ege iklimi hakim olduğu için ülkemizde yetişen meyveleri ve sebzeleri burada da görebilirsiniz. Domates, lahana, havuç, soğan, maydanoz, üzüm, kayısı, şeftali, kiraz, kavun, karpuz ve daha birçok meyve sebzeyi bulabilirsiniz. Yani Yunanistan’da tanıdık yiyecekler için aç kalmadan güzel bir yurt dışı seyahati geçirebilirsiniz.

Yunan peyniri de mutlaka Yunanistan’da denemeniz gereken bir lezzet. Koyun ve keçi peynirlerinin lezzeti bir başka oluyor. Çünkü temiz havada hayvanlar çayırlarda özgürce dolaşıp yemyeşil otlarda besleniyorlar. Bu da sütlerinin ve etlerinin güzel olmasını sağlıyor. Yunan etinin benzersiz bir tadı var. Mutlaka deneyip etin lezzetinin farkını tatmanızı öneririz.  Kırmızı et sevmeyenlerde deniz ürünlerinden yapılan yemekleri yiyebilirler. Ege’nin mavi sularında lezzetli balıklar bulunuyor.

Yunanistan’da ne yenir?

Yunan mutfağında yemeniz gereken ilk olarak birçok meze bulunuyor. Bu mezelere biraz yakından bakalım. Saganaki adındaki mezesi küçük sahanlarda servis ediliyor. Kaşar ve peynirlisi, karidesli, domates sulu bir meze. Keftedes ise bizdeki İzmir köfteye benziyor. Türk mutfağı ile Yunan mutfağı birbirine çok benziyor. Yemeklerin yanına gelen en ünlü salatası da Horiatiki. Yunan Salatası tüm ana yemeklerin yanında olmazsa olmazdır.

Horiatiki bizdeki Çoban Salata’nın daha iri doğranmış halidir. Ayrıca üzerine ek olarak beyaz peynir, kalamata zeytini ve bol zeytinyağı konuyor. Taramosalata ise yine bizim mutfağımızdaki bir mezeye benziyor. Bizdeki Taramanın bir benzeridir. Melitzanosalata mezesi ise patlıcan ezmesi ile yapılıyor. Üzerine de siyah zeytin ve zeytinyağı konuluyor.

Mezelerin ardından ana yemeklere geçelim. Yunanistan’da yemek için seçenekler bol. Souvlaki dana veya tavuk etinden yapılan bizim ülkemizdeki gibi bir şiş kebap. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Yunanistan’da kırmızı etin tadına mutlaka bakmalısınız. Mousakkas ise fırında yapılan üstü beşamelli patlıcan. Deniz mahsullerinden olmazsa olmazı ise Kalamaria Yemista. Kalamar dolması ismindeki bu yiyeceğin tadına bakmanızı öneriyoruz. Yemistes ise sebzeler ile yapılan bir tür dolma. Et sevmeyenler için Briam önereceğimiz bir sebze yemeği. Bizim mutfağımızdaki fırında makarna burada Pastitsio.

Çoğu lezzeti bizim mutfağımız ile aynı. Bazı seyahatlerde aç kalma korkusu duyulur fakat Yunanistan’da yemek konusunda bir korku duymaya hiç gerek yok. Çünkü bizim mutfağımızla birebir aynı yemekler var.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account