Yöresel kıyafetleri ile ünlü ülkeler

Yöresel kıyafetleri ile ünlü ülkeler

Bazen bir melodinin notaları bazen bir solistin özgün sesi, duyduğumuz anda bize sanatçısının ismini işaret eder. Ülkelerin yöresel kıyafetleri de tıpkı böyledir, gördüğümüz an bize hangi ülkeye ait olduklarının işaretini verirler. Bir ülkeyle özdeşleşen yöresel kıyafet, görünümüyle merak uyandırırken o ülkenin hikayesini, geleneklerini, tarihini ve halkının dünya görüşünü de başarıyla yansıtır. İşte evlilik törenlerini renklendiren, bayramları ve özel günleri kahramanlık sembolleriyle süsleyen, bazen de gündelik hayatın bir parçası olan geleneksel kıyafetler ve ülkeleri…

1- Bir Etekten Fazlası: İskoçya Eteği Kilt

Bir İskoç olmanın gururunu simgeleyen Kilt, aynı zamanda giyen kişinin hangi kabileden geldiğini ve sosyal statüsünü simgeleyen erkeklere özgü bir İskoçya eteği. “Tartan” adı verilen ekose deseni kullanılarak farklı renklerde tasarlanan bu yöresel kıyafete İskoçya “etek” demiyor. Çünkü bu yöresel giysi aslında aksesuarlarla tamamlanan ve bele sarılan bir kumaş. Rüzgardan korunması için kilt kumaşı “Sporran” adı verilen özel bir çantayla kullanılıyor. Bu çanta, cepsiz olan kilt için bir cep ve cüzdan görevi görüyor. Kıyafetin ağırlaşmasını sağlayan özel iğne ise kiltin alt kısmına takılıyor. Detayların giyen kişi hakkında işaretler verdiği kilt ve “Ghillie brogue” adı verilen tabanı sert malzemeden yapılmış av ayakkabılarının, bugün 700 çeşidi bulunuyor. Mor renk İskoçya gelenekleri için de asaleti ve gücü sembolize eden bir renk. Bu nedenle mor renk kumaştan yapılan kilti, sadece kral ve ailesi taşıyabiliyor. Çok renkli bir İskoç kıyafeti gördüğünüzde o kişinin maddi olarak güçlü olduğunu anlayabilirsiniz. Az renkli ise hizmetçi sınıfına ait.

Tüm mezheplerin ve tüm soyların kullanabildiği ortak kıyafet, “Kaledoniya” adını taşıyor ve ekose kumaşından tasarlanıyor. Moda dünyasına da ilham veren bu desen, İskoç kadın kıyafetleri için de vazgeçilmez. Kadınlar tartan desenli kumaşlardan yapılan elbiseler, şapkalar ve şalları, altı daha ince olan ayakkabılar ile tamamlıyor. İskoçya erkek kıyafetleri günümüzde özel günler, resmi törenler ve yerel spor müsabakalarında giyiliyor. Ancak tartan desenli kumaşlar hala gündelik hayatın bir parçası. İskoçya gezilecek yerler kadar bu yöresel kumaştan yapılmış ürünlerin satıldığı Edinburgh merkezindeki mağazalar ile de dikkat çekiyor. Bu mağazalarda elde örülen ve kök boya ile renklendirilen çantalar, motifli şapkalar ve İskoçya geleneksel kıyafetleri için simgeleşen aksesuarlar bulunuyor.

2- Hindistan Kadınlarının İpek Aşkı: Sari

Dört mevsimle birlikte yaz ve kış musonu yaşayan Hindistan, mevsim çeşitliliğini rengarenk yöresel kıyafetlerine de yansıtıyor. Bu yöresel kıyafetlerin en bilineni sari, kadınlar için tasarlanan dikişsiz, tek parça kumaştan oluşuyor. Desenlerinin ilhamını saray motiflerinden alan Hindistan kıyafetleri, Bangladeş, Nepal, Sri Lanka ve Pakistan kadınları için de geleneksel bir giysi. Hindistan kültürü için bir sembol olan sari, “antriya” adı verilen alt giysi, omuz ya da başa örtülen “uttariya” ve göğüs bandı olan “stanapatta” olmak üzere üç parçadan oluşuyor.

Günümüzde batı tarzı kıyafetler bölgede yaygın olsa da Hindistan gelenekleri, 16 yaşına gelen genç kızların sari giymeye başlamasıyla yaşatılıyor. Rengarenk sariler gündelik hayatta kadınların vazgeçilmez kıyafeti ancak düğünlerde gelinler kırmızı renkli sari tercih ediyorlar. Hindistan geleneksel kıyafet tasarımı yöreye göre değişiyor ve karşımıza çok çeşitli desenlerde, renklerde ve stillerde sariler çıkıyor. Hint kadınlarında çok renkli ve desenli olan bu zarif kıyafetin gösterişi, erkeklerin beyaz üzerine krem rengi işlemeli, sade Hindistan giysileri ile dengeleniyor. Erkekler yöresel kıyafetlerini açık renk ayakkabılar ve krem rengi bir şalla tamamlıyor. Hindistan gezilecek yerler ve mutfağı ile sizi bir keşif turuna çağırdığında siz de zevkinize uygun bir sari seçebilir ve kıyafetinizi alnın ortasına uygulanan, kırmızı renkli bilgelik noktası “Bindu” ile tamamlayabilirsiniz.

3- Japonya’da Her An Bir Seremoni: Kimono

Bir kültür gezgini için Japonya’da yaşam sadeliğin ve minimalizmin keşfi demek. Öyle ki Japonya kıyafetleri arasında en bilinen “kimono”nun kelime karşılığı bile, giysi, kıyafet, giyilecek bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Farklı kumaşların vücuda sarılması, “obi” isimli bir kuşakla bağlanmasıyla oluşan kimono, kadınlar gibi erkeklerin de kullandığı bir giysi. Japonya seyahatinde kendinizi bir Japon gibi hissetmek isterseniz mutlak kimono giymelisiniz. Ancak geleneksel bir Japon gibi hissetmek için Japonya gelenekleri ve ortama göre kimono seçimi hakkında birkaç bilgi edinmenizde fayda var. Örneğin Japonya mutfağı ile tanışmak için akşam yemeğine çıkıyorsanız seçiminizi “tsukesage” ismindeki az resmi bir kimonodan yana yapabilirsiniz. Sade desenli bu kıyafet ayrıca resmi olmayan çay törenleri ve Kabuki Tiyatrosu izlemek için de ideal. Bahar mevsiminde Japon kiraz çiçeğiyle bezenmiş Sakura ağaçlarını görebileceğiniz Japonya gezisi için ise hafif kumaştan dikilmiş en rahat kimono çeşidi olan “yukata”dan iyisi yoktur. Her bir kimono ayrı bir seremoni için ve günün farklı saatlerinde giyilmek üzere tasarlamış olsa da günümüzde halk arasında Batı kıyafetlerinin kullanımı oldukça yaygın. Gelenekler, semboller ve sade yaşamın temsilcisi Japonya gezilecek yerler kadar geleneksel kıyafetleri ile de tüm dünyayı büyülemeye devam ediyor.

4- Mısır Kıyafetleri İlhamını Çöl Rüzgarından Alıyor: Cellabiye

Muhteşem tarihi ve yapılarıyla Mısır giyim tarzı çeşitliliğinin bol olduğu bir ülke. Erkekler gündelik hayatta pantolon, ceket gibi rahat giysileri tercih etse de yaşlı erkeklerde “cellabiye” adı verilen uzun kıyafetler ve takke kullanımı devam ediyor. Cellabiye, aynı zamanda genellikle beyaz kumaştan dikilen, sıcaktan koruyucu bol bir Hac kıyafeti. Özellikle Kahire’de, Mısır yöresel kıyafet geleneğinin en belirgin örneklerini görebilirsiniz. Yüzde 90’ı müslüman olan ülkede Mısırlı kadınlar da muhafazakar Mısır kıyafetlerini tercih ediyorlar ancak turistler için böyle bir zorunluluk yok.

“Nikap” adı verilen yüz peçesi, bol pantolonlar, yelek içine gömlek ya da burka giymek Mısır kadın kıyafetleri arasında en geleneksel giyim tarzını oluşturuyor. Mısır yöresel kıyafetleri erkekler ve kadınlar için dini inanışları yansıtması kadar iklim koşullarına uyum sağlamak için de önemli. Aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenmemek için halk vücudu ve başı kapatan giysiler tercih ediyor. Mısır gezisinde siz de sıcak havadan etkilenmemek ve Mısır geleneksel kıyafetleri ile kendini gösteren bu dini kültüre saygı göstermek için uygun kıyafetler tercih edebilirsiniz.

5- Karnaval Ruhu Taşıyan Meksika Kıyafetleri: Panço, Guayebera, Charro

Müzik, tacos ve futbol bir Meksikalı’yı mutlu etmeye yetiyor. Bu renkli ülkenin neşeli insanlarının geleneksel Meksika kıyafetleri ise tüm dünyada esen bir moda rüzgarına da öncülük ediyor. Panço, çizme, “guayebera” adı verilen gömlek ve tabii siestaların meşhur gölgeliği geniş kenarlı “sombrero” şapkaları… Bir kıyafetten çok kostümü andıran Meksika erkek kıyafetleri ve Meksika kovboylarının geleneksel kıyafeti “charro” da adını “gölge” kelimesinden alan bu şapkalardan alıyor.

Renkli geleneksel motifler taşıyan Meksika kıyafetleri panço dışında kadınlara özgü “huipil” giysisi ile de dikkat çekiyor. Geniş kesimli bu elbise her Meksika yöresel kıyafeti gibi yün, ipek ve pamuk kumaştan üretiliyor. Sanata, eğlenceye, aşka ve hala serenata çok değer veren ülkenin neşeli insanları tüm karakteristik özelliklerini, çok renkli Meksika geleneksel kıyafetleri ile yansıtmayı başarıyor.

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account