Yolcu olmayanlar free shop mağazalarına girebilecek mi?

Yolcu olmayanlar free shop mağazalarına girebilecek mi?

Bizi uğurlamaya gelenlerle; uçağın kapısında vedalaştığımız eski güzel günler geri mi geliyor?

20. yüzyılda hava yolu seyahatleri çok daha romantikti. Sizi uğurlamaya gelen sevdiklerinizle uçağa binene kadar vakit geçirebilirdiniz.

Şimdi alelacele terminalin girişimde vedalaşıyor ve ortalama 1-2 saati yalnız başımıza geçiriyoruz.

Son dönemde, bu konuda bir geri dönüş süreci yaşanıyor.

ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Tampa Havaalanı’nda; seyahat etmeyecek kişilerin de belirli kriterler doğrultusunda güvenlikten geçmesine izin verileceği açıklandı.

Ülkenin en büyük 3. havaalanında alınan karar, 11 Eylül’den sonra rutin hale gelen uygulamanın dünya genelinde yeniden kaldırılabileceği hakkında umut verdi.

Ancak bu kararın altında yatan öncelikli motivasyon, sevdiklerinizi uğurlamakla ilgili değil! Kararın asıl nedeni, terminallerin içindeki mağaza ve restoranlara daha fazla insanın erişmesini sağlamak.

Uçak bileti almadan terminallere erişebileceğiniz ABD havaalanları şöyle:

TAMPA HAVALİMANI

Her cumartesi saat 08:00-20:00 arasında, 100 kişi güvenlik kontrol noktasının ötesine geçebilecek. Yolcusunu uğurlayacak, restoranlarda yemek yiyecek, free shop mağazalarından alışveriş yapabilecek. Bunun için en az 24 saat önce online başvuru gerekiyor. Başvurunuz onaylanırsa, geçerli bir kimlik ve fotoğrafla havaalanındaki tüm olanaklardan faydalanabileceksiniz.

PITTSBURGH HAVALİMANI

2017’de, yolcu olmayanların güvenlikten geçmesine izin veren ABD’deki ilk havaalanı oldu. Ardından her hafta yüzlerce kişi havaalanına geldi. Güvenlikten geçmek için havalimanının içindeki stantta kayıt yaptırmak ve standart TSA güvenliğinden geçmek gerekiyor. Yalnızca pazartesiden cumaya 09:00 – 17:00 saatleri arasında izin var.

SEATTLE TACOMA HAVALİMANI

Kasım 2018’de, yolcu olmayan ziyaretçilerin online başvuru sonrasında güvenlikten geçmelerini sağlayan bir aylık bir test programı başlatıldı. Bu sürede 1.165 kişi katılım sağladı.

Bu yıl içinde daha kalıcı bir şekilde uygulamanın hayata geçirilmesi düşünülüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Uygulama dünyanın her yerinde hayata geçirilmeli mi?

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account