Yoksa siz hala Budva’yı görmediniz mi?

Yoksa siz hala Budva’yı görmediniz mi?

Balkanlar’ın güzel ülkesi Karadağ’ın tatil ve eğlence şehri Budva’yı yakından tanımaya ne dersiniz? Budva, Karadağ’ın (Montenegro) sahil şeridinde yer alıyor. Montenegro veya sıkça bilinen adıyla Karadağ’a vize yok. Yani vizesiz gidebileceğiniz rotalar arasında. Yaklaşık 15 bin nüfusu olan, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Budva, Kotor ile beraber Karadağ’ın turizm merkezi konumunda. Yazın bu nüfus 20-25 bin rakamlarına çıkıyor. Karadağ’ın toplam nüfusu ise 650 bin. Budva son yıllarda Türkiye’den gezginlerin de sıkça gittiği yerler arasında bulunuyor. Daha çok Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinin tercih ettiği şehir, plajları, gece hayatı, deniz, kum, güneş imkanları ile dikkatleri çekiyor. Budva’da daha çok Euro kullanılıyor. Budva’ya deniz keyfi için gidilecek en iyi dönem Haziran-Ekim arası.

Budva’da İtalyan havası

İstanbul’dan uçakla 1.5 saatte ulaşabileceğiniz Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunan Budva dağlarla çevrili, yeşili bol bir tatil şehri.  Denize dik inen dağlar sahili tatil cennetine çevirmiş. Şehrin tarihi bölgesi olarak bilinen Stari Grad geçirdiği depremin ardından 30 yıl önce yeniden inşaa edilmiş. Bazı yönleri ile Akdeniz ada şehirlerini, kısmen İtalya ve Yunan adalarını çağırıştıran şehrin kendine ait detayları da var. Budva’da hem mimari hem gurme lezzetler konusunda İtalyan rüzgarı estiğini söyleyebiliriz. Budva’da harika restoran ve cafe’ler bulunuyor. Deniz mahsulleri, balık ve tabii Akdeniz mutfağından örnekler bulabileceğiniz Budva’nın dar sokaklarında keyifli yürüyüşler yapmanız da mümkün.

Sveti Stefan Adası

Budva’da sahil şeridinin uzunluğu 25 kilometreyi buluyor. Neredeyse her kilometreye bir plaj düşüyor. Becici Beach ve Yas Beach en ünlüleri arasında. Denizin tadı tuzu, sıcaklığı tipik Ege suyu kıvamında. Podgorica’dan Budva’ya giden yol üzerinde bulunan Sveti Stefan Adası ile bir tablo gibi sizi karşılıyor. Bir otelin işlettiği adanın karayla küçük bir bağlantısı var. Dar sokak ve kırmızı çatılı evleri ile enfes bir görüntüye sahip. Eskiden bir balıkçı köyü olan Sveti Stefan Adası pek çok ünlünün de uğrak yeri konumunda olmuş.

Budva gece hayatı

Budva aynı zamanda gece hayatı, partileri ve konserleri ile de öne çıkan bir şehir. Pek çok bar, kulüp ve performans mekanı bulunuyor. Dünyanın önde gelen rap, pop, rock grupları da burada sahne alabiliyor. Ünlü DJ’ler yaz akşamlarını renklendiriyor. Temmuz ayında Budva’da keyifli bir festival var. Neredeyse bahar ve yaz aylarından hep bir festivalle karşılaşabilirsiniz. Slav kızları uzun ve güzel. Özellikle bacak boyları çok konuşuluyor. Avrupa’nın farklı şehirlerinden Budva’ya hafta sonu kaçamağına gelenler hiç az değil. Budva herkesi eğlendirebilen bir şehir. Lezzetli yemekleri ve eğlencesi olan bir tatil şehri. Fiyatlar nasıl derseniz haliyle old city bölgesi normalin biraz üzerinde. Diğer Balkan şehirlerine göre Budva’nın daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tabii ne istediğiniz önemli. 2 Euro’ya lezzetli bir pizza yiyerek de açlığınızı giderip mutlu olabilirsiniz. Tabii şunu da hemen belirtelim meşhur James Bond filmlerinin biri de Budva’da çekilmiş.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account