Yılbaşını muhteşem kutlayan ülkeler

Yılbaşını muhteşem kutlayan ülkeler

Yeni yıl, yeni başlangıçlar ve tertemiz bir sayfa demek. Bir önceki yıllarda yaptığımız her şeyin çok daha iyisini yeni yıldan bekleriz. Kendimize birçok şey katmak, yenilenmek ve yepyeni deneyimler yaşamak için planlar yaparız. Benim gibi batıl inançları çok olan bir insansanız, “Yeni yıla nasıl girersen, tüm yılın öyle geçer” klişesini dikkate alarak hareket ediyorsunuzdur. Bu yüzden her insan geri sayım başladığında kendini en mutlu hissettiği yerde, en çok sevdiği insan veya insanlar ile olmak ister. Peki bu planların arasına hiç unutulmayacak bir deneyim eklemeye ne dersiniz? Önceden yapılan bir planlamayla muhteşem bir an yaşabilirsiniz. O zaman yılbaşı planımızı yapmaya başlamadan önce yılbaşında görülmesi gereken şehirleri, yılbaşı kutlamaları için en iyi 10 şehiri inceleyelim!

1- Times Meydanı’nda Büyülenmek İsteyenlere! : New York- ABD

“Yılbaşını en güzel kutlayan ülke hangisi?” diye sorulduğunda akla ilk gelen ülke tabii ki Amerika Birleşik Devletleri oluyor. Yılbaşında görülmesi gereken ülke ve şehirlerden en önemlisi de tabii ki New York. Bu şehir insanlara neredeyse sıfır maliyetle, parayla ölçülemeyecek kadar değerli sokak eğlenceleri sunuyor. Rockefeller Meydanı’na dünyanın en büyük Noel ağacı dikiliyor. Bahsettiğim ağaç için on binlerce ışıklandırma kullanılıyor ve bu gelenek 1900’lü yılından beri sürüyor. Bu ağacın saçtığı ışıltı ile meydandaki insanların enerjisi birleşince muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu eğlencenin yanı sıra bu büyüleyici çam ağacının altında buz pateni de yapabilirsiniz ya da Central Park’ta faytonla gezebilirsiniz.

Ball-Drop İle Eski Yıla Elveda, Yeni Yıla Merhaba!

Bununla biter mi? New Yorkluların en önemli geleneği ise Times Meydanı’nda bulunan dev kristal top düşerken hep bir ağızdan 10’dan geriye saymak. Bu gelenek de aynı şekilde 1900’lü yıllardan bu yana devam etmiş. New Yorklular bu geleneğe “Ball-Drop” diyorlar. Geri sayımla beraber top aşağı düşmeye, düşerken de geride bırakılan senenin ışıklandırmaları sönmeye, yeni yılınki yanmaya başlıyor. Bu gösteriden sonra da insanlar eğlenmeye ünlü sanatçıların verdiği konserler, konfeti ve havai fişek gösterileri ile gün doğumuna kadar devam ediyor. Bu detayları da unutmamak gerekir ki yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle erkenden meydanda olmanız şart. Meydanda içki şişesiyle dolaşma yasağı var ve güzel bir gece geçirmek istiyorsanız soğuk havalar için önlemde bulunmalı ve sıkı giyinmelisiniz.

2- Romantik Bir Yılbaşı İçin Doğru Adres : Paris – Fransa

Yılbaşında gidilecek olan ülkeler listesinin ikinci sırasında Fransa geliyor. Fransa’nın başkenti olan Paris’te yeni yıl kutlamaları için hazırlıklar 20 gün önce başlıyor.  Paris Yılbaşı dünyanın en güzel 8 şehirden biri. Yeni yıl kutlamaları Arc de Triomphe’de yani Zafer Takı’nda yapılıyor. Dünyanın en ünlü caddelerinden olan bu cadde yılbaşı için özel olarak ışıklandırılıyor ve süsleniyor. Yeni yıla girdikten sonra da Eyfel Kulesi’nin ışıkları insanları büyülüyor. Champs Elysees‘nin ışıklandırmalarını her yıl başarılarıyla kendini topluma  kanıtlamış bir isim yakıyor. Bu gerçekten önemli bir olay olarak kabul ediliyor.

Masallar Diyarı Disneyland

Başka bir seçenek olarak da yılbaşında Paris’te yapılabilecek en güzel şeylerden biri Disneyland’a gitmek olabilir. Normal günlerde bile tam bir masallar diyarı olan Disneyland, yılbaşı için ayrı bir süsleniyor. Aynı anda renk, ışık, müzik dolu bir masal dünyasını yılbaşı atmosferinde yaşıyorsunuz. Bu oldukça ilginç bir deneyim olabilir.

Paris’te her yılbaşında 31 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında toplu taşıma ücretsiz oluyor. Metro hatları da sabaha kadar çalışıyor. 25 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde Eyfel Kulesi, Opera Garnier, Centre Pompidou, Musee Grevin ve Tour Montparnasse dışında tüm müzeler ne yazık ki kapalı.

3- Önce Fiesta, Sonra Siesta : Barselona – İspanya

Yılbaşı tatili İspanya’da 24 Aralık’ta başlıyor ve 6 Ocak’a kadar devam ediyor. İspanyollar 24 Aralık’ı, 25’ine bağlayan geceyi Noche Buena veya Navidad olarak adlandırıyorlar, yani İsa’nın doğum gecesi. Yeni yılın habercisi ‘Noche Vieja’ olarak adlandırılıyor. Bu gece bizim de kutladığımız 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece. İspanya’da yeniyıl kutlamaları aile ve arkadaşların bir araya toplanması ile yenilen büyük bir yemek ve şarap ile başlıyor. Bu buluşmalar genellikle evlerde yapılsa da, buluşmalarını meşhur Katalan mekanlarında ya da lüks restoranlarda kutlayanlar da var.

Yiyip Bitirebilene İyi Şans Üzümü

Yılbaşı gecesi saat on ikiyi gösterdiğinde, İspanyolların yıllardır devam eden bir geleneği ile tanışacaksınız. İspanyollar saat tam on ikide, on iki tane üzüm atıyorlar. Buna da “iyi şans üzümü” diyorlar. Bunun bir sonraki sene kendilerine bolluk ve bereket getireceğine inanıyorlar. Daha sonra da Cava içiyorlar, bunun da onlara yeni yılda iyi şans getireceğine inanıyorlar. Cavalar içildikten, üzümler de yutulduktan sonra herkes LasRamblas Caddesi’ne gidiyor. Mekanlardan sokağa taşan müzik ile eğlence sabaha kadar devam ediyor.

Yılın sonu yaklaştıkça herkesi piyango heyecanı sarıyor. Madrid’te bulunan piyango mağazası “Doña Manolita”‘nın önünde her sene kuyruk oluşuyor. İkramiye kazanan numaralar ve ikramiye yazan toplar dev bir altın topun içinden düşüyor ve bu numaralar her sene coşkulu şekilde duyuruluyor ve televizyondan yayınlanıyor.

Eğlence burada bitti mi sanıyorsunuz? Tabii ki bitmedi! Yepyeni bir yıla, yepyeni bir festival ile başlıyoruz! 6 Ocak’ta Dia de Reyes ile eğlenceye devam ediyoruz. Bu festival “Kralların Günü” olarak da biliniyor. Bu festival çocukların vazgeçilmezi. Eski bir rivayete göre Hz. İsa doğduktan sonra, doğudan gelen üç müneccim kral ona hürmetlerini sunmak için hediyeler getirmişler. Her yıl İspanya’da bu tarihte Gaspar, Melkior ve Baltazar kralları, yardımcıları ile birlikte at arabalarıyla sokaklarda gezerek, çocuklara şeker ve hediyeler dağıtırlar. Haliyle bu festival büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

 Roscon de Reyes

Dia de Reyes için yapılan milli çörek Roscon de Reyes’den bahsetmezsek ayıp etmiş oluruz. Büyük bir halka şekline sahip bu çörek kurutulmuş meyvelerle süsleniyor, içine alüminyum folyoyla kaplanmış fasulye tanesi koyuluyor. Fasulyeli dilim kime gelirse, çöreğin ücretini ödemek durumunda kalıyor.

4- Big Ben ve Thames Nehri : Londra – İngiltere

Londra’da yeni yıl kutlamaları görsel şölen şeklinde geçiyor!  Thames Nehri kıyısındaki Big Ben’den ve London Eye’dan İngiltere’nin en büyük havai fişek gösterisi gerçekleştiriliyor. İnsanlar dünyanın her yerinden havai fişekleri izlemek için akın ediyorlar, gösteriler ise 00.00’da başlıyor.

Her yıl “Londra Yeni Yıl Geçidi” ile yeni yılın festival sezonu başlıyor. Her sene bu festival için gösterilere farklı ülkelerden dansçılar, müzisyenler ve performans sanatçıları ve akrobatlar katılıyor. Geçit töreni 1 Ocak’ta saat 12.00’de Londra’nın merkezinde yer alan Piccadilly Meydanı’nda başlıyor, saat 15.30’da Thames Nehri kıyısındaki Parlamento Meydanı’nda sona eriyor. Töreni izlemek için 105 TL ödemeniz gerekiyor. Gün içinde eğlenceli vakitler geçirmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Londra’yı 100 TL ücret ödeyerek otobüs turuyla gezebilirsiniz. Ulusal Tarih Müzesi’ne ise ücret ödemeden girebilirsiniz.

Turistler İçin Önemli Detaylar

31 Aralık gecesi metroda 23.45- 04.30 saatleri arasında ücretsiz ulaşım hizmeti var. Ayrıca bütün hatlarda özel servis hizmeti sağlanıyor. Otobüslerde ise cumartesi tarifesi uygulanıyor. Siz de benim gibi alışveriş tutkunuysanız, bu detaylar özellikle dikkatinizi çekebilir. Londra’da yılın en büyük indirimlerinden biri Boxing Day günleridir. 26 Aralık tarihinden itibaren şehrin en büyük mağazalarında başlayan indirimler, yılbaşı için Londra’yı ziyaret eden ve burada yaşayan insanlar tarafından sabırsızlıkla beklenir.

İndirim günleri: Debenhams, London Designer Outlet Harrods, Westfield Stratford City, House of Fraser, Selfridges, Westfield London : 26 Aralık’tan itibaren başlar. Fortnum & Mason ve John Lewis: 27 Aralık’tan itibaren başlar.

5- C Novim Godom! : Moskova – Rusya

Yeni yıla Moskova’da girmeyi seçtiyseniz saatler 00:00’ı gösterdiğinde Kızıl Meydan’da olmalısınız!  Çanlar yeni sene için çaldığında mutlaka Kızıl Meydan’da bulunan kalabalığa kendinizi teslim etmiş, Rus şampanyanızı yudumluyor olmanız gerekiyor. Yılbaşında Kızıl Meydan uluslararası medyanın odağı bir yer olduğundan, meydana girişte çok sıkı bir güvenlik kontrolü bulunuyor. Bu yüzden buraya girmek  sanıldığı kadar kolay değil.

Güzel Dilekleriyle Putin

Kızıl Meydan’da bulunan buz pisti de kutlamalara özel bir görünüm katıyor. Ayrıca Putin de gösteri boyunca size eşlik ediyor. Yeni yıla 5 dakika kala, kutlamalar için kurulmuş olan ekrandan yeni yıl mesajını veriyor ve saatler 00:00’a dönerken “C Novim Godom!” yani “İyi Seneler!” diyor ve geri sayıma geçiliyor. Geri sayım sonrası havai fişek gösterileri devam ediyor. Unutmadan, gösteriler gerçekleşirken Kızıl Meydan’da güvenlikler gerçekleşebilecek tehlikeleri cam şişeleri topluyor. Bunun için yanınızda pet şişe götürmenizi öneririm.

6- Bir Edinburgh Masalı – İskoçya

Edinburgh’un en ünlü festivali olan Hogmanay Festivali 3 gün boyunca sürüyor. Bu festivalde açık hava konserleri, orkestralar, dj performansları ve havai fişek gösterileri orada bulunan insanlara hem görsel olarak, hem de işitsel olarak hitap ediyor. Saatler 00.00’ı gösterdiğinde Edinburgh Kalesi ve Calton Tepesi’nden atılan havai fişekler gökyüzünde muhteşem bir görüntü oluşmasını sağlıyor. Edinburgh şehrinin genel yapısı da adeta zamanda yolculuk yaparcasına büyülüyor.

7- Masal Kahramanı Gibi Hissetmek İsteyenlere! : Prag – Çek Cumhuriyeti

Hıristiyan kültüründe “Silvester” olarak bilinen yılbaşı arifesinde aile ve arkadaşlarla bir araya gelip, yemek yemek, şarap ve şampanya içmek bir gelenek. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin kalbi olarak tabir edilen Prag, Avrupa’nın yükselen eğlence merkezlerinden biri haline geliyor.  Şehrin inanılmaz tarihi yapısı ve birbirinden şık binaları yılbaşından günler önce süslenmeye başlanıyor ve şehir kutlamalar için hazır hale getiriliyor.

Son yıllarda gelişen bir kutlama olarak insanlar mesafelere meydan okuyarak ellerinde içkiler ve atıştırmalıklarıyla toplu halde yürüyüş yapıyorlar. Bu yürüyüşü Charles Köprüsü üzerinde patlayan havai fişeklerin altında gerçekleştiriyorlar. Müzik, gösteriler ve birbirinden güzel eğlenceler insanları ruhen doyuruyor. Arzu ederseniz birçok katı olan gece klüplerinde de yılbaşı partilerine katılabilirsiniz. Tüm bu gösterilerin ve eğlencenin yanında Prag’ın olağanüstü manzarası da herkesi büyülemeye yetiyor.

8- Kutsal ve İyi Yeni Yıl Dilekleri İsteyenlere! : Roma – İtalya

Yılbaşını İtalya’da geçirmeniz için iki neden sunabilirim sizlere. Gerçekten muhteşem kutlamalar gerçekleşiyor ve içinde Vatikan’ı barındırıyor. Vatikan’dan bahsetmemin sebebi ise diğerlerinden çok farklı ve özel bir yılbaşı kutlaması yapılmasından kaynaklanıyor. Papa, geri sayımdan saatler önce özel bir ayin düzenliyor ve Aziz Petrus Meydanı’na büyük bir yılbaşı ağacı yerleştiriliyor. Piazza del Popolo ve Piazza Navona ise, muhteşem bir Noel pazarına dönüşüyor. Vatikan’daki etkinliklere katılmak için önceden rezervasyon yaptırmanız şart. Zira buradaki etkinliklere, on binlerce kişi katılıyor. Etkinliklerin ardından da geri sayımla beraber konserler ve gösteriler başlıyor ve eğlence son hızıyla devam ediyor.

9- Yaz Mevsimi Tadında Yılbaşı : Sidney – Avustralya

Yeni yıla ilk giren şehirlerden biri olan Sidney’de yılbaşı kutlamaları bütün şehirde yaşanan bir şölen tadında geçiyor. Yaz havası yaşayan bu güzel kent, yeni yıl partilerini plajlara taşıyor. Özel olarak ışıklandırılmış onlarca teknenin yanı sıra buna eğlence için sulara inmiş binlerce fazla tekne eşlik ediyor. Yılbaşı gecesinde Sidney’de başrolü atılan tonlarca havai fişekler tutuyor. 18.00’da uçuş gösterisiyle başlayan etkinlikler renkli geçişlerle devam ederken 21.15’te yine ışıklandırılmış olan teknelerin geçiş töreniyle devam ediyor. Havai fişeklerden sonraysa limanda ve şehrin her yanında parti tam gaz devam ediyor.

10- Ghettoların Diyarında Yılbaşı : Berlin

Berlin’de yeni yıl hazırlıkları Kasım ayından itibaren başlıyor. Kasım ortasında şehrin farklı yerlerine kurulan Christmas pazarı ile her yer ışıl ışıl parlıyor. Berlin dünyanın en büyük yeni yıl kutlamalarından birine ev sahipliği yapıyor. Brandenburg Kapısı ve Victory Sütunu arasında iki kilometre boyunca uzanan 17. Juni Caddesi, canlı müzik ve dj performansları, ışık gösterileri ile adeta bir şölen alanına dönüşüyor. Saat 00.00’da herkes büyüleyici havai fişek gösterileriyle yeni yılı kutluyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account