Yılbaşında Kuzey Kutbu’na yolculuk! İlk durak Helsinki…

Yılbaşında Kuzey Kutbu’na yolculuk! İlk durak Helsinki…

Bu sene yılbaşında oldukça soğuk bir destinasyonda olmak istedim. Kuzey Kutbu; Finlandiya. Yolculuğum ilk olarak Helsinki’ye 3.5 saatlik bir uçak yolculuğu ile başladı. Havaalanından çıktıktan sonra Helsinki’nin merkezine gelmem yaklaşık yarım saat sürdü. Önce Senato Meydanı’na gittim, burası Helsinkililerin de buluşma meydanı. Helsinki, 1530’lu yıllarda İsveç Kralı Gustav tarafından kurulmuş bir şehir. Kurulma nedeni ise Talin şehri’ne rakip olması ama Helsinki beklenen ticaret hacmini gösteremiyor. Bu nedenle Rus Çarlık topraklarına katıldıktan sonra 2. Alexander 1863’te şehrin ruhunu ve rengini veriyor.

Şehrin ikinci önemli meydanı da Market Square; burası oldukça keyifli, Baltık denizinin kenarında ve küçük bir Noel pazarının kurulduğu bir meydan. Sahil kısmında Uspenksi katedrali bulunuyor. Burası bir Ortodoks kilisesi, Rus çarlığı döneminden kalma bir kilise. Hemen Market Square’in tam karşısındaki kapalı pazarda ise (Old Market Hall) çok başarılı Soppakettiö adında bir çorbacı var; 3 çeşit çorba yapıyorlar: vejetaryen, etli ve  balıklı . Tabii ki ben balıklı istedim, şiddetle önerebilirim, fiyatları da oldukça uygun.

Şehirdeki diğer durağım ise tren istasyonu oldu, buranın çok güzel bir mimarisi var ve etrafında da yine çok sayıda kapalı dükkan var. Finliler hava soğuk olduğundan dolayı genellikle bu kapalı mekanlarda buluşuyorlar. Buradan sonra Finlilerin en ünlü bestekarlarından olan Jean Sibelius’un anıtını görmek üzere yola koyuluyorum. Bu anıt yaklaşık 240 ton çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılmış ve görülmeye değer. Daha sonra ise benim en merak ettiğim yer olan Kaya Kilisesi’ne geldi sıra. Bu kilise 1936 yılında bir mimari tasarım yarışması bünyesinde, kayanın içi oyularak yapılması düşünülen bir kilise. Yapımı İkinci Dünya savaşı sırasında iptal ediliyor ama 1960lı yıllarda tekrar gündeme geliyor ve iki mimar kardeş tarafından günümüzdeki haline kavuşuyor. Aslında tapınak olarak yapılmış ama daha sonra kiliseye çevrilmiş. Kilisenin yüksekliği 40 metre, kubbesinde 24 km’ye yakın uzunlukta bakır tel kullanılmış ve gün ışığını içeri alacak şekilde dizayn edilmiş pencereleri var ve içerinin muhteşem akustiği nedeniyle zaman zaman konserlerin düzenlendiği bir kilise burası; gerçekten görülmeye değer bir yapı.

Ben Helsinki’de istasyona yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede olan GLO ART otelde kaldım, burası eskiden bir şatoymuş, lokasyonu da güzel olan bir otel. Akşam yemeğimi otele çok yakın olan İsveç tiyatrosunun hemen altındaki biftekçide yedim. Son derece keyifli olan bu akşam yemeğinden sonra şehir merkezinde dolaşmaya çıktım tabii ki, çünkü dışarısı gerçekten çok güzeldi.

Noel zamanı olduğundan dolayı caddeler fazlasıyla ışıl ışıldı; Hard Rock Cafe’de canlı müzik dinlemeye girdim ama fazla kalamadım, müzik beni pek cezbetmedi. Buradan çıktığımda ise şehrin en yüksek binası olan Torni Otel’e doğru yürüyor buldum kendimi. Bu otelin çatısından yani 14. Katından muhteşem bir Helsinki manzarası karşıladı beni. Finlilerde Amerikalılar gibi zemin kat ve 13. Kat yok. Buradan çıktıktan sonra girdiğim Bool Will barda ise neden Finlandiya’nın heavy metalin en iyi temsilcilerinden olduğunu anladım sanırım. Burada oldukça eğlenerek geceyi tamamladım. Yarın ise Rovaniemi’ye gitmek üzere yola çıkacağım.

Finlandiya’ya dair birkaç anekdotu da vermek istiyorum. Burası dünyada en çok buzkıran filosuna sahip ülke. Bir diğeri ise Fin dilinin Ural Altay dil grubunda olması. Yani Japonca, Türkçe ve Korece ile aynı dil grubunda. Ayrıca bir benzerliğimiz de Avrupa’da taharet musluğu bulabileceğiniz ender ülkelerden biri olması diyebilirim kısacası Finlilerde taharet var, Türklerde daha gelişmişi var, Korelilerde otomatik tuvalet var ama Japonlarda full otomatik tuvaletler😊 Yani aynı dil grupları ve taharet geleneği=)

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account