Yeşille mavinin birleştiği cennet: Edremit

Yeşille mavinin birleştiği cennet: Edremit

Geçtiğimiz günlerde 25. yılını kutlayan Prontotour ile birlikte Edremit’e çok keyifli bir gezi gerçekleştirdik. Balıkesir ilinin batısında, Ege Denizi kıyısındaki ilçesi Edremit iç turizmin en önemli merkezlerinden biri.

Edremit Belediyesi’nden verilen bilgilere göre, Edremit Körfezi ve çevresinde tespit edilen en eski yerleşim izleri M.Ö. 50 bin tarihine kadar uzanıyormuş. Bölgenin tarih öncesi kültürünün aydınlanmasında rol oynayan en önemli yer Hayran ilçesinin 8 km güneydoğusunda yer alan İnönü mağaraları. Kocaçal tepesinin güney yamaçlarındaki mağaralardan en büyüğü olan Karanlık mağarada yapılan kazı çalışmasında ortaya çıkarılan bulgular, Yontmataş Çağı’na kadar geriye gidiyor.

Biz gezimize Edremit’in oksijen deposu olan Kazdağları’nda yürüyüşle başladık. Güre Köyü’nden başladığımız yürüyüşümüze 1767 m yükseklikteki Kazdağları üzerindeki önemli tepeler Sarıkız, Kırklar, Babadağ, Koçara ve Karataş bize eşlik etti.

Hasanboğuldu efsanesi

Kazdağlarının zirvesinde Beyoba Köyü mevkiinde hüzünlü aşkın kahramanları Hasan ve Emine’yi andık. Birçok efsaneye konu olan Kazdağları’nın en etkileyici hikayelerinden biri olan Hasanboğuldu, Hasan ve Emine’nin hüzünlü aşkını anlatıyor. Birçok farklı anlatımları da bulunan efsaneye göre, Yörük kızı Emine ile ova köyünden Hasan aynı pazarda sebze ve meyve satarken tanışırlar ve birbirlerini severler. Ancak aileler Obalı-Ovalı aşkına farklı yaşantılardan geldikleri düşüncesiyle karşı çıkar. Emine’nin ailesi damat adayının ovada yetiştiği için Yörük hayatına dayanamayacağını ileri sürer. Gençler evlenmekte kararlı olunca, Emine’nin ailesi çok çetin bir şart ortaya koyar. Buna göre Hasan altmış kiloluk bir tuz çuvalını beş saat uzaklıktaki Kazdağları’nın zirvesine çıkartabilirse, Emine ile evlenmesine izin vereceklerdir.

Tuz çuvalını sırtlayıp Emine’yle yola düşen Hasan, bir süre sonra yorulmaya başlar. Emine bir anda Hasan’a hediye ettiği yazmanın gölette yüzdüğünü acıyla fark eder. Ve sevdiğini kaybetmeye dayanamayarak kendisini yazmasıyla bir çınar ağacına asarak intihar eder. Zamanla dalları Hasan’ın boğulduğu gölete uzanan Çınar, Emine Çınarı; gölet ise Hasan Boğuldu Göleti olarak anılmaya başlanır.

Ülkemizin önemli şair ve yazarlarından Sabahattin Ali’nin kaleme de aldığı bu efsanenin Orhan Aksoy yönetiminde sinema filmi de çekildi. Kazdağları ve Güre Köyü civarlarına giderseniz mutlaka Hasanboğuldu’ya uğramayı unutmayın.

Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi

Edremit’te keşfedilecek pek çok güzellik var. Adını bir başka ibretlik efsaneden alan Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi, Kazdağı bölgesi ziyaretçilerine görsel objeler, eşya, resim, efemera ve maketleri sergiliyor. Galeride 8 dakikalık Kazdağları ve bölgesi tanıtım filmi gösteriliyor. İda dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey Ege Antik Kentleri, Antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslardan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler ve Muhacirler, Kazdağı Milli Parkı, Kazdağı Endemik Bitkileri, Hasanboğuldu, Sutüven Şelalesi ve Sarıkız Efsanesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit ziyaretleri ve Atatürk’ün balmumu heykeli… v.b. gibi daha pekçok bölge tarihini ve özelliklerini aktaran bilgi ve belge burada yer alıyor.

Dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapan ve Roma Kenti’nin efsanevi kurucusu Aeneas’ın gemilerini inşa ettiği Antandros Antik Kenti de Edremit’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden… Doğa, deniz ve kültürün tüm güzelliklerini bir arada sunan “bin pınarlı” İda Dağı’nın eteklerindeki Antandros Antik Kenti’nin en önemli bölümlerinden birini “Yamaç Ev” olarak adlandırılan ve özellikle taban mozaikleri, duvar resimleriyle dikkat çeken Roma Villası oluşturuyor. Biz Antandros Derneği’nin yer aldığı Abdullah Efendi Konağı’na da giderek buradaki çalışmalarla ilgili bilgi alma şansı bulduk.

Edremit’e özgü yemekler

Mitolojiye bile konu olmuş zeytiniyle ünlü Edremit’te bölgenin birbirinden sağlıklı ve lezzetli zeytinyağlı yemekleri damak çatlatan türdendi. Güre Köy tarafında bulunan Ramada Kazdağları Oteli’ndeki Ege otları work shop’u ve Edremit merkezde bulunan Bahar Lokantası’nda yediğimiz yemeklerin lezzeti unutulmazdı. Bölgeye özgü yemekler arasında ilk akla gelenler ot kavurması, börülce, semizotu, şevketi bostan gibi ot yemekleri ve saçaklı mantı, tirit, zerde, höşmerim gibi yemekler geliyor.

Ne alınır?

Başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere zeytinyağlı losyon, sabun, duş jeli, zeytin yaprağı çayı ve zeytin çiçeği kolonyası, salça, bulgur, yufka, peynir… v.b. gibi alınabilecekler arasında yer alıyor. Hasan ve Emine’nin tanıştıkları halen Edremit merkezde Çarşamba günleri kurulan Pazar yerinde köylülerden en taze ürünleri satın alabilirsiniz. Hasanboğuldu efsanesini anarak ve aşkın kazanmasını dileyerek…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account