Yeryüzündeki cennet Zanzibar’da harika bir yer: Hapishane Adası…

Yeryüzündeki cennet Zanzibar’da harika bir yer: Hapishane Adası…

Gezgin olmanın en güzel taraflarından biri de harika arkadaşlar kazanmak… Yıllar önce bir Yunanistan gezisinde kaynaştığım Nuray ile bu defa Zanzibar’daydık. Afrika kıtasının doğusunda yer alan, Tanzanya’nın yarı özerk bölgesi; Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin doğum yeri oluşuyla da çok cazip geldi. Yıllarca fotoğraflarda görüp özendiğim “yeryüzündeki cennet” Zanzibar’da olmak harika bir duyguydu. Kapı vizesi kolaylığı ve Türkiye ile saat farkı olmaması da buranın hoş taraflarındandı.

Yeşille mavinin tüm tonlarının iç içe geçtiği Zanzibar’da ilk duraklarımızdan biri adını bölgedeki balıklardan alan Changuu Adası oldu. Adaya Stone Town’dan kalkan teknelerle yaklaşık 30 dakikada gittik. Tekneleri sadece kendiniz için kiralayabildiğiniz gibi gelen diğer yolcularla birlikte de gidebiliyorsunuz. Zanzibar’da tüm ödemelerde önce sıkı pazarlık yapmanız şart. Söyledikleri fiyatın yarısına bile inebiliyorlar. Biz düşük sezon olan Mayıs ayında gittiğimizden pazarlık şansımız iyice yükselmişti. İşin bu tarafını ticaretle uğraşan Nuray üstlendi.

150 yaşındaki kaplumbağalar

Günümüzde otel şeklinde kullanılan eski hapishanesi nedeniyle Hapishane Adası olarak da adlandırılan ada beyaz kumsalı, turkuaz renkli kristal berraklığındaki denizi ile büyüleyici bir görüntü oluşturuyor. Şu anda adanın tek mahkumları ise Aldabra Kara Kaplumbağaları. En yaşlısının 150 yaşında olduğu söylenen bu kaplumbağaların keyifleri yerinde gözüküyordu. Devletin turizm merkezi olarak işlettiği adada koruma altındalar. Girişte kaplumbağaları beslememiz için otlar verdiler. Kaplumbağalar ziyaretçilere çok alışıklar. Uzattığımız otları afiyetle yediler. Bugün sayıları 100 civarında olduğu aktarılan kaplumbağalar 1919 yılında Şeyseller’in İngiliz valisi tarafından hediye gönderilmiş.

Adanın hüzünlü bir tarihi var. 1860 yılına kadar kimsenin yaşamadığı ada bu tarihte Zanzibar sultanı Majid bin Said tarafından iki Arap’a verilmiş. Ada onlar tarafından kölelerin satılmadan veya başka yerlere gönderilmeden önce koyuldukları yer olarak kullanılmış. Köleler buradan dünyanın çok farklı yerlerine gemilerle gönderiliyorlarmış. Zanzibar’ın İngiliz hakimiyetine geçmesiyle Araplardan alınan adaya hapishane yapılmış. Ancak sarı humma salgını çıkınca ada karantina bölgesine çevrilmiş.

Deniz kabuğu almanız yasak

Gerçi burası ufacık bir ada ama vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Denizin, kumun keyfini de doyasıya çıkartmak için en az yarım güne ihtiyacınız var. Eğer balıklarla birlikte yüzmek isterseniz sahilin biraz ilerisine tekneyle gitmeniz gerekiyor.

Denizi rengarenk balıkları, deniz canlıları, taşları, kabukları ile olağanüstü güzellikte. Ancak dikkat sakın deniz kabuğu veya kumunu çıkartıp, yanınızda götürmeye kalkmayın. Çünkü Zanzibar’da en sık duyacağınız cümle ‘Hakuna Matata’ (Sorun yok) olmasına karşın doğayı korumaya çok önem veriyorlar. Ve denizden, kumdan hatıra olarak bir şeyler almanız kesinlikle yasak.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account