Yılın ilk renklerine sen de katıl!
İşte Ocak 2017 Festivalleri…

Yılın ilk renklerine sen de katıl!<br>İşte Ocak 2017 Festivalleri…

Dünyanın en renkli ve en köklü festivallerini yerinde görmek ister misiniz? Sizler için hazırladığımız festival rehberimizde ocak ayına ait dünyada en çok ziyaret edilen ve en çok konuşulan festivalleri derledik. İşte yeni yılın birbirinden renkli ve alabildiğine coşkulu  ilk festivalleri:

1-) Ati-Atihan 9-15 Ocak 2017

Kalibo, Filipinler

Ati-Atihan

Filipinler’in en renkli festivallerinden Ati Atihan, Aklan bölgesinin başkenti Kalibo’da gerçekleştirilir. Başlangıçta Santo Nino Bayramı Günü (bebek İsa) olarak gerçekleşen festival, Hristiyan ve Hristiyan olmayan unsurları birleştirir.

Festivalin kökeni, Borneo’dan kaçan 10 ailenin Filipinlerde bir ada olan Panay’a yerleştiği 13. yüzyıla dayanır. Burada yaşayan Ati halkı onlara toprak verir (Ati halkına ayrıca Negritos veya Pigmeler denir). Ati halkı ufak tefek koyu renkli insanlardı. Yeni yerleşen Malezyalılar toprak sahibi olduktan sonra Ati insanları gibi yüzlerini siyaha boyadılar. Yıllar sonra  ülkenin büyük bölümünü dönüştüren İspanyol Hristiyanlar; Panay adası halkını tenlerini siyahlaştırmak, savaşçı kıyafetleri giymek ve Müslümanları korkutup kaçırmak için ikna etti. Müslümanları yenen halk, bu zaferi Santo Nino ile bağdaştırdı. Böylelikle bu inanç bir festivale dönüştü.

“Atiler gibi yapmak” anlamına gelen Ati-Atihan festivali boyunca sabahlara kadar eğlenen insanlar, tenlerini kurum ile boyayıp hindistan cevizi kabuğundan örtüler, tüyler ve yapraklardan oluşan Ati kostümleri giyerler. Ana caddelerde ve kent meydanının etrafında birleşip davul çalarken bir yandan da “Hala Bira” (Git ve savaş) naraları atarlar. Mızraklarını döverken iki aşamalı danslarını ederler. Uzaktan bakıldığında kutlama, çılgınca bir ritmle sallanan katı bir kalabalık gibi görünür.


2-) Banff SnowDays 13 Ocak 2017 – 5 Şubat 2017

Banff, Kanada

Banff SnowDays2

SonwDays ile Rocky Dağı eğlencesine hazır ol! Her yıl düzenlenen bu festivalde çan ve düdük sesleri kış için davetiye niteliği taşıyor ve ailelere tüm gün karda oynamak için ilham veriyor.

SnowDays, Banff Ulusal Park’ında kış mevsiminin kutlandığı bir festival. Bir kış kaçamağı arayışında olan seyahatçiler, SowDays festivalinde ”Castle in the Rockies” fırsatını değerlendirirler. Banff kış seyahati deneyimi, dünyanın en iyi milli parklarından birinde çarpıcı doğal manzaralardan bitmeyen maceraya ve kış dağ etkinliklerine size sonsuz seçenekler sunar.


3-) Carnevale di Venezia 20 Ocak- 28 Şubat, 2017

Venedik, İtalya

Carnevale di Venezia2

İtalya’nın Venedik kentinde 40 gün boyunca süren Carnevale di Venezia, her yıl düzenlenen bir karnavaldır. Temelleri 1268 yılına kadar dayanan Maskeleriyle ünlü karnaval bir dönem yasaklanmış, ancak 1979’dan itibaren her yıl kutlanmaya devam etmiş. Sosyal sınıf ayrımlarını engellemek amaçlı kullanılmaya başlanan maskeler, bugünkü Venedik Karnavallarının temel unsurlarından biridir. Rengarenk kıyafetler ve birbirinden ilginç maskelerle karnaval boyunca Venedik, kültürel ve eğlence üzerine kurulu gösteri ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

Venedik Karnavalı ilk zamanlar 1 hafta şeklinde düzenlenmiş, sonraları çevre halkının ekonomik bakımdan daha fazla yaralanmak istemesi nedeniyle öne doğru uzatılmış. Eğer festival boyunca bulunmayacaksanız tercihiniz, festivalin sonlarına doğru olan dönem olsun. Çünkü festivalin asıl günü son gün olan salı günüdür.


4-) Dinagyang 20-22 Ocak 2017

Iloilo City, Filipinler

Dinagyang

Iloilo’da gerçekleşen Dinagyang Festivali, Filipinler’in etkinlik takviminin önemli fonksiyonlarından biridir. Dinagyang Festivali, ocak ayının 4. pazar günü, Sinulog Festivali’nin hemen ardından düzenlenir.

Filipinliler’in tarihinin silinmez bir parçası olan festival, Santa Nino’ya saygı göstermek ve Malezyalı göçmenlerin gelmesinin başlangıcını anmak için gerçekleştirilir. Filipin halkı, Dinagyang’ı tarihsel olaylar için bir referans noktası olarak da kullanıyorlar.

Dinagyang’ta Santo Nino kutlamaları, gösterişli kostümler ve geleneksel danslar ile öne çıkar. Bu eğlence, özellikle ziyaretçiler için bölgenin yerel kültürüyle tanışmanın yanı sıra ülkedeki gündelik olaylara dair bir izlenim edinme fırsatı oluşturur.

Santo Nino’yu onurlandıran bu kutlama, ocak ayının 3 gününü kapsayan bir festivaldir.


5-) Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali 5 Ocak-25 Şubat, 2017

Harbin, Çin

HARBIN, CHINA - JANUARY 05: Tourists visit the ice buildings on display at the Grand Ice and Snow World during the 30th Harbin International Ice & Snow Sculpture Festival on January 5, 2014 in Harbin, China. This year's Ice and Snow World features the theme "Global Ice and Snow Dream, World Cartoon Tour". (Photo by Lintao Zhang/Getty Images) ORG XMIT: 461348795

Dünyanın en büyük buz festivallerinden biri olan Harbin Buz ve Kar Festivali, buz sarayları ve heykellerinin rengarenk aydınlanmasıyla şenleniyor.

Harbin Uluslararası Buz ve Kar Heykeli Festivali; en az Japonya Sapporo Kar Festivali, Kanada Quebec Kış Festivali ve Norveç Holmenkollen Kayak Festivali kadar ünlüdür. Bir dünya meydanını andıran saf kar fantezisi, dünyanın her yanından geniş ölçekte ziyaretçi çeker.

Çin’in en büyük kış etkinliği olan festivalde, büyük buz heykelleri Buz&Kar Dünyası ve Stalin Parkı’nda sergilenir. Oyma bahçe partileri Güneş Adası’nda, buz feneri bahçe partisi ve daha birçok buz aktivitesi de Songhua Nehri’ndedir. Etkinlik her yıl farklı bir temayla düzenlenir.


6-) Hogmanay Kutlaması (30 Aralık 2016-1 Ocak 2017)

Edinburg, İskoçya

Hogmanay Celebration

TV önünde oturup yeni yıl kutlamalarını izlemeyi unutun. En güzel Yeni Yıl partisi Edinburg Hogmanay’de gerçekleşiyor. Geleneklere göre, 31 Aralık’tan 1 Ocak’a kadar birçok İskoçyalı, yeni başlangıçlar adına evlerini temizler ve hesaplarını düzenler. Gece düştüğünde Hogmanay kutlamaları tüm İskoç halkalarında; havai fişek, geçit törenleri ve gösteriler tam hızıyla devam eder.

Kış ruhlarını ateş ve şarkıyla savuşturmak için gerçekleştirilen bir antik pagan kutlaması Hogmanay, zamanla geçitler, açık evler, havai fişekler ve eklenen çeşitli etkinliklerle geliştirildi.


7-) Kutsal Gemi! 06-14 Şubat, 2017

PortMiami, Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri

Holy Ship!

3 geceyi kapsayan Holy Ship Festivali, dünyanın en iyi elektronik müzik sanatçılarının birçok sahnede performansını yakından izleme fırsatıdır. Odanızda lüksün tüm konforunun keyfini çıkarıp enejinizi dans pistine yoğunlaştırabilirsiniz. Bu destansı deneyimde temalı geceler ve partilerle eğlence doruğa çıkacak. Yoğun talepten dolayı 2017 Holy Ship! Festivali’nde bir yerine 2 kruvaziyer gemisi sunuluyor.

ABD’de en çok talep gören elektronik müzik festivali Holy Ship, Mimai’den yelken açan ve Bahamalar’a demirleyen bir kruvaziyer gemide gerçekleşiyor. Denizciler, konuklarına geceleri özel bir adada plaj sahnesinin yanı sıra Atlas Okyanusu’nun güneyinde sayısız sahnede dans etme imkanı sağlıyorlar.


8-) Junkanoo Parade 26 Aralık 2016-1 Ocak 2017

Nassau, Bahamalar

Junkanoo Parade2

Nassau’nun Junkanoo geçidi gece partilerinde; renk, müzik, tutku ve kültürel yetenekler dünyadaki tüm karnavallara rakiptir.

Ritmik goombay davulları, melodik boynuzlar ve hareketli renklerin geçtiği kaleydoskop: İşte bu, Bahama milli gururu Junkano!

Bahamalar’ın büyük kültürel festivali olarak Junkanoo, yaşam ve özgürlüğün muhteşem bir kutlamasıdır. Her yıl erken saatlerde Nassau şehir merkezinde Bay Caddesi aşağısındaki iki geçit arasında gerçekleşir. 26 Aralık’ta Boxing Günü başlangıç olup asıl etkinlik 1 Ocak’ta Yeni Yıl’ın ilk gününde gerçekleşir.


9-) Tamborrada Festivali (La Tamborrada) 20 Ocak 2017

San Sebastian, İspanya

Tamborrada de San Sebastián en Azpeitia. (19-1-2015). Foto: Félix Morquecho.

İspanya’nın San Sebastian şehrinde her yıl Ocak ayının 20. günü kutlanan Tamborrada Festivali, davul sesleriyle dolu bir festival. Festival, ocak ayının 20’nci gününden bir gece önce başlar. Bu gecede San Sebastian belediye başkanı Anayasa Meydanı’nda şehir bayrağını göndere çeker ve bununla birlikte davul sesleri başlar. Okul bando takımları gün içinde performanslarını meydanlarda sergilerler.

Festivalciler arasında aşçı kıyafetiyle katılanları görebilirsiniz. Bunun sebebi; söylentilere göre, Festival hakkında bir aşçının çeşme başında söylediği şarkılar gibi kökenlere dayandırılıyor.

Gece yarısı başlayan davul sesleriyle aniden uykulu bir kasaba canlanır ve bando takımları sokakları arşınlayarak marşlarına başlar.

Başka bir söylentiye göre ise, festivalin kökeni 1720’de bir fırıncı şarkı söylerken (muhtemelen ahenksiz) bir yandan da su varillerini dolduruyor.  Oradan geçen bazı genç kızlar da varillerle tempo tutarlar. Gelenek bugüne kadar devam etmiş ve Aziz San Sebastian’a hürmet anlamını da içermiş. Tamborrada, gürültülü olduğu kadar eğlenceli de bir festival.


10-) Quebec Kış Karnavalı 27 Ocak-12 Şubat, 2017

Quebec Kenti, Kanada

Quebec Winter Carnival

Dünyanın en büyük kış karnavalı olan Quebec Kış Karnavalı, 1894’ten beri her yıl Kanada’nın Quebec kentinde kutlanmaya devam ediyor. Kardan adam Bonhomme (iyi adam anlamında) karnavalın simgesidir. Festival boyunca kar ve buzdan heykeller yapma, konserler, köpek kızağı yarışları, kış sporları, kar banyoları ve kano yarışları gibi sayısız çeşitte eğlence bulunur.

28 Ocak-13 Şubat tarihlerinde gerçekleşen festival, geceleri şahane geçit törenlerine sahne olur. Metrelerce uzunlukta kuklalar, inanılmaz ışık gösterileri, multimedya projeksiyon gösterimleri sayısız kostüm ve aklınıza gelmeyecek birçok sürprizle Quebec Kış Karnavalı’na katılmak için, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden turistler Kanada’ya geliyor.


11-) Gökkuşağı Yılanı Festivali (Rainbow Serpent Festival) 27-30 Ocak 2017

Lexton, Avustralya

Rainbow serpent 2011 Beaufort Victoria - doof festival bush music dj lifestyle Australia

Gökkuşağı Yılanı Festivali yıllar içinde uzun bir yol katetti: Gözlerden uzak küçük bir toplanmadan tüm dünyada tanınan dans, renk, ifade ve kutlamaların bir arada olduğu çok yönlü bir festivale dönüştü. Bugün tüm dünyadan insanlar, Güney Yarımküre’nin kendi türündeki en iyi açık hava festivali olduğu söylenen Batı Victoria’ya bu deneyimi yaşamak için geliyor.

Her yıl 10 binin üzerinde insanın katıldığı Rainbow, bir kurum, yıllık toplanma ve aylarca önceden beklenen takvim haline geldi. Bazıları içinse yeni bir fırsat ve kaçış keşfi, benzer düşüncede insanlarla bağlantı kurma şansı ve doğayı, toplumu ve uyumu kutlamaktır. Belki de Rainbow’un devamlılık başarısının sebebi, sunulan geniş deneyim ve fırsatların itibarıdır.


12-) Thaipusam 09 Şubat 2017

Kuala Lumpur, Malezya

Thaipusam3

Tamilce “Thai” kelimesi ay anlamına gelirken, “Pusam” ise bir yıldız adıdır. Her yıl, Pusam yıldızı gökte en yüksek konumunda, ay ise dolunay dönemindeyken; Malezya Hintlilerinin yanı sıra Singapur, Hindistan, Sri Lanka, Myanmar ve Tayland Hintlileri tarafından Thaipusam Festivali kutlanır.

Hindular festival sabahı erkenden Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Batu Caves’e (Batu Mağarası) doğru yola çıkarlar. Kadınlar boyunlarında sarı ve turuncu yasemin çiçekleri taşırlar. Thaipusam inancına göre Hindular, tanrılarından iyilik almak istiyorlarsa bazı feragatlarda bulunmaları gerekir. Bu nedenle festivalin 48 saat öncesinden itibaren hiçbir şey yiyip içmezler ve festival sabahı saçlarını kazıtırlar. Lord Murugan’a sunmak amacıyla başlarının üstünde süt taşıyan Hindular, mağaraya vardıklarında tanrılarını sütle yıkar ve tanrılarına meyve gibi yiyecekler sunarlar. Festivalin en ilginç yönü ise, tanrıları için acı çekmenin gerekliliğine inanan birçok Hindunun vücutlarının çeşitli yerlerinden şiş geçirerek ve kanca takarak bedenlerini zorlamasıdır.


13-) BPM Festivali 06-15 Ocak 2017

Playa del Carmen, Meksika

The BPM Festival

Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan BPM Festivali, Playa Del Carmen’e destansı bir dönüş yaparak 10 günlük plaj partileriyle müdavimlerini bekliyor.

2015 yılında 60 ülkeden 60 bin katılımcı en iyi parçaları yakalamak için BPM Festivali’ndeydi. Mayan Riviera’da gerçekleşen 2015 etkinliğinde; konuklarına 375 sanatçı ve 80 partiyle ve DJ Sneak, Carl Craig, Green Velvet, Luciano, Dixon, Art Department, Seth Troxler, Solomun, Henrik Schwarz and Wolf & Lamb gibi dünyada en çok talep edilen house ve tekno DJ’lerini ağırlayarak en az 10 gün dolu dolu eğlence yaşattı.

Festivalin bu yıl 10. yıl dönümünü kutlayacak.


14-) Timkat 20 Ocak 2017

Gondar, Etiyopya

Timkat

Her yıl 19 Ocak’ta Etiyopya’nın tüm kuzeyinde kutlanan ve dünyanın en ilginç festivallerinden olan Timkat Festivali, İsa’nın Ürdün Nehri’nde vaftiz edilmesi anısına yapılan bir kutlamadır. Bununla birlikte festivalin en canlı kutlandığı yer, başkent Lalibela’nın yanında yer alan Gonder’dir. İsa’nın doğumundan 12 gün sonra kutlanan festivalin diğer ismi de 12’inci Gün Festivali’dir.

Yüzyıllardır kutlanan bu festivalde papazlar, kadınlar ve çocuklar parlak renkli kadife ve saten tören giysileri giyer, pullarla süslü büyük kadife şemsiyeler kullanırlar. Erkekler ise beyaz geleneksel kıyafetlerini giyer.

19 Ocak’ın arifesinde başlayan kutlamalarda dua eden ve bronz tütsü buhurdanlık sallayan rahiplere halk da; zil, trompet ve davul çalıp, “haaa hooo” sesleriyle şarkı söyleyerek katılır. Papazın Ürdün Nehri’ni sembolize eden su havuzunu kutsamasının ardından katılımcılar da Fasilidas’ın Banyosu denilen kutsal havuzda papazın onları vaftiz etmesiyle şarkı söyleyip dans ederler.


15-) Up Helly Aa 31 Ocak 2017

Lerwick, İskoçya

Up Helly Aa

Up Helly Aa, 1880’den beri kutlanan bir gelenek. O zamandan bu yana Shetland takviminde yer alan festival bugüne kadar sadece;

1901 Kraliçe Victoria’nın Ölümü

1914-1919 Birinci Dünya Savaşı

1940-1948 İkinci Dünya Savaşı nedenleriyle iptal edildi.

Viking kostümü içerisindeki katılımcılar, her yıl Shetland Adası’nda düzenlenen Up Helly Aa Festivali süresince büyük sandal etrafında yürürler. Up Helly Aa, bölgedeki İskandinav Vikingleri’nin etkisini kutluyor ve 1000 ‘guizers’ın (kostüm içindeki erkekler) sandalı ateşe vermesiyle sona eriyor.


16-) Wakakusa Yamayaki 28 Ocak 2017

Nara, Japonya

Wakakusa Yamayaki

Wakakusa Yamayaki, her yıl ocak ayının sonunda Japonya’nın Nara şehrinde Wakakusa Dağı’nın yakılmasıyla kutlanan bir festivaldir.

Öğlen saatlerinde başlayan festivalde senbei (Japon mutfağında, pirinçten yapılmış kurabiyeler) atma yarışması da yer alır.

17.30 civarında Wakakusa Dağı’nın dibinde büyük bir şenlik ateşi yakılır. Rahipler bir süre şenlik ateşi etrafında toplanır. 18.00’de havai fişek gösterisi başlar. Daha sonra rahipler ateşi kullanarak meşaleler yakarlar. Ardından dağa yakın bir mesafede çimleri yakarlar. Eğer çimler kuruysa dağ çok çabuk yanabilir. Bu nedenle her yıl ateşin hızı farklılık gösterir.

Wakakusa Dağı’nın konumu nedeniyle ateş ve havai fişek gösterisi Nara şehrinin birçok yerinden izlenebilir.

Japoncada dağın yanması için kullanılan kelime “yamayaki”dir. Wakakusa Yamayaki, Kofukuji ve Todaiji tapınakları arasındaki arazi anlaşmazlığı üzerine ortaya çıkmıştır. Bu tartışma, birinin Wakakusa Dağı’nı yakmasıyla sona ermiş. Kofukuji ve Todaiji tapınakları ve Kasuga Türbesi’nden bir grup rahip, dağın yakılmasını onurlandırmışlardır. Zamanla bu yakma eylemi, sembolik bir ritüel haline gelmiş.


17 Buskers Festivali 19-29 Ocak 2017

Christchurch, Yeni Zelanda

Episode 103: "The World Buskers Festival" - New Zealand

Dünya Buskers Festivali; müzik, tiyatro, dans ve hokkabazlık gibi çeşitli dallarda; “buskers” denilen sokak sanatçılarının sergilediği sokak gösterileri festivalidir.

23 yıldan fazla bir süredir World Buskers Festivali, Christchurch yaz aylarının ve etkinlik takviminin öne çıkan etkinliğidir. Festival bu yıl da 60’tan fazla sanatçı, 650 gösteriyle en sevilen klasikleri ve dünyanın en harika sanatçılarından bazılarını ağırlıyor. Bu yıl festivalde; Almanya, Kanada, ABD, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Japonya, İsviçre, Meksika, İspanya, İngiltere, Yeni Zelanda’da çok sevilen K-Comedy ve 2014/15Melbourne Komedi Festivali’nde liste başında yer alan ONGALS ile birlikte 13’ten fazla millet temsil ediliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account