Yedi tepeli Lizbon

Yedi tepeli Lizbon

Tagus Nehri’nin süslediği yedi tepe üzerine kurulan Lizbon, inişli çıkışlı yokuşlarıyla, birbirinden enfes yemekleriyle, geçmişten günümüze gelen tarihi ve kültürel miraslarıyla insanı kendine hayran bırakıyor.

Bir varmış bir yokmuş, Avrupa’nın en batı ucunda Lizbon adında muhteşem bir kent varmış. Yedi tepe üzerine kurulu bu şehir, biraz İstanbul’u biraz Buonos Aires’i andırırmış…

Farkındaysanız masal dilini kullanıyorum, çünkü Lizbon’a ayak bastığım andan itibaren masal gibi bir şehrin içinde buldum kendimi…

İçinden Tagus Nehri’nin geçtiği Lizbon, inişli çıkışlı yokuşlarıyla, birbirinden enfes yemekleriyle, geçmişten günümüze kadar yaşatılan anılarıyla insanı hayran bırakıyor. Bu şehirde bambaşka diyarlara sürüklenip gidiyorsunuz.

Rossio Meydanı ve Cafe Nicola

yoldasin_lizbon_rossio_meydani

Lizbon’da şehrin kalbi Rossio Meydanı’nda atıyor. Rossio Meydanı’ndan yürüyerek 15. yüzyılda inşa edilen Carmo Manastırı’na ulaşılıyor. Rossio’dan çıkınca biraz ileriye doğru gittiğinizde ise tepeden Lizbon Kalesi’ni görebiliyorsunuz.

Rossio üzerinde yer alan bir mekan var ki, dillere destan… Café Nicola, 19. Yy’da art deko tarzında inşa edilen çok popüler bir mekan… Meydana bakarak çayınınızı kahvenizi yudumlayacağınız cafede, deniz ürünleri de muhteşem… Ünlerin uğrak yeri olan bu cafede, fotoğraf çektirmek ve kamera kaydı yapmanın yasak olduğunu hatırlatalım sizlere…

Yine Rossio üzerinde Confei Taria Nacional adında 1829 yılından bu yana açık olan bir pastane bulunuyor. Portekiz’e ait yerel tatlıların olduğu bu pastane de tıklım tıklım…

Santa Justa Asansörü

santa-justa-asansoru

Şehir merkezinde ana cadde Rua Aurea olarak kabul ediliyor. Alışveriş yerleri, butikler ve dükkanların olduğu bu caddenin bir tarafı nehire, diğer tarafı Rossio Meydanı’nı çıkıyor.

Meydana gelmeden 45 metre yüksekliğe çıkarak panaromik Lizbon manzarası sunan Santa Justa Asansörü’ne binebiliyorsunuz.

Asansörden indikten sonra 1.5 euro ödeyerek en üst kata çıkabilir, sonra da tepeden Lizbon’u seyrederek içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Bu arada uzun asansör kuyruğundan kurtulmak isterseniz, caddenin öbür tarafından asansöre binmekte fayda var.

Lizbon’un en geniş caddesi

hard-rock-lizbon

Rossio Meydanı’nın arkasındaki ikinci meydan ise Avinida Liberdade’ye çıkıyor. Ortası ağaçlıklı olan bu geniş caddede, Mango’dan Lui Vitton’a kadar pek çok marka bulunuyor. Meydanın bitiminde Hard Rock Café bulunuyor. Hard Rock Café’nin hemen karşısında ise Hippi Café yer alıyor. Hippi Café’de Hippiler’in ruhunu yansıtan eşyalar hediyelik olarak satılıyor.

Gece eğlencesi için Bairro Alto

Lizbon’un en popüler bölgelerinden biri de şehrin kalbinin attığı Barrio Alto Mahallesi.. Bohem havasıyla dikkat çeken Barrio Alto, geceleri adeta bir açık hava barına dönüşüyor. Sağdan soldan yankılanan müzikler, Lizbon’un sıcak havasıyla harmanlanınca ortaya muhteşem bir yapıt çıkıyor. ‘Gece benim için bitmedi’ diyenler şehrin havalı kulüplerinden ¨Lux¨de dans ederek Lizbon’un keyfini çıkarabilirler.

Bir manastırda akşam yemeği

unnamed (16)

Barrio Alto Mahallesi’ndeki A Trevasa Restaurant’a gezi yazarı Bahar Akıncı’nın tavsiyesiyle gidiyoruz. Akıncı’nın deyişiyle “17. yüzyıl’dan kalma bir manastıra yerleşmiş olan restoran, yüksek tavanları, taş duvarları, beyaz örtüleri ve aydınlık örtüsü ile huzur veriyor.”Lizbon’un en trend restoranlarından birisi olan bu mekanda başlangıçlar restoran tarafından getiriliyor. Sadece ana yemekler menüden seçiliyor. Restoranın yan tarafı orta avluya bakıyor. Atmosferi şık, mum ışığı eşliğinde romantik bir yemek yiyebileceğiniz bir yer arıyorsanız, A Trevasa tam size göre…

Aman arabanızla gelmeyin!

Bu arada bu restorana arabayla gelirseniz park sorunu yaşayabilirsiniz, en iyisi taksi kullanmanız, bizden hatırlatması))

Kumkapı eğlencesi ve likör mağazaları…

lizbon-restoran

Praca dos Restaurodares Meydanı’nın bitiminde ise tarihi bir tramvay yer alıyor. Bu meydanın arka tarafında da Kumkapı tarzı masaların yolun üzerine atıldığı bir sokak bulunuyor. Rua Das Portas De Santo Antao adlı sokakta pek çok balıkçı yer alıyor. Portekiz’e özel vişneli likörler de yine aynı sokakta satılıyor.

Yürümekten yorulan turistlere “Tuk Tuk”

tuk-tuk-lizbon

Uzakdoğu’da turistleri gezdirmek için sıkça kullanılan ‘tuk tuk’ adı verilen küçük araçlar, Lizbon’da çok moda.. Yürümekten yorulan turistlerin imdadına yetişen tuk tuk’ların başında genellikle bayan sürücüler oturuyor. Araç sürücüleriyle iyi bir pazarlık yaparak hem şehri gezebilir hem de rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account