Yanı başımızdaki mucize: Batum

Yanı başımızdaki mucize: Batum

Batum, dünyanın en eski şehirlerinden biri. İlkçağ’da Pers İmparatorluğu’nun egemenlik sınırı içinde “Bathys” diye anılan Batum, önce Pontos Krallığı’nın daha sonra ise Romalıların eline geçmiş ve Ortaçağ’da Gürcistan’a bağlanmış. 1921 yılında Sovyetler Birliği’nin merkezi olan kentin bağımsızlığını kazanması ise tam 70 yıl sürmüş.

batuma

Tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan Batum, geçirdiği hızlı değişimle bugün dünyanın en modern kentlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Biz de Batum mucizesini yakından görmek için yollara düşüyoruz.

batum-5

Batum’a, Türk Hava Yolları’nın direkt seferi ile yaklaşık bir buçuk saatlik bir uçuşla ulaşıyoruz. Burası dünya üzerinde pasaport ya da vize olmaksızın kimliğinizle giriş yapabileceğiniz nadir yerlerden biri.

batum-batum

Biz de kimliğimizi gösterip havalimanından ayrılıyor, eşyalarımızı otele bıraktığımız gibi yeni bulvarda yürüyüşe çıkıyoruz.

batum-8

Karadeniz kıyısı boyunca, 7 kilometre uzunluğundaki alana bir yarım ay gibi uzanan Batum, Türkiye sınırına da sadece 20 km. uzaklıkta bulunuyor. Şehrin nüfusu 120 bin civarında ancak bu rakam yaz aylarında dört katına kadar ulaşabiliyor. Kentin Karadeniz’e olan konumu deniz turizmi seven tatilciler için ideal.

Eski ile yeni bir arada

batum-burcu-gurturk

Batum sokakları, eski ve yeni yapıları bir arada barındırıyor. Burası tipik bir Avrupa şehrinden farksız. Hristiyan kültürünün egemen olduğu şehirde neredeyse her köşe başında bir heykel bulunuyor. Batum’un mimarisi de son derece özgün. Gökdelende sallanan bir dönme dolap ile ters dönmüş bir restoran görmeniz mümkün. Üstelik içindeki tüm eşyaları ile birlikte!

Piazza Meydanı

piazza meydanı

Batum’un sembollerinden biri olan Piazza Meydanı,  aynı zamanda tüm Gürcistan’ın en güzel meydanlarından biri. 5700 metrekarelik bir alana kurulan meydan, sanatsal yapıları, mozaikleri ve vitray eserleri ile ender rastlanabilecek bir güzelliğe sahip. Piazza Meydanı, otelleri, gittikçe renklenen gece hayatı ve kültürel etkinlikleri ile tam bir kent merkezi özelliği taşıyor.

Alfabe Kulesi

alfabe kulesi

Gürcü alfabesinin, dünyada üzerinde var olan 14 alfabeden biri olduğunu biliyor muydunuz? Gürcüler alfabelerinin bu özelliği ile o kadar gurur duyuyorlar ki, bunu yansıtması için bir kule inşa etmekten geri kalmamışlar.

DNA dizilimini andıran ve 130 metre yüksekliğe sahip bu kulenin üzerinde tüm harfleri görmeniz mümkün. Gece ışıklarını yaktığında ise muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Kulenin en üst katında, 360 derece dönebilen bir restoran, bir gözlemevi ve televizyon stüdyoları da bulunuyor.

Astrolojik Saat

astrolojik saat

Yazımın başında Batum, kendine özgü mimarisi ile öne çıkıyor demiştim. Eski Batum’da yer alan Astrolojik Saat’in bulunduğu bina da bunlardan biri.

Son derece zengin bir mimariye sahip olan binanın dış cephesinde yer alan saatte; güneşin, ayın, burçların ve gezegenlerin zaman içindeki konumlarını ve dizilişlerini gösterebiliyorsunuz.

Era Meydanı

era-meydani

Eski Batum’un ortasında yer alan, Batum tarihindeki pek çok önemli olayın gerçekleştiği Era Meydanı (Avrupa Meydanı), özellikle gece saatlerinde başlayan ışık ve su gösterileri ile büyüleyici bir güzelliğe kavuşuyor.

Batum Botanik Bahçesi

batum botanik bahçesi2

111 hektarlık bir alanda, 1912 yılında kurulan Batum Botanik Bahçesi, dünyanın en büyük ve en zengin botanik bahçelerinden biri. Avustralya, Yeni Zelanda, Himalaya, Doğu Asya, Kuzey ve Güney Amerika, Meksika ve Akdeniz bölgelerine ait bitkileri bir arada görebileceğiniz bahçede, 2500 çeşitten fazla bitki ve ağaç bulunuyor. Buradan Karadeniz’i izlemek ise bir başka güzel.

Gonio Kalesi

gonio kalesi

Gonio kalesi, Batum’un 12 kilometre güneyinde yer alıyor. Dönemin en büyük imparatorlukları -Roma, Bizans ve Osmanlı- bu kaleye her zaman büyük önem vermişler.

Kolkheti Kralı Aieti’nin bu kalenin içinde Yunanlı Argonot Jason tarafından öldürülen oğlu Apsarosi’yi gömdüğüne inanılıyor. Ayrıca, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Matata’nın da mezarı bu kale içinde bulunuyor.

Aziz Nikoloz Kilisesi

1865 yılında Batum’da yaşayan Rum’ların maddi desteği ile inşa edilen kilise haç şeklinde dizayn edilmiş. Aziz Nikoloz Kilisesi, önceleri Rus kiliselerinin klasik görünümüne sahipken, iki sene önce yapılan yenileme çalışmaları ile bugünkü Bizans dönemi kiliseleri görünümüne kavuşmuş. Kilisenin bir diğer özelliği de Gürcistan Patriği II. İllia’nın, yedi yıl boyunca görevini bu kilisede sürdürmüş olması.

Batum, yatırımcıların da gözbebeği

Türkçenin yaygın olarak konuşulması nedeniyle Türklerin hiç yabancılık çekmeyeceği Batum, son yedi yılda başta Türk inşaat sektörünün yaptığı yatırımlar ile de hızla büyüyor.

Ne yenir, ne içilir?

acaruli khaçapuri

Batum’un en meşhur yemeği, Acaruli Khaçapuri adını verdikleri ortası peynir dolu bir pide. Ancak Acaruli Khaçapuri, öyle çatal, bıçakla yenmiyor. Biz de Gürcü usulünce önce hamurumuzu üzerine tereyağı gezdirerek güzelce yağladık, sonra da kenarların koparıp ortasındaki peynire banarak yemeye başladık.

Sanıyorum hayatım boyunca yediğim en lezzetli pide buydu. Acaruli Khaçapuri’yi dilerseniz yumurtalı peynirli olarak da yiyebilirsiniz. Gürcüler bunu genellikle kahvaltılarda tercih ediyorlar ve yanlarında yerli meyvelerden ürettikleri gazozlarını içiyorlar.

Öğle ve akşam yemeklerinde ise kendi üretimleri olan şaraplarını. Restoranlarda şarap masaya sürahi ile geliyor. Bu arada akşam yemekleri için Sanremo ile Riviera Restoran şiddetle tavsiye edilir.

Nerede kalınır?

Batum’da konaklamanız içi pek çok alternatif bulunuyor. Ancak konforlu, kaliteli hizmet sunan, lüks ve manzaralı otel arayışındaysanız beş yıldızlı otellerden birinde konaklamanızı öneririm. Batum ziyaretlerimde konaklama tercihlerimden birini Hilton’dan yana diğerini Radisson Blu’dan yana kullandım. İkisinden de çok memnun kaldım.

burcu-gurturk-batum-mucizesi-1

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account