Vizesiz ve pasaportsuz Kiev gezi rehberi

Vizesiz ve pasaportsuz Kiev gezi rehberi

Yazı: Melisa Alkan

Doğal güzellikleri, tarihi sokakları, kiliseleri, meydanları ve vizesiz ve pasaportsuz giriş kolaylığı ile Kiev sadece Türkiye’den değil dünya çapında binlerce turist için gezilecek gözde şehirlerden biridir. Bağımsızlığının ardından gece hayatı ile de popülerliğini arttıran Kiev hakkında tüm bilmek isteyecekleriniz Kiev Gezi Rehberi’nde..

Vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinde yer alan Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti olan Kiev, Doğu Avrupa ülkeleri arasında en çok tercih edilen turistik bir şehirdir. Para birimi Ukrayna Grivnası (1 Ukrayna Grivnası 0,19 TL na eşittir) dır. Nüfusu yaklaşık 3 milyon olan bu şehrin resmi dili Ukraynaca’ dır. İkinci en çok konuşulan dil ise Rusça’ dır. Hristiyanlığın Ortodoks mezhebinin kabul görüldüğü Kiev aynı zamanda bilinen ilk Slav arkeolojik kültürünün beşiğidir.

Kiev’e ne zaman gidilmeli?

Kuzeyde yer alan konumu nedeniyle ülkede yıl boyunca düşük hava sıcaklık ortalamaları seyretmektedir. Yılın her döneminde ziyaret edilebileceği gibi Kiev için ilkbahar ve yaz ayları en ideal mevsimlerdir. Eğer kış mevsiminde vizesiz şehirler listesinden Kiev’e yolunuz düşerse karın Kasım’dan Mart’a kadar yerde kaldığını unutmayın derim. Yanınıza sizi sıcak tutacak kıyafetlerinizi ve botlarınızı almadan gitmek, -33 dereceyi gören bir şehir için tehlikeli olabilir.

Kiev’e nasıl gidilir?

Vize ve pasaport zorunluluğunun kaldırılması ile sadece çipli kimlik kartları ile Ukrayna’ya giriş yapabilir ve Kiev’e İstanbul’dan ya da Ankara’dan direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat sürmektedir. Kiev in Türkiye’ den 1 saatlik zaman farkı sizi çok zorlamayacaktır. Unutmayalım, pasaportsuz gidilecek ülkeler arasında artık Ukrayna’da bulunuyor.

Kiev küçük bir şehir olmasına karşılık iki havalimanına sahip turistik bir şehirdir. Boryspil Uluslararası Havalimanı merkezden 35 km uzaklıkta olup İstanbul’dan direkt uçuşların yapıldığı havalimanıdır. Zhulhany Uluslararası Havalimanı ise merkezden sadece 8 km uzaklıkta olup Ankara ve İzmir’den uçuşların yapıldığı havalimanıdır. Havalimanından merkeze gitmek için taksi ya da havalimanı servislerini tercih edebilirsiniz.

Kiev’de gezilmesi gereken yerler

Bugün gerek festivalleri gerek daha geniş çapta düzenlenen uluslararası faaliyetleri ile oldukça ön plana çıkan Kiev, huzur veren bahçeleri, özgür tarihi dokusu, ferah sokaklarıyla da turistleri cezbedecek bir çok harika alana sahiptir.

Vizesiz gidilebilecek şehirler arasında yer alan Kiev’de görebileceğiniz eski yapıt, anıt, kilise, sokak ve meydanlar en eski yerleşim alanı olan Podil semtinde bulunmaktadır. İlk sırada Ukrayna ve Kiev için en önemli meydan olan Maidan Nezalezhnosti ya da Bağımsızlık Meydanı yer almaktadır. Sovyetlerden ayrılık protestoları –Turuncu Devrim- 2014-2015 yıllarında bu meydanda gerçekleşmiştir.

Bağımsızlık Meydanı’ndan şehrin en işlek caddesi olan Khreshchatyk Caddesi’ne geçebilirsiniz. 1 km uzunluğundaki bu caddede birçok mağaza, kafe ve restoran bulunmaktadır. Ayrıca cadde boyunca Stalin döneminde inşa edilen binalar ortamda farklı bir hava yaratmaktadır.

Sizi Kiev’den hediyelerinizle dönmenizi bekleyenler var ise en çok çeşidi bulabileceğiniz yer Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk) olacaktır. 1 km uzunluğundaki bu yokuşta en az 2 saatinizi ayırmanızda fayda var. Birçok hediyelik eşyayı burada bulabilir ve pazar günü kurulan harika antika eşya tezgahlarını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda sizde hediye etmek için birçok turist gibi votka şişelerine yönelebilirsiniz.

Arnavut kaldırımlarında yürürken bu güzel semtin üst kısmında St Andreas Katedrali’ni göreceksiniz. 1767’de açılan bu katedral Barok Mimari etkisiyle dikkat çekmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi nde yer alan Azize Sofia Katedrali de Kiev’de mutlaka görmeniz gereken önemli eserlerdendir. Zamanında çeşitli Hristiyan mezhepleri tarafından kullanılan bu yapı şu anda müze olarak ve aynı zamanda taç giyme, elçi karşılama gibi önemli olaylarda kullanılan bir katedraldir.

Ukrayna’daki en önemli dini yapılardan olan Perchersk Lavra (Mağaralar Manastırı) içinde bulundurduğu 18 kilise ile Slav Ortodoks Hristiyanları’ nın hacı olduğu önemli bir yapıdır.

Lavra’yı bu kadar popüler yapan içerisinde bulundurduğu mağara kiliselerdir. Aynı zamanda bu devasa yapıda Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Mikro Minyatür Müzesi’ de bulunmaktadır.

Kiev’ de mutlaka görmeniz gereken bir diğer dini eser ise 11. Yüzyılda ilk inşası tamamlanan St Michael Altın Kubbeli Katedral’ dir. Altından yapılma kubbeleri ile dikkat çeken bu kültür mirası Ortodoks Kilisesi olarak kullanılmaktadır.

11. yy’da şehrin ana kapılarından olan Golden Gate (Altın Kapı) ve Sovyetlerin Hitler zaferi sonrasında yapılan 560 ton ağırlığındaki Anavatan Heykeli (Mother Motherland) Kiev’ de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdir.

Şehrin ortasında bulunan Dinyaper Nehri, Avrupa’nın İdil ve Tuna’ dan sonra üçüncü uzun nehridir. Tekne turu ile nehri gezebilir ve şehirde görülmemiş köşeleri görebilirsiniz.

Ayrıca zamanınız kalırsa Kiev’e 350 km uzaklıktaki Rivne bölgesinde bulunan Aşk Tüneli’ ni de görmenizi tavsiye ederiz.

Kiev gece hayatı

Ukrayna denilince akla gelen ilk şey gece hayatıdır. Kiev halkının eğlenceyi sevmesi birçok bar ve gece kulübünü karşımıza çıkarmaktadır. Oldukça geniş bir yelpaze sunan gece klüpleri ve eğlence merkezlerinden en popüler olanları Arena City ve Sky Bar dır.

Kiev’de ne yenir, ne içilir?

Genel olarak Avrupa ve Amerika standartlarına göre Kiev’de yeme-içme çok ucuzdur. Caddelerde, sokaklarda göreceğiniz kafe ve restoranlarda harika ve uygun fiyatlı yiyecekler bulmak mümkün. Borscht, Chebureki, Kiev tavuğu en ünlü yemeklerindendir. Kutia en sevilen tatlılarından olsa da yemek sonrası dondurma yemeği tercih edebiliyorlar.

Ukrayna’ da votka tüketiminin fazla olması ile ballı ve meyveli gibi votka çeşitleri deneyebileceğiniz içecekler arasındadır.

Kiev şehir içi ulaşım

Kiev’de tren garlarının aşırı yoğunluğu sizleri şaşırtmasın. Çünkü tren şehir içinde en çok kullanılan ulaşım aracı, sebebi ise çok ucuz olmasıdır. Otobüs, metro, minibüs, taksi, füniküler gibi ulaşım araçları oldukça yaygın kullanılmaktadır. Aynı zamanda şehirde metro ağı diğer şehirlere göre çok gelişmiştir. Şehir içinde ortalama 3 grivna gibi makul bir ücret karşılığında ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Kiev’de çoğu insanın İngilizce bilmemesinden dolayı Turizm Bilgi Merkezleri bulunmaktadır. Gideceğiniz yer ile ilgili kafanız karıştığında  ve bilet alımlarınızda sizlere yardımcı olacaktır.

Kiev’de konaklama

Makul önlemler alındığı sürece Kiev diğer büyük şehirlere göre güvenli bir şehirdir. Fakat kalacağınız otelinizi seçerken hem güvenlik hem de gezilecek yerlere yakınlık olarak merkezi noktaları seçmek doğru olacaktır.

Kreshchaty Caddesi, Bağımsızlık Meydanı ve Andreas Yokuşu çevresi 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin bulunduğu konaklama yapabileceğiniz en popüler yerlerdendir. Konumunun güzelliği ile tercih edilen bu bölgelerdeki otellerden erken rezervasyon fırsatları ile uygun fiyatlı odalar ayırabilirsiniz.

Ukrayna’da başkent Kiev dışında kültür ve sanat şehri Lviv‘i de keşfetmenizi öneririz.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account