Vize başvurusundaki bu ayrıntılar hayat kurtarıyor!

Vize başvurusundaki bu ayrıntılar hayat kurtarıyor!

Vize başvuru süreci bazen yapılabilen küçük hatalardan dolayı sıkıntılı bir duruma dönüşebiliyor. Özellikle vize konusunda çok hassas davranan konsolosluklar başvuru sürecinde bazı konulardan hiç taviz vermiyor. Eğer, vize sürecinde bir sıkıntı yaşamak istemiyor ve vizenizin sorunsuz bir şekilde onaylanmasını istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu ayrıntılara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Konsolosluğun istediği evrakları eksiksiz tamamlayın

Vize başvurusu yaparken konsolosluk sizden bazı evrakları tamamlamanızı isteyecektir. Evrak listesine göz attığınızda buna ne gerek var şeklinde bir düşünceye asla kapılmayın. Çünkü sizden istenen evraklarda bir eksiklik olursa, vize başvuru süreciniz uzayabilir. Mesela konsolosluk sizden bankadan ıslak imzalı hesap dökümü istiyorsa, sakın bu belgenin kopyasını getirmeyin. Bankaya giderek, orijinal ıslak imzalı hesap dökümünü diğer evraklarınızın yanına ekleyin. Eğer internet bankacılığından bir hesap dökümü çıktısı alarak başvuru yaparsanız, konsolosluk evraklarınızı geri gönderecektir. Bu tarz evrak listesinde kendi kafanıza göre hareket etmemenizi tavsiye ederiz.

Banka hesabınızda belirli bir miktar para bulundurun

Banka hesap bakiyeleri, günümüzde konsoloslukların en dikkat ettiği konulardan biri. Bu nedenle konsolosluğun görmek istediği banka hesabınızda belirli bir miktar para bulunması gerekiyor. Vize danışma şirketlerinin verdiği bilgiye göre hesabınızda güncel olarak minimum 3000 TL para bulundurmaya özen gösterin. Bu rakamın altında bir hesap bakiyesi vizenizin sonuçlanmasına olumsuz etki yapabilir.

Başvurunuzu son dakikaya bırakmayın

Her ülkenin konsolosluğu vize başvurularının sonuçlandırmasını farklı zamanlarda yapabiliyor. Yani Schengen için bir konsolosluk vize süresini 10 gün sonunda sonuçlandırırken, başka ülkenin konsolosluğu bu süreyi daha uzun belirleyebiliyor. Her konsolosluk yoğunluğuna göre başvuruları sonuçlandırabiliyor. Bu nedenle seyahatinizden minimum 3 hafta öncesine kadar başvurunuzu yapmış olmanıza özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde seyahat tarihinize vizeniz yetişmeyebilir.

Otel rezervasyonları ve uçak biletleri mutlaka belirtilmeli

Vize başvurusunda bir diğer önemli konu da otel ve uçak bileti rezervasyonlarının yapılmış olması. Bu duruma da konsolosluklar günümüzde çok önem veriyor. Gideceğiniz ülkede kalacağınız otelin rezervasyonunu mutlaka başvurudan önce yapın ve belgesini vize evraklarının içine yerleştirin. Rezervasyon yaptırmadan herhangi bir otelin belgesini göstermeniz yeterli olmayacaktır. Ayrıca evraklarınızın arasında sizin adınıza rezervasyon yapılmış gidiş – dönüş uçak biletlerinizin de yer alması gerekiyor. Bazı durumlarda konsolosluk sizin belirttiğiniz otel ile iletişime geçerek rezervasyonun doğru olup olmadığını kontrol edebiliyor. Bu nedenle bu belgelerinizin eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekiyor.

Birden fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz…

Seyahatinizde birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en fazla kalacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor. Yani diyelim ki, 5 günlük bir Budapeşte ve Prag seyahati planlıyorsunuz. Budapeşte’de 2 gün kalıp sonrasında Prag’a geçeceksiniz ve 3 gün de Prag’da kalıp Türkiye’ye döneceksiniz. İşte bu seyahatinizin başlangıç yeri Budapeşte olduğu için sakın Macaristan Konsolosluğu’na başvurmayın. Çünkü bu seyahatinizde 3 gününüz Prag’da geçeceği için başvurunuzu Çekya Konsolosluğu’na yapmanız gerekiyor. Sonuç olarak birden fazla ülkeyi ziyaret edeceğiniz seyahatlerde giriş yapacağınız ülke yerine daha fazla konaklayacağınız ülkenin konsolosluğuna başvurmalısınız.

Eski fotoğrafınızla başvuru yapmayın

Vize başvurularının olumsuz sonuçlanma nedenlerinden biri de eski fotoğraflardır. Eğer konsolosluk sizden son 6 ya da 3 ay içinde çekilmiş olduğunuz bir biyometrik fotoğraf istiyorsa, bunu dikkate alın. Çünkü bazı kişiler konsolosluklara 1 yıl önce çekildikleri ve pasaportlarında yer alan biyometrik fotoğrafları gönderebiliyor. Elinizde kalan eski fotoğrafları kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda da konsolosluk bunu fark edip vizenizi onaylamıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account