Viyana’nın en meşhur yaş pastaları bu otellerde

Viyana’nın en meşhur yaş pastaları bu otellerde

Orijinal Sacher pasta ev yapımı kayısı marmelatlı ve seçkin çikolata kaplaması olan yumuşacık bir çikolatalı pasta ve Viyana’nın ve Avusturya’nın –hatta belki tüm dünyanın– en ünlü yaş pastasıdır. Bu pastanın orijinal tarifi 1832 yılından bu yana devlet operasının arkasında bulunan efsanevi Hotel Sacher Wien’in bir sırrıdır. Pastanın mucidi, vaktiyle Prens Metternich’in sarayında aşçı yamağı olarak çalışan Franz Sacher’di. Bugün her yıl 360.000’den fazla Sacher pastası el ile hazırlanıyor. Üçte biri otelde yeniyor, üçte biri satış yerlerinde satılıyor ve üçte biri de dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

image_gallery

Gizli bir tarif ve efsanevi bir kuruluş öyküsüne, Imperial pasta da sahip. Öyküye göre bu pasta ilk defa 1873’te yine bir aşçı yamağı tarafından Viyana Ringstrasse üzerinde Hotel Imperial’in açılışı dolayısıyla İmparator I. Franz Joseph’in şerefine yapıldı. Bu efsanevi pastanın malzemelerini katmanlar halinde file badem (yaprak badem) arasına doldurulmuş kakaolu krem ve badem ezmesi ve üstüne Çikolata kaplama oluşturuyor. Imperial pasta tıpkı orijinal Sacher pasta gibi internetten sipariş edilebiliyor ve mühürlenmiş tahta kutular içinde gönderiliyor.

Viyana pastacılık sanatının bir başka klasiğine de Grand Hotel Wien kendini adamış durumda. Grand Guglhupf bekleneceği gibi çok gizli tutulan bir tarife göre hazırlanıyor. Bu pastaya tereyağı, şeker, un ve yumurtanın yanında kırmızı şarap ve tarçın konuyor. Grand Guglhupf esas olarak tabii ki Kaerntner Ring üzerinde yer alan Grand Hotel Wien’de servis ediliyor, ancak hediyelik kutu içerisinde paket olarak da alınabiliyor ve internet mağazasından da sipariş edilebiliyor. Lüks otelcilik grubu The Ritz-Carlton da 2014 yılında 86 otelden oluşan dünya oteller zinciri için kendi pastasını yarattı. Ritz-Carlton pasta tabii ki Ringstrasse üzerinde bulunan Viyana’daki Ritz-Carlton otelinde de bulunuyor; bu pasta koyu renkli nezih çikolatayı portakal parçacıklarıyla zenginleştirmesiyle dikkat çekiyor.

image_gallery

Viyana şehir parkında bulunan Hotel Hilton Vienna da Viyana’nın ünlü Jugendstil ressamı Gustav Klimt’e saygısını sunuyor. Üç değişik boyda hazırlanan Klimt pastası un kullanılmadan hazırlanıyor ve üstü çikolatayla kaplanıyor. Stephansplatz meydanındaki Do & Co Hotel Vienna da Domspitz adlı pastasını yaratırken Stephan katedralinden yüzde yüz ilham almış. Erik marmelat dolgulu ve dışı çikolata kaplı olan haşhaşlı çikolata pastası Viyana’nın simgesi Stephan katedralinin çatısını andıran bir üçgen ambalaj içerisinde satılıyor. Vienna Marriott Hotel de kendine ait Ringstrasse pastası ile Viyana’nın ihtişam bulvarındaki konumunu hatırlatıyor ve nadide fırıncılık eserinin içinde bisküvi, ham badem ezmesi, portakal kabuğu şekeri ve fındık kremasını birleştiriyor. Viyana’nın 7. Bezirk semtindeki Altstadt Vienna otelinin imzasını taşıyan pastanın tarifi ise bu otelin gedikli müşterilerinden biri olan Viyana’nın ünlü yıldızlı aşçısı Sarah Wiener’e ait. Otto pastası adını taşıyan bu pasta çikolata kaplamalı bir çikolata pastası ve kiraz şekeriyle süslü.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account