Viyana’da bilinç dışına yolculuk: Sigmund Freud Müzesi

Viyana’da bilinç dışına yolculuk: Sigmund Freud Müzesi

Psikoloji denildiği zaman akla mutlaka Sigmund Freud (1856-1939) gelir. Prof. Dr. Sigmund Freud, Avusturyalı bir nörolog. Peki Psikanaliz’in kurucusu olan Sigmund Freud’un Avusturya’nın başkenti Viyana’da kendi adını taşıyan müzesini gördünüz mü? Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun şimdiki adı Çekya olan Çek Cumhuriyeti sınırları içinde dünyaya gelen Freud, ailesiyle birlikte Viyana’ya yerleşmiş ve uzun yıllar mesleğini bu şehirde icra etmiştir. Ben de Viyana’ya yaptığım gezilerden birinde mutlaka bu müzeyi görmek istedim. Müzenin bulunduğu sokağın girişinde ise kocaman kırmızı üzerine beyaz FREUD yazısı hemen gözünüze çarpıyor. Kendisi büyük önder Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı 1938 tarihine kadar ailesi ile burada yaşamış. Daha sonra Nazi saldırısından kaçarak Londra’ya göç etmişler. Londra’daki ev de ölümüne kadar yaşamış, sonra kızı Anna Freud tarafından burası müze haline getirilmiş. Tabii Viyana’dan Londra’ya göç ederken o hastaların yattığı meşhur kanepe de onunla birlikte Londra’ya gitmiş. Ancak Hampstead’daki müze evi henüz göremedim.

Viyana’da muayenehanesinin bulunduğu ev şimdi Sigmund Frued Müzesi olarak kullanılıyor. Burası aynı zamanda Freud’un ailesinin yaşadığı ev. Yani ünlü nöro-psikiyatr hem bu binada yaşamış hem de hasta kabul etmiş. Freud, hastaların şimdiki davranışlarının veya zihinsel süreçlerinin temelinde bilinç dışı faktörlerin etkili olduğunu söyleyen ve psikoterapi yöntemiyle çözüm arayan bir yaklaşıma sahip. Müzeye girişte size çok dilli bir dijital rehber veriyorlar. Tabii Türkçesi yok, İngilizce anlatımı fena değil. Giriş ücreti ise 12 Euro. Müze, Viyana Berggasse’de bulunuyor.

Sigmund Freud Müzesi’nde tarihin izleri

Viyana’daki müzede Psikodinamik yaklaşımın veya Psikanalitik kuramın erbabı olarak bilinen Freud’un hastaları için hazırlanan bekleme odası, giriş bölümü neredeyse aslı korunarak bu müzeye dönüştürülmüş. Kapıda sizi karşılayan kitaplıkta haliyle büyük ustanın eserleri ve el yazması bazı notları bulunuyor. Çalışma odasında ise kendisine ait çeşitli eşya, yazılı metin ve fotoğraflarla yeniden dizayn edildiği görülüyor. Fotoğraf, video kayıtları, antika eşyalar, heykel ve resimler hemen dikkat çekiyor. Mobilyaların orijinal olduğu söyleniyor. Burası Viyana’da görülmeye değer yerler arasında. Beni en çok etkileyen ise Freud’un yanısıra psikolojide isim olmuş Carl Gustav Jung, Salome ve Josef Breuer’ın fotoğraflarının olduğu bölüm. Tabii Sigmund Freud ile alakalı çok fazla kişisel eşya yok. Çünkü kendisiyle ilgili pek konuşmayı anlatmayı veya belge tutmayı seven biri değil. Daha çok çevresindeki insanların verdiği anekdotlar bilgi kaynağı olarak kullanılıyor. Müzedeki heykellerden anladığımız kadarıyla bu zihin işçisinin merakını Eski Yunan ve Roma İmparatorluğu epey cezbetmiş. Tabii müzede Sigmund amcanın kızı olan Anna Freud’un yaptığı çalışmalardan da örnekler göze çarpıyor. Çok olmasa da eşi Martha’nın kişisel eşyalarını da görebilirsiniz.

Freud dendiği zaman aklıma hep elinde sigarası düşmeyen sakallı amca ve sonradan doğrusunun bilinç dışı olduğunu öğrendiğim bilinçaltı muhabbeti ve tabii lisede okuduğum id, ego, süper ego üçlüsü gelir. Psikanaliz’in kurucusu olan ve ciddi paradigmalar değiştiren bir bilim insanı olarak kabul edilen Sigmund Freud’un yakın arkadaşı Carl Jung ve 6 çocuğunun en küçüğü olan Anna onun yolundan giden isimler. Tabii Freud ismi bizi bilinç altının dehlizlerine götürürken hastaları yatırdığı o meşhur divanı ve rüya analizi akıllardan hiç çıkmıyor. Ha bir de Sigmund Freud’un tarih tutkusunu da unutmamak gerekir. Kendisi özellikle Mısır üzerine kafa yormuş bir tıp doktoru. Belki de firavunların gizemli dünyası ve piramitlerin sırrı onu insan zihninin derinlikleri ile mukayese etme fırsatı veriyordu. Kim bilir?

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account