Viyana gezi rehberi

Viyana gezi rehberi

Avusturya’nın 2 milyon nüfuslu başkenti Viyana, Tuna Nehri kıyısında yer alır. Üstün bir altyapıya sahip, güvenli ve oldukça temiz bir şehirdir. Öyle ki, 2015 yılında uluslararası bir araştırma şirketinin hazırladığı rapora göre dünyanın en yaşanabilir şehri olarak Viyana’yı seçmişti. Viyana çoğu kişiye göre Avrupa’da sanatın da başkentidir. Bu durum Viyana’yı en popüler turizm hedeflerinden biri haline getirmiştir. Bu nedenle dünyanın her tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tarihte Habsburg Hanedanı’nın hüküm sürdüğü kent, yüzyıllardan beri biriktirdiği miras sayesinde Avrupa’nın tarihi ve kültürel açıdan en zengin merkezlerinden biri olmuştur. Şehrin sahip olduğu mimari doku Keltler, Romalılar ve Habsburg Hanedanlığından izler taşır. Bu sanat ve düşünce şehri tarihi yapıları, düzenli kent planı, modern ve şık kafeleri ile Avrupa’nın en gözde turistik noktalarından biridir.

Prag gezilecek yerler

Hofburg Sarayı: Başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok önemli kişisine ve hanedanına ev sahipliği yapmıştır. Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikane olarak kullanılmış. Sarayda 4 milyondan fazla tarihi eser vardır. Günümüzde Avusturya başbakanlık daireleri, uluslararası kongre merkezi ve çok sayıda müze ve devlet dairelerine ev sahipliği yapıyor.

Schönbrunn Sarayı: Avusturya İmparatorluğu’nun yazlık sarayıdır. Toplam 1441 odadan oluşuyor. Ülkenin en önemli kültürel anıtlarının bulunduğu saray 1960’lardan itibaren Viyana’nın cazibe merkezi haline gelmiştir.

Belvedere Sarayı: Burası, Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşuyor. Barok stiliyle inşa edilmiş ancak daha sonraki yıllarsa neo-klasik stiline dönüştürülmüştür. Sarayı birçok kral ve cumhurbaşkanları kullanmıştır.

Rathaus (Belediye Binası): Viyana büyük şehir belediye binası, 97,7 metre yüksekliğindeki kulesi ve gotik tarzdaki yapısıyla, kentin simgesi konumundadır.

Stephan Katedrali: Kentin simgelerinden biri olan Stephan Katedrali de, yüzyıllara meydan okuyan mimarisiyle göz kamaştırıyor. Şehrin merkezinde yer alan katedral, ibadete açık olduğu halde, turist ziyaretine de imkan sunuyor. Bölgedeki ilk kilise olan bu katedral Mozart’ın cenaze törenine de ev sahipliği yapmış.

Ulusal Kütüphane: 7,5 milyondan fazla kitap barındıran Avusturya Ulusal Kütüphanesi müthiş bir koleksiyona sahip.

Museumsquartier: Viyana’da ki en geniş alana sahip dünyada ise barok yanında yeni tarzdaki yapıları ile en büyük sekizinci kültür merkezidir.

Ulusal Sanat Müzesi: İmparatorluğun sanat koleksiyonunu bir çatı altında toplayan Ulusal Sanat Müzesi dünyanın en önemli koleksiyonlarını size sunuyor. İtalyan, İspanyol ve Mısır gibi birçok önemli dönemin eserlerini görebileceğiniz müzede hayran olduğunuz isimlerin eserleriyle başbaşa kalacaksınız.

Albertina Müzesi: Burası Viyana’nın en önemli sanat müzelerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Sanata düşkün seyahat severlerin en gözde destinasyonlarından biri olan Viyana’da en çok turist çeken yerlerden biri de bu sanat müzesidir. İçinde 70 bin civarı çizim baskı ve modern grafik çalışmalarını barındırır.

Arsenal Müzesi: Viyana’daki en önemli müzelerden biri Arsenal Müzesi’dir. 16 ve 20. Yüzyıl arasındaki savaş malzemeleriyle Avrupa tarihine ışık tutmaktadır. Müzeyi Türk gezginlerin özellikle ziyaret ettiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise Avrupa’daki en fazla Osmanlı savaş malzemesinin bu müzede sergileniyor olması.

Doğa Tarihi Müzesi: Müzenin bir bölümünü dünyanın her tarafından toplanmış doğal eserler oluştururken, bir diğer tarafın da nesli tükenmiş hayvanlar sergileniyor.

Viyana Opera Binası: Yılda 50 opera ve bale gösterisinin gerçekleştiği bina, tarihi kent merkezinin çemberinde yer alıyor.

Sisi Müzesi: Burası, İmparatorluk Sarayı’nın içerisinde İmparatorluk dairelerinde gerçeklerle efsaneleri karşılaştırır. En önemlileri arasında güzel imparatoriçenin en ünlü portresi ve çok sayıda kişisel eşyası yer alır.

Viyana’da ne yenir?

Zengin bir mutfağa sahip olan Viyana kimilerine göre gurme şehri olarak da adlandırılır. Farklı damak tadlarına hitap eden birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz. Sofralarında Macar, Yahudi, İtalyan ve Fransız tarzı belirgindir. Schnitzel, Langos, kestane kızartma, wurst ve Gulaş ve meyvalı turta Viyana’nın geleneksel tatları arasında. Bunun yanı sıra pastacılık da Viyana’da çok iyi noktalara gelmiş durumda. İmparatorluk Pastacısı olduğu için sarayın hemen yakınında bulunan Demel Pastanesi turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Türkler gibi Avusturyalılar için de ekmek önemli bir gıdadır. Bizdekine benzer şekilde her köyün kendine ait bir ekmek fırını vardır. Viyana’da en çok tüketilen içki şaraptır. İkinci sırayı ise bira alıyor.

Viyana Şnitzeli: Viyana’da, yemek denince akıllara ilk olarak şnitzel gelir.Alışagelmişin dışında büyük olarak servis edilen şnitzelin domuz ve tavuk seçenekleri bulunuyor. Restoranların çoğunda şnitzel bulabilirsiniz.

Sosis: Bavyera kültürünün vazgeçilmezi olan sosisler genellikle domuz etli olarak servis ediliyor. Kalın, büyük ve doyurucu olan sosislerin içine eritilmiş peynir ilave ediliyor.

Tafelspitz (turp salatası ve haşlama biftek):  Viyana’da pazar günleri pişirilen geleneksel bir yemektir. Yanında hamur işleri ve et suyu çorba ile servis edilir.

Zwiebelrostbraten: İnce dövülmüş etin üzerine doğranmış soğanlarla servis yapılır. Nefis et suyu, soğan ve etlerin üzerin- den tabağın kenarlarına kadar akar ve sosun üzerine ise kıtır soğanlar serpiştirilir.

ApfelStrudel: Viyana’nın özel bir tatlısı. Kat kat açılmış hamurun içinde elma turtası ve güzel bir krema ile üzerinde pudra şekeri ile yapılıyor.

Sacher Torte: Yoğun bir kek katmanının üzerinde güzel bir kayısı marmelatı konulması ve üzerinin de çikolata kaplaması ile yapılıyor.

Viyana’da alışveriş

Viyana alışveriş konusunda ürün çeşitliliği dikkate alındığında kesinlikle Avrupa’nın en ilgi çekici şehirlerinden biridir. Kartner ve Kohlmarkt Caddeleri şehrin en işlek alışveriş noktaları arasında yer alıyor. Buralarda ünlü geleneksel kristal şamdan üreticisi Lobmeyr’dan, Avusturya’nın zarif sanat ve zanaat eserlerini satan Österreichische Werkstätten’e kadar çok çeşitli dükkanlar bulabilirsiniz. Bu caddelerin üzerinde ayrıca şık butikler de var. Bunların haricinde Mariahilfer, Ringstrassen Galerien, Shopping City Süd ve Naschmarkt alışveriş keyfini devam ettirebileceğiniz diğer yerler arasındadır.

Viyana’da sosyal hayat

Viyana şehir merkezi geleneksel ve modern hayatı aynı anda yansıtır. Dünya savaşlarına maruz kalan bu şehrin sokaklarında tarihin izlerini görmeniz mümkün. Viyana yüzyıllar boyunca müzik ile eş anlamlı bir şehir olmuştur. Mozart, Beethoven, Schubert ve Johann Strauss’u besleyen Viyana bu olağanüstü müzikal mirası günümüze kadar korunabilmiştir. Bu nedenle klasik müziği dinleyebileceğiniz en iyi yerlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra festivaller zamanı da Viyana oldukça hareketli. Özellikle belediye binası önüne kurulan platformda klasik müzik konserlerinden opera ve bale gösterilerine kadar birçok etkinlik düzenleniyor. Burada kurulan alanlarda hem yemeğinizi yiyebilir, hem de eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz. Viyana’da gece hayatı açısından da son derece cazip fırsatlar bulunmakta. Hofburg Sarayı’nın karşısındaki geniş alanda düzenlenen partiler oldukça ilgi görüyor. Ayrıca Museumquarter’ın üst sokağındaki barlar da farklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account