Vietnam’ın başkenti Hanoi’de sokak lezzetleri

Vietnam’ın başkenti Hanoi’de sokak lezzetleri

Değerli dostlarım, bu yazımı Hanoi ziyaretiniz esnasında nerede nasıl ve ne yenir konusunda sizlere Vietnam’ın başkentinin farklı gastronomik seçenekleri hakkında bilgilendirmek  amacıyla  kaleme  aldım. Hanoi en basit ve en uygun fiyatlı seçeneklerle en sofistike harika bir mutfak kültürüne sahiptir.

Hanoi, ziyaret ettikleri yerlerin yemeklerini yerel kültürün bir parçası olarak denemek isteyenler için ideal bir yer. Gerçekten kendisini bir gastronomik turun içinde bulan Vietnam başkentinin mutfak sahnesi, lezzet ve aroma karışımı nedeniyle çok etkileyici tatlar sunar, bu özelliğiyle dünyanın en sağlıklı ve en lezzetli mutfaklarından biri olma özelliğine sahip olma nedeni ise devam eden sürekli gelişme ve evrimi takip etmesidir.

Hanoi’nin mutfak lezzetleri  sadece büyük ve ünlü restoranlarla sınırlı olmayıp, aynı zamanda satıcılar ve sokak tezgahları tarafından sunulan farklı spesiyaliteleri ve yemekleri de içerir.

Ancak, bütün bunları açıklamakla beraber, özellikle vurgulamak istediğim üç tane önemli konu var. Bunlardan ilki Hanoi’de iyi yemek yemenin pek kolay bir iş olmadığı; örneğin gittiğiniz çok lüks ve pahalı bir restorantta yediğiniz yemeğin beklentilere uygun olmadığı bir durumla karşılaşma olasılığını daima hatırlamanız, ikincisi vejetaryan ve veganlar için çok ideal olup asla zorluk çekmeyecekleri, üçüncüsü ise bu yazıyı hazırlarken tavsiye edeceğim yemekleri Dünyanın En Muhteşem Mutfağına sahip olan Türklerin ağız tadına uygun olanlar arasından seçmiş olmam.

Şişe su için, masaya buz koydurmayın

Esas konuya geçmeden önce yemek konusunda önemle hatırlatmak istediğim bazı detaylar var.Bunların başında Vietnam’da nereye giderseniz gidin (buna Hanoi’de dahil) daima şişe suyu kullanın, içeçeğinize katiyen buz koymayın, yemek esnasında pek su içilmediği içi bira tüketimi daha fazla bundan dolayı masaya daima kase içinde buz koyarlar çoğu kimse bu sebepten dolayı  dikkat, adeta sulu bira içmiş olacaksınız, bir de biranız bittiğinde size asla sormadan diğerini getirirler yani devamlı sulu bira içmiş olursunuz. Eğer canım çekti şöyle bir yere oturup bir bira içiyim derseniz durum aynı. Bir de bakmışsınız ki 4/5 şişe içmişsiniz…

Yemeklerde daima Chop Stick kullanıldığı için giderken yanınıza bolca plastik çatal kaşık ve bıçak alın; zira yerken zorlandığınızı görseler bile lütfedip bir çatal bile vermiyorlar. Buna bazı lüks otellerin restoranları da dahil. Tapınak alanlarına yakın yerlerde asla yemeyin, gene eski şehirde mangal yapan yerlerde fiyatlara çok dikkat edin, hatta pazarlık yapın zira bir diğer yerde ödeyeceğiniz rakam çok daha az olabilir. Ve özellikle Vietnam’ın neresine giderseniz gidin yanınıza bolca kolonyalı veya ıslak mendil alın; zira çok işinize yarayacağını göreceksiniz

Şimdi gelelim Hanoi’de nerelerde ne yiyebiliriz konusuna;

SOKAK TEZGAHLARI: Bunlar aynen ülkemizde sade, nohutlu, ciğerli, sebzeli, tavuklu pilav, ciğer, köfte, kokoreç, kebap, börek, sandviç vb. satan seyyar sokak tezgahları olup, sabah saat 06:00’dan gece yarısına kadar şehrin her yerinde rahatlıkla görürsünüz. Kentin dört bir yanındaki çiftliklerden getirilen ürünlerden yapılan taze, basit ama  çok lezzetli yiyecekler satarlar.

Sabahın erken saatlerinde taze ürünler ve pirinçten yapılmış yemek satan satıcılar ortaya çıkar. Artık kahvaltı yapmak isteyenler için BON HUE veya PİRİNÇ RULOLARI hazırdır. Daha sonra ızgara ve fırınlar yakılıp öğle yemeği için lezzetli yemekler ve Vietnamın en popüler ve günün her saatinde yiyebileceğiniz yemeği olan PHO hazırlanmaya başlanır. Akşam olunca insanlar tercihlerine göre karınlarını doyururlar.

PHO: İçinde tavuk veya dana eti, Lima limonu dilimleri, az doğranmış acı Cayena Biberi, soya filizi, nane yaprağı, fesleğen veya kişniş, manyok kökü nişastası veya buğday unu, arpa soğanı bulunan birçok lezzetli PİRİNÇ ERİŞTESİ YEMEĞİDİR. İçine konan muhteviyat bölgeden bölgeye değişse de temelde iki tip PHO mevcut olup, bunlardan dana etinden yapılana PHO BO, tavuk etinden yapılana PHO GA denir.

HANOİ ESKİ ŞEHİR MERKEZİ: Çoğunluğu açık alanda, masa ve sandalyeleri plastikten olan sadece gömlek veya tişört ve kısa pantolonla rahatlıkla gidebileceğiniz restoranlardır. Sizlere burada özellikle tavsiye edeceğim iki yer var bunlar: Birincisi temiz, kaliteli, ucuz ve lezzetli yemekleri ve güler yüzlü kibar personeli ve harika bir dekorasyona sahip olan Ma May Caddesi No.48’de bulunan YIN6 & YANG isimli restorant. İkincisi ise gene aynı caddede ve birincisine bitişik, No.47’de bulunan barbekü konusunda uzmanlaşmış ve şehirde dana eti yiyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Taverna. Her ikisinin de lokasyonu Hoan Kiem Gölü’ne çok yakın olup, daha sonra eğer istenirse gölün gezilebileceğini belirtmeden geçemeyeceğim.

HANOİ ÇARŞILARI

Dong Xuan Çarşısı: Çok çeşitli tipik Hanoi yemeklerini bulabileceğiniz bir yerdir.

Gece Çarşısı: Özellikle tavsiye edeceğim bir yer. Hafta sonları  cuma – cumartesi ve pazar akşam saat 19.00-23.00 arası açıktır. Dong Xuan Çarşısı’ndan Hang Buon Caddesi’ne giden yaya yolu üzerinde, kırk civarında yenecek yer var. Burada KEBAP, KORE, TAYVAN, FRANSIZ YEMEKLERİ ve TATLILARI bulabilirsiniz.

HANOİ CAFELERİ

Şehirde sömürge zamanından miras kaldığı şüphe götürmeyen birçok cafe mevcut olmakla beraber, sizlere şehrin en fazla Fransızlaşmış semti olan ve Hoam Kiem Gölü yakınında bulunan ve favorim olan üç tane isimi tavsiye edeceğim.

CAFE PHO CO: İlk sıradaki favori yerim olup, Hang Gai Caddesi  üzerinde bulunan bu yer  şehrin en eskisi olup, birden fazla katı ve muhteşem bir göl manzarasına sahiptir. Eğer buraya gelirseniz lezzetli Tropikal Meyve sularından mutlaka tatmayı unutmayın derim.   

CAFE DUY TRI: Pho Yen Pu Caddesi’nde bulunan 1936’da kurulmuş bu yer özellikle Hanoi halkının dünyanın en pahalı kahvesi olan MİSK KEDİSİ KAHVESİ içmeye geldiği bir yer. İçinde antika mobilyalarla hasır sandalyelerin olduğu, 3 katı olan bu cafe aynı zamanda biz Türklerin tadını hiç bilmediğimiz, içsek de tadı çok garibimize gidecek Yoğurtlu Kahvesiyle ünlüdür. Farklı bir lezzet arayanlara tavsiye edebilirim. Gelirseniz ilk önce bunu deneyin derim..   

DÜNYANIN EN PAHALI KAHVESİ: Endonezya’da bulunan memeli etobur familyasından bir hayvan olup MİSK KEDİSİ  diye bilinse de esas adı LUWAK’tır. Yediği kahve çekirdeklerini dışkı yoluyla dışarı attıktan sonra yapılan bir işlemle kahve edilmekte olup, bugün Dünya Kahve Borsasın’da en fazla kote edilen ürün olup kilosu 400 € civarındadır.

SOFITEL LEGEND METROPOLE OTEL TERASI: İç dekorasyonu muhteşem olan bu yere girer girmez kendinizi Pariste’ki CAFE FLORE’da hissedersiniz.Başta Fransız Mutfağı olmak üzere kahvesiyle de çok ünlüdür. Uğranması mutlaka gereken bu yer çok hoşunuza gidecektir.

HANOİ FRANSIZ MAHALLESİ:

İlk önce bahsedeceğim yer 1993’te açılan gerçekten çok leziz ve kaliteli Vietnam Yemekleri ve inanamayacağınız derecede mükemmel servisiyle CLUB OPERA NOVEL. Sömürge döneminin en etkileyici mimariye sahip olan bu bina HANOİ OPERA BİNASI ile, HANOİ BASIN MERKEZİ arasında yer almaktadır.

Bu harika bir mimariye sahip altı katlı bina aynı zamanda şehirde eksik olan lüks ihtiyacı için yapılmış olup, Hanoi’de gerçekleştirilen önemli kültürel etkinliklerin kutlanıldığı yer olarak kullanılmaktadır. Burada bulunan AU DELICE & LE RESTAURANT d’ARTHUR HANOI isimli bu yer özellikle yüksek kalite yemekleriyle başta Hanoi’ye göç etmiş Fransızların, daha sonra  lüks ve kalite arayan ve lokal mutfağa denemeye cesaret edemeyenler için ideal bir yerdir.

HANOİ ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ:

Buralar her şeyden önce lokal mutfağı denemeye cesaret edemeyen, beğenmeyen, değişik damak tadına sahip  olanlar, çocuklu aileler için içinde İtalyan, Fransız, Meksika, Arap vb. çeşitli ülke yemeklerinin bulunduğu ve buna ilaveten dünyanın Little Caesars, Mc Donald’s, Starbucks, Burger King gibi önde gelen tanınmış zincirlerin hizmet verdiği yerlerdir.

Bu yerlerden en merkezi olanı Fransız Mahallesinde bulunan ve 1900’lerin başında inşa edilen sömürge Hanoi’sinin referans yeri olan TRANG TIEN PLAZA gelir. Burada batı damak tadına uygun çok iyi restorantlardan fast food’a kadar birçok şey satın alıp yiyebilirsiniz.

Hanoi şehir merkezinden biraz dışarda kalan ama taksilerin çok ucuz olması sebebiyle rahatlıkla gidebileceğiniz SAVICO MEGAMALL’de birçok fast food restoranı vardır.

Sizlere çok özel bir tavsiyede bulunacağım. Eğer deniz mahsulleri ve balık seviyorsanız 3. katta bulunan SEAFOOD ONE isimli restoranta gidin, inanılmaz ucuz fiyatlara hayat boyu kolay kolay bulup yiyemeyeceğiniz harika şeyleri devasa camlardan eşsiz Hanoi manzarasına bakaraktan deneyin. İnanın beni hatırlayıp gıyabımda bana teşekkür edeceksiniz.

Ve ROYAL CITY COMPLEX’teki üzerinde 200’den fazla internasyonel  restorant bulunan meşhur caddesiyle ünlü  VINCOM MEGAMALL gidebileceğiniz bir diğer alternatiftir.

İşte sizlere önereceğim damak tadınıza uygun yemeklerden belli başlıları :

PHO: Vietnamın en önde gelen yemeğidir.

CHA CA YHANG LONG: Vietnam yemeklerinin en popülerlerinden biri olmakla tipik bir Hanoi yemeğidir. Normalde yılan veya kedi balığı filetosunun zencefil, balık sosu, zerdeçal ve sarmısak ile marine edildikten sonra kuvvetli ateşte kısa bir müddet pişirildikten sonra üzerine Fransız Soğanı, kuru soğan ve dereotu ile sote edildikten sonra yerfıstığı, çeşitli soslar ve pirinç eriştesi eklenip sunulur. Bu aynı zamanda Vietnam mutfağının çeşitli elementleri birleştirip, çelişkili tat, renk ve doku dengesini sağladığının bir kanıtıdır.

NOM HUA CHOI: İçinde muz parçacıkları, chile biber bulunur ve baskın olan Lima Limonu tadıdır. İçine birçok sebze, şeker,tuz ve balık sosu ilave edilerek yapılan bir salatadır. Özellikle Vietnam’da çok nemli sıcak havalarda yenen serinletici bir özelliğ sahip olup, kraker, kızartılmış pirinç veya pilav, bir tutam fesleğen, kavrulmuş yerfıstığı ve ufak et parçaları ilave edilerek yapılır.

BANH TRANGS TRUNG: İçine çeşitli ve istediğiniz her türlü sebzenin konduğu sokaklardaki ızgaralarda yapılan tipik bir Vietnam pizzasıdır.

BUN RIEU: Domates ve yengeç tadında yengeç köfteli bir şehriye çorbasıdır.

BANH XEO: Pirinç unundan yapılmış içi karides ve sebze dolu br krep çeşididir.

WONTON: Üçgen biçiminde, pirinç unundan yapılan, buharda veya kızartma şeklinde pişirilen, acı-tatlı veya sebze soslu Karides ile yenen bir nevi mantı çeşidir. Ama hery erde bulunmakla beraber birçok değişik versiyonu bulunmaktadır.

CHA CA HA NOI: Sarmısak, zencefil, safran ve dereotuyla tavası yapılan beyaz balık, bir kase pirinç makarnası, doğranmış soğan, sos, kırmızı biber dilimleri hep birlikte safran ile karıştırılır ve tava içindeki balığın üstüne dökülüp servis yapılır. Hanoi halkı tarafından en çok rağbet gören yemeklerden biridir. Bu yemeği Eski Şehirde’ki Duong Thanh Caddesi’nde bulunan CHA CA THONG LONG isimli restorantta deneyebilirsiniz.

MIEN XAO LUON: Erişteli Yılan Balığı özellikle deniz mahsullerinden hoşlananların favori yemeklerinden biridir. İçinde kızartılan erişteler bir tencere içinde bulunan Gevrek Yılan Balığı üstüne boca edilir, daha sonra fasulye filizleri, yumurta, ve salatalık dilimleri, kızarmış soğan, mor incir, taze otlar, muz çiçekleri eklenerek pişirilir ve servis yapılır. Bu yemeği Hoan Kiem Gölü yakındaki restorantlarda bulabilirsiniz.

BANH TAT LA CAM: Ülkenin en geleneksel tatlısı olup, glutenli pirinç, yeşil fasulye, yağlı et, muz, tuz, yumurta, coco sütü ve sebze yapraklarından yapılır. Bu kelime genelde bütün tatlılara verilen isim olup birçok değişik versiyonları olan bir tatlıdır.

NUOC MIA: Şeker kamışından yapılan bir sıvı içecektir.

CHE: Bu tatlı hem çorba niyetine içilir hem de puding olarak yenir. Fasulye, sarı soya ve coco sütü kullanılarak yapılır.

CHE TAI: Dragon meyvesi kullanılarak, diğer tropikal meyveler eklenerekten bir çeşit Maçedonya yapılır.

CHUOI CHIEN: Muzu ilk önce un ve yumurtaya bulayıp bol miktarda yağda kızartılır, daha sonra bir top dondurma ile servis yapılır. Bu çok lezzetli tatlı ağzınıza aldığınızda çok sert ve gevrek olmasına rağmen, yemeye başladıktan sonra ağzınızda dağılır. Pirinçli, yerfıstıklı ve daha birçok çeşidi vardır.

KEO LAC: Bir imparatorluk tatlısı olup bir nevi turron çeşididir.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account