Venedik’in üç güzelleri: Murano, Burano ve Torcello

Venedik’in üç güzelleri: Murano, Burano ve Torcello

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik; kanalları, mimarisi ve dünyaca ünlü karnavalı ile sokaklarının hiç boş kalmadığı, baş döndürücü bir şehir. Sokakları, müzeleri adım adım gezip tarihi, kültürel güzelliği biraz olsun doyunca karşınıza ikinci bir gezi alternatifi olarak adalar çıkıyor. Venedik lagününün içinde kalan adaların en güzelleri ise Murano, Burano ve Torcello.

Avrupa’nın en turistik şehirlerini gezerken sakin sokaklar aramak elbette anlamsız olur ama bu adalar, kalabalığın hiç eksilmediği Venedik gezisinden sonra biraz dinginlik veriyor.

Venedik’e uzaklığı 45 dakika olan bu adalara deniz otobüsü ile kolayca ulaşılabiliyor. Rehberlik hizmetinin de verildiği günübirlik turlar, bu küçük adaları görmek için oldukça yeterli bir zaman sağlıyor.

Cam işçiliğiyle meşhur Murano adası, renkli evlerinden dantellerin döküldüğü Burano adası ve tarihi kalıntıları ile sizi karşılayan Torcello adası; özgün yapıları ile geziye zenginlik katıyor.

Murano Adası

Cam işçiliğinin merkezi Murano adası, 1200’lü yıllarda cam yapımının şehir içinde yangına sebep olabileceği nedeniyle buraya taşınmış. Cam işleme atölyelerinin ve fabrikalarının olduğu bu ada, sizi birbirinden yaratıcı cam eserler ile karşılıyor. Kanalların uzandığı, renkli evlerin sokaklarında gezinirken kendinizi usta bir camcının şovunu izlerken bulabilirsiniz.

Burano Adası

Burano Adası ile özleşen, rengarenk küçük evlerin ve kanallara bağlanmış kayıkların fotoğraflarını görmeyen pek yoktur. Bu adanın hemen hemen her sokağı bir ressamın elinden çıkmış, enerji ve mutluluk dağıtan bir tabloya benzer. Pencerelerde asılı çamaşırlar, aşağı sarkan danteller ve kapıların önüne bağlanmış bisikletler dolu dolu yaşam simgeleridir.

Denizden adanın içine doğru uzanan kanallar da adaya aynı bir hava katar. Dantel işlemeciliği ile meşhur bu adada, bu iş o kadar ciddi ve geleneğin bir parçasıdır ki dantel okulu bile yer almaktadır. Kendinizi gökkuşağı katmanları arasında bulacağınız Burano’nun sokaklarını keşfederken adada yaşayan insanların günlük yaşamlarına karışacaksınız.

Torcello Adası

Roma İmparatorluğu döneminde epey önemli olan ada, bugünlerde pek yalnız ve sakin görünüyor. Diğer adalara nazaran yaşam belirtisinin pek yüksek olmadığı Torcello; tarihi kalıntıları, müzesi ve meydandaki kilisesi ile adeta tarihinin kapılarını aralıyor.

Sanatın, tarihinin ve emeğin en güzel örneklerini sergileyen bu küçük lagün adaları Venedik seyahatini bambaşka bir boyuta taşıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account