Ve Tanrı yeryüzündeki cenneti yarattı, adını Sicilya koydu

Ve Tanrı yeryüzündeki cenneti yarattı, adını Sicilya koydu

Şayet bir gün kayak yapılan pistlerin üstünde volkanın ısıttığı topraklarda yeşeren frenk incirlerini, şubat ayında Etna’da kar, karada bembeyaz çiçekli badem ağaçlarını görürseniz bilin ki Sicilya’dasınız.

Sicilya’yı bir kelime veya bir resim ile anlatmak imkansızdır. Onu oluşturan ögeler bir yerden diğerine değişen, karışan büyük bir resim paleti gibidir.

Tarihi, doğası, küçük balıkçı kasabaları, zengin büyük şehirleri, denizi,sahilleri, kumsalları ve Avrupa’nın en yüksek volkanı ETNA ile… Gelin sizlere belki de günler sürecek Sicilya’ya olan aşkımı anlatacağım yazılarıma Etna Yanardağı’nın hikayesi ile başlayayım.

Devler uyandığında…

Mitolojiye göre, Sicilya topraklarının altında kutsal, demir silahları üretmek için çalışan, ateş tanrısı Hephaistos’un devleri yaşamaktadır. Bu yüzden Etna Yanardağı’na yaklaştıkça, bu devlerin nefes alıp verişleri ve çekiç sesleri duyulmaktadır.

Hephoistos, Zeus ile Hera’nın oğlu, zanaat, demircilik, volkan ve ateş tanrısıdır. Mitolojide diğer tanrılar veya kahramanlar için ürettiği üstün özellikli silah ve zırh işçiliği ile tanınır. Eros’un oklar, Afrodit’in ünlü göz kamaştırıcı kemeri, Zeus’un emriyle insanları cezalandırmak için zehirli bir hediye olan Pandora da onun eseridir. Birçok çocuğu olmuştur. Bunlardan Sicilya Adası’nın perisi Thaleia da onun çocuklarındandır.

Vulcanos veya Hephaistos’un demirci dükkanının Sicilya’da Etna Yanardağı’nın altında bulunduğu düşünülmektedir. Afrodit’in eşi olan Vulcanos, Afrodit’in sadakatsizliklerine karşı dağda volkanik patlamalar oluşturmuştur.

Bugün Etna Yanardağı Avrupa’nın en aktif volkanıdır. Bazen uyur, bazen uyanır… Uyandığında etrafına zarar vermeden müthiş rengarenk görüntüler yaşatır. Etna’nın 4 aktif kriteri vardır. Sicilya’da volkanların hikayesi Etna ile sınırlı değildir. Sicilya, adalarla çevrilmiş bir adadır. Bu adalardan Pantelleria ve Linosal eski volkanik adalardır. Aynı zamanda tüm bu bölgelerde subaquatique  diye isimlendirilen deniz altı volkanları bulunmaktadır.

Dondurmanın İtalya’daki ana vatanı

Akdeniz’in ortasındaki Sicilya Adası dondurmanın da İtalya’daki ana vatanıdır. Bir mevsimden diğerine bu adada doğanın renkleri ve kokusu değişir. Akdeniz iklimli, volkanik, bereketli topraklarında yetişmeyen meyve türü yoktur bu adanın. Yazın sıcağı da eksik olmaz!

Antik çağlarda Etna’nın tertemiz karını mevsim meyveleri ve bal ile karıştırıp yine Etna’nın kovuklarında saklayıp, yaz sıcaklarında dondurma olarak keyifle yemişler ve serinlemişler. Arap istilası zamanında, Araplar da Etna’nın karını aromalar ile lezzetlendirip, sharbat(şerbet) olarak içmişler. “Sorbet” kelimesinin kökeninin de şerbet olduğu söylenir.

Etna yanardağı 2013 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Bugün en çok incelenen ve kontrol altında olan volkandır. 1300 km karelik bir alana sahiptir. Etna’nın üzerinden görülen panorama eşsizdir. Volkanik toprak üzerinde inanılmaz bir bitki örtüsü ,narenciye ağaçları vardır.

Katanya’dan Etna Yanardağı’nı gezmeye gidip treking yapmak mümkündür. Genel olarak 1800 metre yükseklikteki ikinci krater olan Silvestre’ye kadar rehber eşliğinde çıkılıyor. Herhangi kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak için yöreyi iyi bilen rehberler eşliğinde gezilmesi en güvenli olanıdır.

Katanyalılar Etna’nın ruh halini uzaktan anlarlar. Volkan çok beyaz ve sık dumanlar çıkarıyor ise sorun yoktur. Dumanlar siyah veya mavi renkli görünmez iseler bu bir tehlike işaretidir.

Bugün Katanya mükemmel bir Etna şehridir ve volkanı ile sürekli iletişim halindedir. Çünkü patlamalar ve depremler ile birçok kez yeniden doğmuştur.

Etna’nın şehri Katanya’ya THY ile 2 saatlik konforlu ve kısa bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account