Uzun evliliğin sırrı: Slovenya’da Bled Gölü

Uzun evliliğin sırrı: Slovenya’da Bled Gölü

Samih Nusret Kocataş – Slovenya’nın incisi olarak bilinen Bled Gölü, orijin olarak buzul bir tektonik göldür. Bled Gölü Alp Dağları’nın Jülien isimli kolu altındadır. 2.120m uzunluğu, 1.380m. genişliği ve 30 m.’yi geçmeyen derinliğiyle bir doğa harikasıdır.

Bled Gölü, 1800’lerde Avusturya İmparatorluk hanedanının yazlığı olarak kullanılmaya başlamasıyla beraber Avrupa Aristokrasi’nin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri haline gelmiştir.
2. Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’nın eline geçen Bled Gölü, Mareşal Tito’nun yazlık mekanı olmuştur.

Gölde Cream Cake’i mutlaka tatmalısınız

Oldukça lezzetli yemekleri olan Bled’de son derece lezzetli ve içinde taze sütten yapılmış bir nevi kaymak olan Cream Cake’i mutlaka tatmalısınız.

Göl çevresinde neler yapmalısınız?

Bled Gölü’nde çevreye zarar vermemek için motorlu teknelerin kullanılması yasaktır. Bisiklet veya fayton kiralayıp ada etrafında gezebilir, tekne yada kano ile gölün kristalimsi renkteki sularında dolaşıp oldukça sade plajlarında yüzebilirsiniz.

Göl üzerinde içinde Mareşal Tito’nun yazlık sarayında bulunan adaya, kürek çekerek gidip oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Evlilikte uğur getiriyor

Slovenya geleneklerinde, evli çiftler Bled Gölü’nü ziyaret ettikten sonra damadın gelini kucaklayıp 99 merdiven çıkmasının evliliğe uğur getirdiğine inanıldığını da belirtmek isterim.

Bled Gölü, etrafı dağlar ve ormanlarla çevrili pittoresk bir yer olup Venedik’e oldukça yakın bir mesafede olmasından dolayı Lubliana ile birlikte mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account