Üsküdar’ın kadısı İstanbul’un feneri: Kandilli

Üsküdar’ın kadısı İstanbul’un feneri: Kandilli

İstanbul’un gezip görülecek yerleri arasında Boğaz’ın güzel semtlerinden Kandilli yer alır. Üsküdar ilçesinin bu güzel semtinin adını akıntıya karşı denizcileri uyarmak için yapılan deniz fenerinden aldığı söylenir. Evliya Çelebi Kandilli için “Bu kasaba Üsküdar kadısı hükmündedir” der. IV. Murat’ın Revan Seferi dönüşü oğlu Mehmet dünyaya gelmiş. Şehzadenin yüzü suyu hürmetine burada kandiller yakılıp 7 gün 7 gece bu kandiller eşliğinde kutlamalar yapılmış. Adının buradan geldiğini de söyleyenler vardır. Başka rivayetler de tarih kitaplarında yazar.

Vaniköy ile Küçüksu arasındaki bu güzel semt topluma mal olan Kandilli Kız Lisesi ve Kandilli Rasathanesi’nin de konumlandığı yerdir. IV. Murat burada hasbahçe içinde Nevabad adıyla bilinen bir kasır yaptırmıştır. I. Mahmut bu güzel bahçeyi çok severmiş. Bir kısmını kendine ayırıp geri kalanı halka açmış. Hatta buraya ulaşım için bir pazar kayığı bile tahsis edilmiş.

Kandilli akıntılarıyla ünlü bir Boğaz noktası. Burası akıntının kuzey-güney yönünde yer değiştirdiği yer olarak bilinir. Uzmanlar akıntının dilinden anlamadan Kandilli-Üsküdar arasında yolculuğun zor olduğunu söylerler. Kayık ve yelkenli ile ulaşımın sağlandığı yıllarda kürek çekmeyi bırakan denizciler ipleri kıyıya atarak gidecekleri yere kadar iple çeke çeke ilerlerlermiş.

Osmanlı  İmparatorluğu zamanında bir köy yeri şeklinde konumlanan Kandilli, yazmacılık, tekstil işçiliği gibi sanatların yanı sıra basma tekniği ile de tanınan bir yer olmuş. Kandilli yazmaları bir dönem İstanbul’un en seçkin tekstil ürünüymüş ve genç kızların çeyiz sandıklarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyormuş.

Kandilli’nin meşhur Yalıları

Adile Sultan Sarayı: Bugün Kandilli denilince akla ilk gelen yerlerden biri Sultan Mecit’in 1876 yılında kız kardeşi Adile Sultan için yaptırdığı saraydır. Bugün restore edilerek Sakıp Sabancı Kandilli Adile Sultan Eğitim ve Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir. 1986’daki yangına kadar Kandilli Kız Lisesi olarak kullanılmıştır.

Abud Efendi Yalısı: 19. yüzyılın ünlü zenginlerinden Altunizade Necip Bey tarafından yaptırılan bir yalıdır. Yalının mülkiyeti önce Baron de Vandeuvre ardından Abud kardeşlere geçmiştir. Abud Efendi 30 yıldan fazla Ticaret Odası Başkanlığı yapmış İstanbul iş yaşamının tanınmış isimlerinden olmuş. Kızı Belkıs Hanım 1980’li yılların başında ölünceye kadar yalı aile mülkiyetinde kalmıştır. Binanın neme dayanıklı olması için meşe ağacı tercih edilmiştir.

Edip Efendi Yalısı: Kandilli’nin simge yerlerinden biri olan Edip Efendi Yalısı Akıntıburnu’nda inşa edilmiş. Yalı’nın ilk sahibi Muammer Paşa olmuş. Yalı’ya adını veren Edip Efendi 1887 yılında burayı satın almış. Edip Efendi Maliye nazırlığı gibi pek çok önemli görevlerde bulunmuş. 90’lı yıllarda restore edilen Edip Efendi Yalısı’nda haremlik selamlık bölümler bulunmaktadır.

Kıbrıslılar Yalısı: Yalının ilk sahibi Sadrazam İzzet Mehmet Paşa olmuş. Yalı birkaç defa el değiştirdikten sonra 1840 yılında Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa tarafından satın alınmış. Üst düzey görevler üstlenen Mehmet Emin Paşa’nın tarih kitaplarında yazan İngiliz kızla trajik bir evlilik hikayesi de var. Kıbrıslılar Yalısı Boğaziçi’nin en geniş cepheli yalısıdır.

Kont Ostrorog Yalısı: Osmanlı Devleti’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen Polonya asıllı Kont Leon Ostrorog tarafından 1904 yılında satın alınan yalıda Çanakkale Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavi edildiği söylenir. Şimdi Rahmi Koç’a ait olan yalıda bir süre Pierre Loti de yaşamış. Kont’un kişisel eşyaları yalıda hala korunmakta.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account