Ünlü seyahat bloggerlarından @anlamarama ve @baya_iyi Sri Lanka’yı anlatıyor

Ünlü seyahat bloggerlarından @anlamarama ve @baya_iyi Sri Lanka’yı anlatıyor

Ünlü seyahat bloggerları Sri Lanka’yı keşfe çıktı. Sri Lanka yazı dizisinin ilk bölümünde Hazal Yılmaz (@anlamarama), Ece Çelebioğlu (@baya_iyi) ile birlikte yaşadıkları Sri Lanka deneyimini en başından anlatmaya başlıyor. Keyifli okumalar.


Ayubowan Sri Lanka!

Hazal Yılmaz -@anlamarama

Geçen yıl üst üste Hamburg, Berlin, Budapeşte, Prag’da gezindim. Aynı kıtada, benzer hikayeler, sokaklar, tarihler, tabelalar arasında. Söz verdim kendime. Bu yıl dilini konuşmadığım, uzaklar olarak tanınan kara parçalarından birkaçına gideceğim. Kimliksiz kalacağım. İşte: O maceranın ilk ayağı Küba idi. İkincisi için Sri Lanka’dayım.

Sıcak, tapınak çiçeklerinin ruha mutluluk veren kokusu, flip floplarıyla yürüyen adamlar, karanlık… Kolombo Havalimanı’na vardığımızda saat 04:00. Denizin ortasında, en yakın kara parçasından 31 km uzakta olmanın hepimizi gülümseten hissi. İlk anımsadıklarım bunlar. Bir de daha önce ayak basmamış olduğum topraklara gelmiş olmanın heyecanı.

Kapıdan bir hole açılıyoruz. Gelenlerle gidenler buluşuyor burada. Koridorun her iki yanındaki odalara üstünüz arandıktan sonra giriyorsun usulen. Eğer gitmekteysen. Geldiysen kolay. Bavul yazan tabelaları takip et. Vize alma bölümünde dur. 35 doların hazır olsun. Sonra da büyük küpler içinde değil, kontuarlar arkasında oturan görevlilerin önüne geçip gülümse. On saniye sonrasında bagaj reyonunda, hemen ardından da bir zamanlar Seylan olarak bilinen Sri Lanka’dasın!

yoldasin-sri-lanka-bloggerlar

Havaalanında ilk iş Dolarları buraya buyurun diyen memura uzatıp, Rupileri alıyoruz. Bizim olduğumuz dönemde 1 Dolar, 130 Rupi civarı. Artık alacaklarınıza, yiyeceklerinize göre kendi bütçenizi hesaplayacaksınız. Ama sorun yok büyük şehirlerde, otellerde para bozuyorlar. İkinci durak: sim kartı! 5 GB için 10 Dolar istenen bir ülkede kısa süre de olsa +94 ile başlayan bir hattın oluyor. Burada edineceğin arkadaşlara verebiliyorsun.

Aldı-verdi işlemleri tamamlandıktan sonra gözlerimiz 5 gün boyunca rehberimiz, şoförümüz ve yol arkadaşımız olacak beyefendiyi arıyor. Çıkışa ilerledikçe elinde çiçekler, yüzünde kocaman bir gülümsemeyle karşılıyor bizi Janaka. Tabii o an adının ne olduğunu tam anlayamayıp Jonathan gibi demesini hatırlıyoruz. Bizi duymayacağı alanlarda Canaka, Janaka, Yanaka çalışmaları neticesinde, tamam Caanaka. Anladık. Elinde tapınaklarda Buda’ya sunulan çiçeklerden yapılmış beyaz kolyelerle bekliyor bizi. Sabah 05:00. “Hadi” diyor, “ilk istikamet Fil Barınağı”.

yoldasin-sri-lanka-bloggerlar-fil-barinagi

Hemen çantanın ön gözünden uçakta çalışılmış notları çıkarıp “Peki Dambulla’ya da gidebilecek miyiz, peki Sri Pada (İngilizcedeki adıyla Adam’s Peak)’i görebilecek miyiz? Peki ya leoparlar? Peki ya okyanus?” sorularını bir nefeste iletiyoruz. Gülümsüyor Janaka, “yola çıkalım önce” diyor. “Hepsini konuşuruz.”


 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account