Uffizi Müzesi’nde benimle kısa bir yolculuğa ne dersiniz?

Uffizi Müzesi’nde benimle kısa bir yolculuğa ne dersiniz?

Uffizi Müzesi, Floransa gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunması gereken bir yer. Rönesans’ın doğduğu yer olan Floransa’da Uffizi Müzesi’ni ziyaret ederek dünyanın en değerli sanat eserlerini görebilirsiniz. Avrupa sanatına yön veren isimlerin çalışmalarının bulunduğu müze, dünyanın her yerinden turist çekmeyi başarıyor. Şimdi bu özel müzenin tarihine bakarak, içinde keyifli bir gezinti yapalım…

Dünyada halka açılan ilk müze

Uffizi”, İtalyanca “ofisler” anlamına geliyor. İsminden de anlaşıldığı gibi Uffizi Müzesi geçmişte ofis olarak kullanılırdı. Burası Ünlü Medici ailesinin Sinyorlar Sarayı’nın yanında ofis olarak kullanması amacıyla yapılmış. Uffizi Müzesi, 1700’lü yılların ikinci yarısından sonra Lorraine döneminde halka açılan dünyadaki ilk müze unvanını da kazanmış. İçinde ise Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergileniyor. 16. yüzyılda dizayn edilen saray, I. Francesco zamanından beri müze olarak kullanılıyor. I. Francesco aynı zamanda bilinen ana koridoru kendi silahlarını ve özel koleksiyonlarını sergileyerek ilk müzenin adımlarını atıyor. Burası çok önemli bir yerdir.

Müzenin içinde Leonardo Da Vinci, Rafael ve Michelangelo gibi Avrupa sanatına yön veren Rönesans sanatçılarının eserleri bulunur. Aklınıza gelebilecek dünyaca ünlü kişiliklerin eserlerini görebilirsiniz. Yunan ve Roma dönemine ait birçok orijinal heykellere tanık olma şansına sahipsiniz. Müzenin içinde 100’e yakın da oda mevcut.

Kanuni, Hürrem ve Fatih Sultan Mehmet’in resimleri…

Müzenin ilk giriş katında tavandaki her bölüm birbirinden farklı olarak Grotta tekniğiyle yapılmış. Sağlı sollu baktığınızda Roma ve Yunanlılardan kalma heykelleri de burada görüyorsunuz. Müzenin ilk katında bizleri ilgilendiren eserler de bulunuyor. Dünyadaki prens, kral ve sultanların resimleri var. Osmanlı döneminden de Fatih Sultan Mehmet, Kanuni, Sultan Selim, Hürrem Sultan ve Mihrimah Sultan’ın resimlerini görebilirsiniz.

Transparanlığı ortaya çıkaran Lippi

Müzede çok sayıda önemli isimlerin eserlerinin bulunduğunu belirtmiştim. Ancak bunların hepsini tek bir seyahatte görme şansınız pek yok. İçlerinden dikkat çeken sanat çalışmalarından biri de transparanlığı ortaya çıkaran sanatçı Filippo Lippi’nin eserleri… Aslında bir rahip olan Filippo Lippi, bir rahibe ile evlendirilse de bu duruma pek ısınamamıştı. Meryem Ana’yı hatırlayacak olursak, ayakta duruyordu. Kucağında çocuk çirkin bir vaziyetteydi. Ancak Filippo Lippi’nin eserinde birden bire Meryem Ana çok güzel, kucağında çocuk hatta yastık üstünde oturan bir hanım olarak dönüştü. Asıl önemli olan Filippo Lippi, ilk defa Meryem Ana’nın eşarbıyla transparanlığı ortaya çıkardı. Bir taraftan bakıldığında diğer yanını görür olduk. 3 boyutluluk ortaya çıktı. Ünlü ismin birçok eserinde 3 boyutlu çalışmaları görebilirsiniz.

Rönesans’ın ilk sanatçısı Masaccio’nun eserleri…

Müzede dikkat edilmesi gereken isimlerden biri de Masaccio’nun çalışmaları… Masaccio çok gençken ölmesine rağmen Rönesans’ın ilk sanatçısıdır. Bu anlamda çok önemli bir isimdir. Carmine Kilisesi’nin içinde çalışmaları vardır. Resimde ilk Rönesans’ı başlatan kişidir. O öldükten sonra Massolini aynı resme devam eder ve resmi bitirmeye çalışır. Masaccio’nun yaptığı meleğin ne kadar gerçekçi olduğunu görürken, Massolini başarılı bir çalışma yapamaz. Aynı döneme ait iki sanatçının arasındaki farkı görmek de mümkün.

Bambaşka bir deneyime hazır olun!

Günümüzde yılda yaklaşık 15 milyon kişi Uffizi Müzesi’ni ziyaret etmektedir. Hatta yaz dönemlerinde rezervasyonunuz yoksa, birkaç saat sıra beklemek bile muhtemeldir. “U” şeklindeki bir mimariye sahip olan müze 2 kattan oluşur. Dünyaca ünlü ressamların eserleri ait oldukları döneme göre sınıflandırılarak sergileniyor. Bazı odalarda ise sadece tek bir sanatçının eserleri bulunuyor. Botticelli’nin “İlkbahar” ve “Venüs’ün Doğuşu”, Filippino Lippi’nin “Madonna ve Çocuk” ve Titian’ın “Urbino Venüs’ü” adlı tabloları Uffizi Müzesi’nin mutlaka görülmesi gerekenleri arasında.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account