Uçaktaki kalın çizgiler ne anlama geliyor?

Uçaktaki kalın çizgiler ne anlama geliyor?

Uçak kapılarının kenarındaki kalın çizgilerin ne olduğunu biliyor musunuz?❓✈️

✈️İyi bir uçak gözlemcisiyseniz, uçak kapıları ve acil çıkışların kenarlarının, kalın çizgilerle, etrafındaki bölgeden göze çarpacak şekilde ayrıştırıldığını fark etmişsinizdir.

📌Bu tasarım detayının arkasında bir neden olabileceğini hiç düşündünüz mü❓

📌Havacılıkta jet çağına geçiş sanıldığı kadar kolay olmadı.

🆘Jet Çağı’nın başında, uçakların yeni icat edilen türbin motorlarından güç aldığı ticari uçuşların yeni başladığı dönemde, bazı kazalar yaşandı.

🚫Bu kazalarda çok basit bir nedenden ötürü birçok hayat kurtarılamadı.

📌Kaza kırım olaylarının ardından, müdahaleye gelen acil kurtarma ekipleri, karanlık veya uçaktan dumanlar yükseliyor olması nedeniyle, uçaktaki kapıları ve pencereleri hızlı bir şekilde bulamıyordu❗️

📌Bu nedenle, zaman içinde uçakların boyama şemalarının tasarımlarında gözle görülür değişiklikler yapılma kararı alındı.

📌1965 yılında, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tüm ticari uçaklarında; yolcu, mürettebat, servis ve acil çıkış kapılarının çevresinde, iki inç genişliğinde, çevresindeki renklerle bir zıtlık oluşturacak renkte, çerçevelendirilmesini emreden bir regülasyonu hayata geçirdi.

📌Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA da uçak kapıları ve acil durum çıkışlarının rahat ayırt edilebilmesi için benzer düzenlemeler getirdi.

📌1960’larda, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden hemen sonra, yolcu kapıları ve kanat üstü acil çıkış kapılarını saran parlak siyah şeritler görmek mümkündü.

📌Bugün, havayolu tasarımcıları, bu zorunlu işaretlendirmeleri, havayolunun genel marka algısı, ve uçak tasarımlarına uygun şekilde çok daha ince renk geçişleriyle bütünleştirmeyi başardı.

📌Ayrıca, kanat üzerinde, acil çıkış kapılarının hizasında, kalın ve yüksek kontrastlı renklerle oluşturulan yön okları, herhangi bir acil durum tahliyesi sırasında, yolcuların güvenli bir şekilde uçağın dışına çıkmaları için farkındalık sağlamak amacıyla yürüyüş yollarını belirtiyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account