Uçakta yaşanan kulak tıkanıklığı sorununa öneriler

Uçakta yaşanan kulak tıkanıklığı sorununa öneriler

Uçaktan indiniz. Havaalanından çıkmanızın üzerinden 2 saat geçti ve hala kulaklarınız mı tıkalı?

Hepimizin başına gelebilen bu problem önlem alınmazsa tüm seyahati eziyete dönüştürebilir.

Kendi kendine sona ermesini beklemek yerine, bu rahatsız edici hissiyatı ortadan kaldırmak için doğal ve güvenli bazı yöntemler var.

Seyahat öncesi veya sonrasında tıkanan kulaklarınızı açmak ve yolculuğunuzun tadını çıkarmak için şu 5 yöntemden birini deneyin:

Valsalva Manevrası

Ağzınızı kapayın. Burun deliklerinizi birbirine yaklaştıracak şekilde sıkıca kapayın ve hafifçe nefes vermeye çalışın. Çok fazla basınç uygulayarak yaparsanız, kulak zarınızı zedeleyebilirsiniz. Dikkat!

Tonybee Manevrası

Tıpkı Valsalva gibi kulağınızdaki basınç farklılıklarını giderir. Önce ağzınız ve burnunuz kapalıyken yutkunmayı deneyin. Arkasından da burnunuz tıkalıyken bir kaç damla su içip yutkunma refleksinizi güçlendirin.

Zeytinyağı veya Hidrojen Peroksit

Östaki tüplerinizi yumuşatmak, kulağınızı tıkayan kirleri dışarı atıp kulağınızın ağrısını dindirmek için oldukça etkilidir. Bir kulak damlalığına ılık zeytinyağı veya hidrojen peroksit ekleyin ve etkilenen kulak yukarı bakacak şekilde uzanın. Sorunlu kulağınıza 3-5 damla damlatın ve 5-10 dakika bekleyin. Ardından, sorunlu kulağınız altta kalacak yönde uzanın. Kulak kirinizin boşalmasını bekleyin.

Sıcak Kompres

En kolay yöntemlerden biridir. Temiz bir bezi ılık suyla yıkayıp suyunu iyice sıkın. Sonrasında bezi kulağınıza 5-10 dakika süreyle uygulayın. Bu sayede kulağınızdaki sıvılar akmaya başlayacaktır.

Buhar Yöntemi

Bir bardak su kaynatıp geniş bir kaba aktarın. Başınızın üzerinde kaseyi de kaplayacak bir havlu tutun. Buharı soluyun. Ağrı veya çınlamayı azaltmak için suya bir kaç damla çay çiçeği yağı veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Kulak kanallarınızın açılmaya başladığını hissettiğinizde nefes alın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account