Uçaklara yıldırım düşer mi?

Uçaklara yıldırım düşer mi?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı’na inişi sırasında THY’nin Uzak Doğu’dan gelen 3 geniş gövdeli uçağına yıldırım isabet etti ve konu yeniden gündeme geldi!

Uzunluğu 9 kilometreyi bulabilen ve 15 kilometrelik alanda etkili olan yıldırımların merkezindeki sıcaklık 40 bin dereceye kadar çıkıyor.

Bu kadar güçlü bir oluşum elbette uçakları da etkiliyor. Uçakları kimi zaman sarsıyor, kimi zaman onlara hasar veriyor ve uçağın içini kızılötesi gibi korkunç bir renge boyuyor. Sesi de yolcuları korkutuyor.

Arada hasar görseler de uçaklar böylesi güçlü bir gökyüzü kamçısına karşı dayanıklı. Teknoloji geliştikçe ortaya çıkan daha modern sistemler de uçakları yıldırımın hoyrat vurgunundan daha çok koruyor.

Yani korkulacak bir şey yok!

Her uçağa yılda ortalama bir defa yıldırım isabet ediyor. Küçük uçak ve iş jetlerinde oran daha düşük. Yıldırım daha çok uçağın burun ve kanatlarına çarpıyor. Uçak gövdesinde kullanılan alüminyumun yüksek iletkenliği sayesinde, yıldırımın elektrik yükü uçağın her tarafına yayılıyor. Şok etkisi hızla dağılıyor.

Oluşan elektrik yükü kanatlar ve yatay kuyrukta bulunan ‘static discharger’ adı verilen ince parçacıklar yardımıyla uçaktan atılıyor.

Yıldırımın uçağa çarpmasıyla birlikte gövde ve kanatlar üzerinde ciddi bir elektrik yükü oluşuyor. Bu akım uçağın dış yüzeyindeki birleşim yerlerinde elektriklenme meydana getiriyor. Akım ve elektriklenmeyle oluşan manyetik alanlar elektrik kablolarına ulaşıyor.

Bu durumu önlemek için imalatçılar yalıtılmış, koruyucu teller kullanıyor. Özel olarak topraklanan bu tellerle yıldırımın etkileri azaltılıyor.

Yolcu uçaklarında en çok yıldırım çeken noktaların başında burun geliyor. Burnun korunması için Radom adı verilen özel bir tasarım yapılıyor.

Pitot tüpleri, antenler de sivri olmaları nedeniyle yıldırımları üzerine çekiyor. Yıldırım nedeniyle bazen uçaklarda pitot tüplerin uçları kırılıyor.

Yıldırımın uçak için en tehlikeli olduğu yer olan yakıt deposunun çok iyi korunması, deponun yeterli kalınlıkta ve iyi izole edilmiş olması şart!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account