Türkiye’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz 10 yer

Türkiye’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz 10 yer

Macera ve adrenalin tutkunlarının favori aktivitelerinden biri olan yamaç paraşütü, ülkemizin dört bir yanında yapılabiliyor. Yani nerede yaşıyor olursanız olun, evinizden çok uzaklaşmadan heyecan dolu yamaç paraşütü sporunu deneyebilirsiniz. Özellikle yaz sezonunda rağbet görmeye başlayan bu tesisler, hem eğitim uçuşları düzenliyor hem de bu ekstrem sporu denemek isteyen ziyaretçilere kapılarını açıyor. Bu mekanlar, yamaç paraşütüne gönül vermiş gençler tarafından kurulan üniversite kulüplerinin etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Yamaç paraşütü fiyatları uçuş yapacağınız bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde yamaç paraşütü yapılabilen en özel lokasyonları merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Ülkemizdeki En Gözde Yamaç Paraşütü Yerleri

Türkiye’de yamaç paraşütü nerede yapılır?” sorusunu, ülkemizin dört bir yanına dağılmış on farklı lokasyonla cevaplıyoruz. Güneş gözlükleriniz ve selfie çubuklarınız hazırsa başlıyoruz…

1. Uçmakdere, Tekirdağ

Mavi ve yeşilin bir arada olduğu Uçmakdere, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı. Tekirdağ Yamaç Paraşütü Kulübü tarafından gerçekleştirilen uçuşlar Ganos Dağı’nın yamaçlarında başlıyor. Ayaklar yerden kesildiği anda içinizi saran coşku, Uçmakdere’nin eşsiz manzarasıyla birleşiyor ve rüya gibi bir yolculuk başlıyor. Burada yamaç paraşütü yapmaya niyetiniz varsa kulübü 1-2 gün önceden arayarak hava durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Kulübün kullandığı üç uçuş noktası var ve hava şartlarına göre hangi noktadan uçulacağına karar veriliyor. En alçak nokta 250, en yüksek nokta ise deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte. Uçmakdere yamaç paraşütü keyfini sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir bölge.

2. Babadağ, Fethiye, Muğla

Fethiye yamaç paraşütü dendiğinde akla gelen ilk lokasyonlardan biri. Fethiye’nin Babadağ bölgesi, Türkiye’de yamaç paraşütü yapmak isteyen adrenalin tutkunlarına ömür boyu unutulamayacak bir manzara sunuyor. Neredeyse iki kilometre yükseklikten yapılan uçuşlar, Ölüdeniz manzarasıyla mest ediyor. Uçuş esnasında Patara Plajı’ndan Rodos’a kadar uzanan uçsuz bucaksız bir alan izlenebiliyor. Yaz mevsimi boyunca istikrarlı havası ile profesyonelleri kendine çeken Babadağ üç piste sahip. Deneyimli pilotlar, bu bölgede 3500 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

3. Nemrut Dağı, Adıyaman

Antik çağdan kalma ihtişamlı heykelleriyle adından sıkça söz ettiren Nemrut Dağı, kültür turizmi kadar yamaç paraşütü için de önemli bir yer. 2200 metre yükseklikten uçuş deneyimi sunan Nemrut Dağı, hem amatör sporculara hem de profesyonellere hitap ediyor. Uçuş esnasında Adıyaman ve Şanlıurfa’yı kapsayan geniş bir coğrafyayı seyredebilirsiniz.

4. Munzur Dağları, Erzincan

Yamaç paraşütü sporunda marka haline gelmiş lokasyonlardan biri de Munzur Dağları. İlkbahar mevsiminde düzenlenen yamaç paraşütü festivali ile her seviyede sporcuyu ağırlayan Munzur Dağları, Erzincan Şehir Merkezi’nden 7 kilometre uzaklıkta. Amatör sporcular için 1300 ile 1500 metre arasında değişen elverişli tepelere sahip. Rakımı 3250 metre olan noktalar ise profesyonel sporculara unutulmaz bir uçuş deneyimi yaşatıyor. Karlı tepelerin oluşturduğu fantastik manzara unutulmaz dakikalar yaşamanızı sağlıyor.

5. Abant, Bolu

Türk Hava Kurumu’nun eğitim uçuşları için en uygun alan olarak gösterdiği Abant, yamaç paraşütü için tercih edebileceğiniz en güzel seçeneklerden biri. Abant’ın nefes kesen manzarası cennet bahçelerinin üzerinden uçmakta olduğunuzu düşündürüyor. 65 ile 125 metre arasındaki tepelerden kalkış yapanlar yaylalardaki yeşil alanlara inebiliyor. 450 ile 750 metre aralığındaki tepelerden başlayan uçuşlar ise Samat ve Örencik köylerinde son buluyor. Tam dört yönden rüzgar alan Abant, ilk uçuş deneyimi için de, uzman uçuşları için de uygun.

6. Asas Tepesi, Kaş, Antalya

Dalış sporlarına elverişli alanlarıyla bilinen Kaş, yamaç paraşütü için de hem yerli hem de yabancı sporcular arasında oldukça popüler bir bölge. Asas Tepesi, 1000 metre yükseklikten uçuş deneyimi sunuyor. Asas Tepesi’nden başlayan uçuşlar ortalama yarım saat sürüyor. Çukurbağ yarımadası ve Yunanistan’ın Meis Adası ayaklarınızın altındayken göklerde süzülmek oldukça keyifli.

7. Dinamit Tepesi, Pamukkale, Denizli

Çoğunlukla başlangıç uçuşları için tercih edilen Dinamit Tepesi, termal sulardan yükselen buharları ve geniş tarlaları kapsayan büyüleyici bir manzaraya sahip. 300 metre yükseklikten yapılan uçuşlar tepenin eteklerinde veya traventerlerin girişindeki helikopter pistinde son buluyor. Traventerleri görmek için Pamukkale’ye akın eden turistler buraya kadar gelmişken Dinamit Tepesi’ni de değerlendirmeden bölgeden ayrılmıyor.

8. Ali Dağı, Kayseri

Yamaç paraşütü yapmak için Kayseri’ye gelen ekstrem spor tutkunları iki farklı macerayı aynı yerde yaşıyor. Ali Dağı’nda tandem uçuşla ilk deneyiminizi yaşadıktan sonra Ali Dağı Yer Altı Şehri’ni de ziyaret edebilirsiniz. Hem göklerde süzülmenin keyfini yaşayabilir, hem de yerin altına ustalıkla inşa edilmiş tünellerin gizemli atmosferine dahil olabilirsiniz. Ali Dağı’nda, 1750 metre yükseklikten başlayan uçuşlar hava durumuna göre en az 10 en fazla 30 dakika sürüyor.

9. Bozdağ, İzmir

Bozdağ, daha çok yarı profesyonellere ve kendi ekipmanına sahip sporculara hitap ediyor. İzmir’in güzelliklerinin ve rüzgarının keyfini çıkartmanın en güzel yollarından biri de yamaç paraşütü yaparak göklerde süzülmek olarak gösteriliyor. 1100 metre yükseklikteki Akçakmak paraşüt pistinde başlayan uçuşlar Bozdağ Ormanları’nı ve Küçükmenderes Ovası’nı kuş bakışı izleme fırsatı sunuyor. Güldalan Tepesi’nin 1300 metrelik yüksekliğini değerlendirmek isteyenler Emniyet Havacılık Kulübü’nün etkinliklerine katılıyor.

10. İnönü C Tepesi, Eskişehir

Yamaç Paraşütü eğitimi almak isteyenlerin adresi Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim Merkezi oluyor. Amatör pilotlara hitap eden İnönü C Tepesi, 130 metre yüksekliğinde. Burada alacağınız eğitimle kendinizi geliştirebilir, Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen Yamaç Paraşütü Şampiyonası’na katılabilirsiniz. Eğitim merkezinin çevresinde bulunan oteller, uzun soluklu bir eğitim sürecinden geçmek isteyenlere konaklama imkanı sunuyor.

Yamaç Paraşütü Eğitimi İle Tek Başınıza Uçabilirsiniz

Sınırları zorlamak, bir kuş kadar özgür olmak… Karın boşluğunda kabaran heyecan dalgasıyla birlikte ormanların, tepelerin, denizlerin oluşturduğu eşsiz manzaraları seyretmek… Yamaç paraşütü, ekstrem sporların tamamı gibi heyecan ve keyif dolu dakikalar yaşamanızı sağlıyor. Eğitim alarak bu sporu tek başınıza yapabileceğiniz gibi ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan yamaç paraşütü merkezlerindeki etkinliklere dahil olarak da bu heyecanı yaşamanız mümkün. Paraşütle uçma tecrübeniz yoksa tandem uçuşlarla deneyim kazanabilirsiniz. Tandem uçuş, eğitim uzmanıyla birlikte yapılan uçuşlara verilen isim. Eğitim uzmanıyla uçmak, uçuş esnasında yapmanız gereken her şeyi öğrenebileceğiniz eğitici bir tecrübe yaşamanızı sağlıyor. İlk defa uçacaksanız tandem uçuşu tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

Bonus: Uçmanın Hazzı Üzerine

Uçma ve gökyüzünde serbestçe dolaşma isteği insanlık tarihi kadar eski. Yunan mitolojisinin kadim metinlerinde yüksek bir kuleye mahkum edilen Daidarus ve oğlu İkarus’un hikayeleri geçiyor. Efsaneye göre, yetenekli mimar Diadarus, oğlunu ve kendini hapseden kuleden kurtulmak için bal mumundan ve kuleye düşen kuş tüylerinden kanatlar yapıyor. Uçuşa hazırlanırken de oğlu İkarus’u uyarıyor; eğer uçmanın keyfine dalıp gider ve çok yükselirse sıcaklığın bal mumunu eriteceğini ve kanatların işe yaramayacağını söylüyor. Ama uçmanın tadını alan İkarus yükseldikçe yükseliyor, keyif sarhoşuna dönüyor. Bir müddet sonra babasının sözleri aklına gelse de bal mumu sıcağa dayanamıyor ve İkarus denize düşüyor. Yamaç paraşütü yaparken midenizde uçuşan kelebeklere kulak verirseniz İkarus’un bu kadar çok yükselirken ne düşündüğünü anlayabilirsiniz

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account