Türkiye’de kitesurf yapabileceğiniz 5 yer

Türkiye’de kitesurf yapabileceğiniz 5 yer

Birlikte ahenkle dans edeceğiniz doğanın yegane gücü: Rüzgar… Hele de kitesurf yapanlara ‘rüzgarın adamı’ desek hata etmiş olmayız. 7’den 70’e her yaştan insanın eğitimini alıp rahatlıkla ilerleyebileceği ender bir ekstrem spor olan kitesurf’e siz de mi tutkunsunuz? Ya da geçen yaz en yakın arkadaşınız Alaçatı anılarını sizinle paylaştı ve siz de bu yaz bu su sporunu yapmak için yanıp tutuşuyor musunuz? Öyleyse nedir, nerede yapılır ya da hangi malzemelere ihtiyaç var, gibi aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını bulabileceğiniz rehber niteliği taşıyan yazımıza göz atmadan tatil planı yapmayın!

Kitesurf Nedir?

“Rüzgâra karşı tüküren kendi yüzüne tükürür!” Evet, yanlış duymadınız. Atalarımız rüzgarın gücünü överken herkesin haddini bilmesini öğütlemiş. Yaparken de rüzgarı karşınıza değil yanınıza almalı ve doğanın size sunduğu en yakın, en güçlü dostu ahenkle yoldaş edinmelisiniz. İngilizce bir kelime olan Kite – ‘kayt’ şeklinde okunur – Türkçe uçurtma anlamındadır. Surf de – ‘sörf’ şeklinde okunur – Türkçe sörf yapmak anlamındadır. Yani kitesurf derken, su üzerinde uçurtma ile sörf yapılan bir spor türünden söz ediyoruz. ‘Uçurtma sörfü’ olarak da kullanabileceğimiz ekstrem su sporunun , kiteboard şeklinde de karşınıza çıkabileceğini anımsatmadan geçmeyelim. Maceraperest ruhunuz, fizik kurallarına karşı gelen board’ınızla eşsiz bir uyum yakalayıp göğe yükseldiğinde, siz her şeyi unutup rüzgarı arkadaş edinebilir ve ahenkle suyun üzerinde süzülebilirsiniz. Su sporları ile yakından ilgileniyor ve ayağınızı yerden kesecek bir şey arıyorsanız kitesurf tam size göre!

Kitesurf Nasıl Yapılır?

Snowboard, wakeboard, sörf ve paraşüt gibi ekstrem pek çok sporun birleşimi olan kitesurf, çok yeni ve gün geçtikçe popülerliğini artıran bir su sporu. Nasıl yapılır, diye merak edenler için kısaca bahsedelim. Vücudunuza kocaman bir uçurtma bağladığınızı hayal edin. Ve iki eliniz de bar denilen bir direksiyonu tutuyor. Rüzgarın yönüne ve şiddetine göre Kite’e bağlı board’un üzerinde kontrol sağlamaya çalışıyorsunuz. Uçurtmanız ise boardunuzun (kayak) yardımı ve rüzgarın yarattığı kuvvetle sizi suyun üzerinde dilediğiniz yönde hareket ettirerek kaymanızı sağlıyor. İşte kitesurf bu kadar eğlenceli ve ekstrem bir spor.  Peki, kanatsız uçmak isteyeceğiniz eşsiz rotalardan ve en kaliteli rüzgarların size eşlik edeceği koylardan bahsedelim mi biraz da? İşte ekstrem su sporunun ülkemizdeki en gözde rotaları… 

Ege’nin Kitesurf Krallığı: Alaçatı

Kitesurf’ün de en beğenilen noktalarından biri Türkiye’nin inci koylarından, güzeller güzeli Çeşme Yarımadası’nda bulunan Alaçatı koyudur. Duyduğumuz anda insanın aklına deniz, kum ve güneşi getiren, Türkiye’nin tatil cenneti! Alaçatı Kite alanı sığ ve kumluk zemini ile ekstrem su sporunu öğrenmeniz için çok uygun bir fiziki yapıya sahiptir. Alaçatı Sörf Cenneti’nin en güney kısmında yer alması ile de rüzgar sağanakları en az şekilde hissedilir. Alaçatı, tüm yaz süren mükemmel rüzgarları ile Türkiye’nin önde gelen su sporları merkezlerinden biridir. Aynı zamanda kültür dolu bir tatil beldesi olan Alaçatı; mükemmel kumsalları, lezzetli yemekleri ile de eşsiz bir seçenek. Rezervasyonunuzu yaptırıp kite eğitimine başlamak ya da farklı yerlerde kite tecrübesi edinip kendini geliştirmek isteyen herkesin nihai varış noktası: Alaçatı!

Bir Rüzgar Madeni: Akyaka

Gökova körfezinin en nadide yerinde bulunan Akyaka tam bir “kite zone” alanı. Oldukça uzun bir plajı olduğundan, keyfini süre süre kitesurf yaparak gidebileceğiniz bir mesafe bulunmakta. Arabanızla sonuna kadar gidebildiğiniz plajda park alanları ve cafeler var. Ayrıca bölgede faaliyet gösteren pek çok okullar ve eğitmenler mevcut. Dilerseniz birkaç saatlik süre içinde temel kitesurf eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca iki yamaç arası gün batımını enfes bir şekilde yakalayabileceğiniz güzelliklerden biri de burada sizi bekliyor olacak.

Her Geçen Gün Daha Da Popüler: Gökçeada

Türkiye’nin cennet adalarından biri olan Gökçeada, kiteboard için eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen herkesin tercihi olabilir. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, yılın büyük bölümünde rüzgar alması sebebiyle farklılık arayan surfçülerin uğrak noktası durumunda. Eşelek Köyü sahili, geniş plajı ve uzun parkuru ile adanın “kite zone” u olarak bilinmektedir. Rüzgarın ve denizin durumuna göre, Aydıncık ve Kefalos plajları da kite severler için oldukça avantajlı yerlerden. Tarihi dokusu ve doğal yaşam alanları ile saymakla bitmeyecek pek çok güzelliğin bir arada bulunduğu Gökçeada; sayısız heyecan verici aktiviteleri denemek isteyenlerin de uğrak mekanı olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Altın Kumsalı Uçurur: Bozcaada

Eşsiz güzellikteki koylarıyla Bozcaada’nın rüzgar alan her yerinde bu ekstrem su sporunu yapabilmeniz mümkün. Sakin ortamı ve geniş sahili ile Çayır plajı için ana spot olarak yer almaktadır. Kum zemininde kitesurf eğitiminin oldukça kolay olduğu Çayır koyu, Bozcaada’nın en kuzeyinde yer almaktadır.

Macera Sizi Çağırıyor: Datça

Daha önce çok kez Türkiye Windsurf Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış olan Datça, kitesurf eğitimi için eşsiz bir mekan. Dilediğiniz seviyede eğitim alabileceğiniz okulları rahatlıkla bulabilirsiniz. Rüzgarınız kesilirse sorun yok. Çünkü Datça’da kano, dalış ve bisiklet gibi pek çok alternatifiniz var!

Bonus: Sizi Kanatlandıracak Kitesurf Malzemeleri

Su yüzeyinde hareket edebilmeniz için gerekli olan Kite ve Kite’ın harekete dönüştürdüğü rüzgarı kullanabilmek için üzerinde duracağınız tahta olan board ana malzemeleridir. Kite’ınız ile aranızda güçlü bir bağ kuran ipler ise lines olarak adlandırılır. Bu iplerin ince göründüğüne bakmayın, tonlarca ağırlığı kaldırabildiklerini şimdiden söylemiş olalım. Uçurtmanızın gücünü ayarlayıp kontrol ettiğiniz “kontrol direksiyonu”na ise bar denir. Uçurtmanızın güvenlik sistemi bara bağlı olacağı için nasıl kullanılacağını öğrenmeniz oldukça önemli!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account