Türkiye’de keşfedilmemiş roud trip rotaları -II 

Türkiye’de keşfedilmemiş roud trip rotaları -II 

Yazı: Oğuz Kadir Özkorul

Güzel bir Antalya deniz tatili mi yaptınız, artık eve dönüş zamanı mı geldi? Normal şartlarda Antalya – İstanbul arası 695 km olup 7 saatten belki biraz fazla sürüyor. Buna değer mi diye düşünebilirsiniz. Sıkıcı otobanlardan ve samimiyetsiz tesislerin arasından yuvanıza ulaşmayı aklınızdan çıkartın. Sizler için Türkiye’nin en iyi roud trip  rotalarından birini hazırladım.

Rotamız Antalya’dan başlıyor. Aspendos Antik Kenti sonrasında Korkuteli yolu üzerindeki Termessos Antik Kenti ilk durağımız oluyor. Keyifli dakikalardan sonra Burdur’un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kentine ulaşıyor ve mükemmel Gölhisar manzarasına doyduktan sonra yine bölgeye ait bir doğal güzellik olan Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’ne gidiyoruz. Ayaklarımızı ıslattıktan sonra onları kurulamak amacıyla Denizli’ye havlucular çarşısına gitmek için harekete geçiyoruz. (İsterseniz öncesinde bir küçük Isparta şehir turu da yapılabilir.) Burada ayaklarımızı Denizli’nin ünlü havlucular çarşısında yüzlerce çeşit ve rengarenk havlularına ayaklarımızı kuruladıktan sonra Denizli’ye bağlı Pamukkale’de bulunan Hierapolis Antik Kentine ve yanı başındaki doğanın bir mucizesi olan travertenlere girip rahatlıyoruz. Eh tabi acıkıyoruz ve Bursa’ya yol almaya başlıyoruz. Bursa merkezde Kapalı Çarşı’da iskenderlerimizi yedikten sonra Ulu Camiyi ve Yeşil Türbeyi ziyaret edip ruhlarımızı da doyuruyor ve evimize yani güzel İstanbulumuza dönüyoruz. Evet yorucu ama mükemmel bir roud trip öyle değil mi? Bu arada; bu rota yaklaşık 1165 km yani biraz uzun ama pişman olmayacağınız kadar da zevkli. O zaman, o hep kendinize söylediğiniz şeyi yapın ve arabanıza atlayın, özgürlüğün ve rüzgarın tadını çıkarın.

Antalya Aspendos, Termessos rota.1

Antalya’dan yaklaşık 48 km uzaklıktaki bu mükemmel yer sizi tarihi dönemlere götürecek. Bu antik şehir dünyada da tanınan ve anfitiyatrosu ile göz dolduran bir şaheserdir. İçine girip yürüdüğünüzde alanın büyüklüğü karşısında kendisinizi çok küçük hissedip ürküyorsunuz. Sonradan yapıların boyutları sizi büyülemeye başlıyor. Dikkat! Mimarsanız buradan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Biraz tarihinden bahsedelim. Aspendos veya diğer adı ile Belkıs, Antalya’ya bağlı Serik ilçesinde bulunuyor. Hemen yanında şehrin kurulma sebebi olan Eurymedon nehri yer alıyor. Antik kenti gezdikten sonra mutlaka nehrin yanındaki tarihi Aspendos köprüsünü de ziyaret etmeyi unutmayın.

Şimdi Aspendos’dan ayrılıp yine bölgede önemli bir yeri olan ve dünyaca ünlü Termessos antik kenti ve kaplıcalarını ziyaret edeceğiz. Aspendos’tan 80 km, Antalya’dan ise 34 km uzaklıkta olan bu mükemmel kalıntılar ülkemizin en iyi korunmuş antik şehirleri arasında yer almaktadır. Burası el değmemiş doğal güzellikleri ile antik bir şehrin uyumunu gözünüzün önüne seriyor. İnsan düşünmeden edemiyor. Burası en canlı günlerinde yaşayan insanlarla dolup taşıyordu diye düşünürken bugün de binlerce misafir ile dolup taşıyor. Sen de roud trip rotana burayı ekleyebilirsin. Ve Antik Yunan kaplıcalarında masmavi berrak sularında iyon tipi sütunların arasında rahatlayabilirsin.

Antalya, Aspendos, Termessos – Burdur ili arası rota.2

Evet güzelce gezdik eğlendik yetti mi hayır! Daha yeni başlıyoruz. Simdiki durağımız Burdur ve çevresinde bulunan güzellikler. Burdur ilinde ilk durağımız Sagalassos Antik kenti. Burası Ağlasun ilcesine bağlıdır. Tarihi Romalılar’a kadar dayanmaktadır ve Romalılar için Anadolu’daki en önemli üstlerden biridir. Bu antik kentte göze çarpan en önemli eserlerden olan Antoninler Çeşmesidir. Burası ölmeden önce görülmesi gereken eserlerdendir. Termessos – Sagalassos arası 110 km uzaklıktadır.

Salda Gölü ve Kibyra Antik Kenti

Şimdi Sagalassos’tan ayrılıp Salda gölünü ziyaret edeceğiz. Aralarındaki mesafe 113 km, aslında çok uzak değiller ve bulunduğu konum açısından görülmeye değer çok bakir bir doğası var. Ancak artık tanınmaya başlayalı, bozulma tehlikesi altında gibi görünüyor. Bence, buraya gidin görün ve güzelliğine doyun. Ayaklarınızı suya sokun ve roud tripbinize devam edin. Sıradaki durağımız Kibyra Antik kenti olacak. Işık şehri, ışıkların şehri gibi anlamları olan bu antik yerleşke eski zamanlarda kocaman bir göl manzarasına bakıyordu. Ancak bugün o göl yok ancak ilçenin ismi Gölhisar olarak kalmıştır. Bu kentin beni ve inanıyorum ki sizi de çekecek birçok hikayesi bulunmakta. Ama ne şanslısınız ki burada ben varım yani gezgin roud tripçiniz. Neyse efendim uzatmadan kentin tarihi hakkında fikir veren buluntulardan bahsedeyim. Bu kenttin savaşçıları ve gladyatörleri ünlüydü. Ayrıca duvarlardaki resim ve kabartmalardan arkeolojik kazılardaki buluntulardan hayvan ehlileştirme ve dericilikte dönemlerinin ilerisinde oldukları biliniyor. Arazideki demir madenlerinin de olması demir işleme, eşya, silah, kap kacak gibi birçok ustalık isteyen işte de iyi olduklarını gösteriyor.

Roud trip rotası yedek plan – Isparta’ya uğrayalım!

Rotanıza Isparta’yı da eklerseniz bence şahane olur. Denizli’ye geçmeden önce Isparta’ya da uğrayalım. Burası Türkiye’nin lavanta ve gül yetiştiriciliği ve mamülleri üretiminin merkezidir ve ayrıca tarihi ve doğal güzelliklerin bir araya geldiği ender yerlerdendir. Isparta, yedi göller gölgesinde bulunur. Ayrıca bu şehir, 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in memleketidir. Şehirde bulunan Üniversite de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den ismini almıştır. Isparta’da Eğirdir Gölü, Yeşil Ada, Davraz Kayak Merkezi, Zindan mağarası gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Rotanıza eklemek isterseniz burası size, Termessos’dan çıkmanız halinde Isparta merkez arası 141 km.lik fazladan bir yolculuk olacaktır. Buradan Denizli’ye ise 169 km.lik bir yolculuk yaparak rotanıza devam edebilirsiniz. Unutmadan Isparta’ya uğrarsanız akraba ya da arkadaşlarınıza gül reçeli almayı unutmayın.

Kibyra Antik Kenti ve Denizli rotası

Denizli merkez 

Evet Salda Gölüne ayakları soktuk Kibyra kentinde de yorduk kendimizi. Şimdi Denizli merkeze gidelim ve tarihi kaleiçi çarşısından ünlü Denizli havlularından alalım. Ayaklarımızı kurulayalım ve size

tavsiyem Denizli Kebabını yemenizdir. Niye mi? Denizli, sadece havlusu ile değil kebabı ile de ünlüdür. Yemeklerinizi yediğimize ve enerjimizi topladığımıza göre rotamıza devam edebiliriz.

Pamukkale travertenler ve Hierapolis Antik Kenti

Sıradaki durağımız Denizli’nin Pamukkale travertenleri ve hemen yanı başındaki zamanının en kutsal şehir devleti olan Hierapolis antik kenti. Yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta olan bu kardeş güzellikler birbirlerini tamamlayan inci taneleri gibiler. Hierapolisin kutsal kabul edilmesi doğal travertenlere sahip olması ve birçok tanrı için tapınaklarla dolup taşmasıdır. Yanındaki travertenler ise her yıl dünyanın her köşesinden insanın toplanıp deneyimlediği mükemmel bir doğa mucizesidir. Önemli bir uyarı yapıyım suya girecek ve üstünde gezecekseniz kayma riskini göze alarak giriniz. Belli bölgeleri telikeli olabiliyor. Neyseki biz buradaki roudu bitirdik. Ancak Denizli antik kent cenneti ve sadece burayla alakalı bir yazı yazacağımı siz yol arkadaşlarıma da buradan bildiriyorum. Neyse roud tripe devam edelim.

Pamukkale, Hierapolis Antikkenti ve Bursa rotası

Osmanlının ilk başkentine hoşgeldiniz sefalar getirdiniz. Evet koca bir çağ atlaması yaşadık ama iskender kebap için değer bence. Sizce de öyle değil mi? Evet diyen bakışlarınızı görür gibiyim. O zaman lafı uzatmadan Bursa’ya geçelim. Pamukkale’den Bursa’ya yolculuğumuz eğer Akhisar üzerinden gidecek olursanız 436 km yok ben Kütahya üstünden gideceğim diyorsanız 446 km civarında olacaktır. Bursa, merkezinde tarihin yattığı bir kenttir. Gerek mimari eserleri gerek mutfağı gerekse de insanları ile farklı bir ilimizdir. Roud trip rotamızda buraya uğramasaydık muhtemelen çok üzülürdük.

Bursa’da karınları doyurmadan önce ruhları doyurmak önemlidir. Bu yüzdendir ki Bursa merkezde ilk durağımız Ulu Cami’dir. Burası 1399 yılında yapımı biten caminin öne çıkan özelliği içinde 130 hat yazısı sanatının, döneminin en ustaları tarafından hassasiyetle ve maneviyatla işlenmiş olmasıdır.

Ulu Camiden çıkıp Bursa’nın kült simgelerinden olan Yeşil Türbeyi gezeceğiz. Burası padişahların beşincisi Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmış olup günümüzde en çok misafir ağırlayan yerlerdendir.

Bursa’da Uludağ, tarihi Çınaraltı, Koza han, Kapalı Çarşı, Botanik Parkı, Saitabat Şelalesi, Orhangazi Türbesi gezilecek yerlerdendir.

Evet hepsi çok güzel ama açız!

Şimdi roud trip’in en güzel yanına geldik. Evet biliyorsun yemek yiyeceğiz hem de sıradan bir şey değil iskender kebap. Bursa, İskender kokar derdi sevgili dostum M. Çelebi ne de doğru dermiş. 1867 yılından bu yana nesillerce bu işi yapan birinden İskender Kebap’ı yiyebilmek çok güzel bir şey. İskenderimizi yedik evet ama bu sevda böyle bitmez şimdi merkezde ne tarafa baksanız kestane şekeri satan bir dükkan illa ki görürsünüz. Hepsi ayrı güzel hepsi ayrı lezzetli. Şahsen ben kırık ve bol şerbetli kestane şekeri severim ama damak tadı tartışılmaz, afiyet olsun!

Üzülüyorum ama artık yola çıkmalıyız.

Bursa İstanbul arası rota

Şimdi karnımızı ve ruhumuzu doyurduğumuza göre eve girmeden önceki son yolculuğumuzda da sizlerle sohbet etmek isterim. Evet bu arada yol 154 km yani bayağı zamanımız var. Bir şey farkettiniz mi?

Bunca tarihi ve doğal güzelliklerin içinden geçtik ve birçok farklı memleketin insanı ile konuştuk. Etrafa bakmıyoruz. Antalya’daki Aspendos ve Termessos Antik kentleri çöp içindeydi. Bu hiç hoş değildi. Ya da Salda gölü yeni gelen insanlar tarafından ne kadar yıpranmıştı, yeni tanınmasına rağmen. Ne kadar güzel bir şehir Bursa ama yerleri çöp götürüyor. Şehirde kaç tane fabrika bacasından zehirli gaz salınıyor. Evet birazdan eve ulaşacaksınız. Ancak kafanızı yastığa koyup bugün bu roud trip rotasında yaşadığınız güzel anıların dışında bunları da düşünün.

Başka bir rotada güzel ve temiz havalarda görüşmek üzere.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account