Türk gezginler 2017 yazında en çok nereleri tercih etti?

Türk gezginler 2017 yazında en çok nereleri tercih etti?

Sonbahar geldi, koca bir yazı geride bıraktık! Peki, onlarca anı ve fotoğraflarla geride kalan yaz aylarında en çok nereleri ziyaret ettik. Seyahat sitesi momondo.com.tr Türklerin geçtiğimiz yıldan bu yıla değişen destinasyon tercihlerini araştırdı

Bayram fırsatları, son dakika tatilleri, hafta sonu kaçamakları derken koca bir yaz tatili daha geride kaldı. Peki, bu yıl Türkler en çok hangi destinasyonları ziyaret etti? Geçtiğimiz yıldan bu yana değişen tercihler neler? Verilere göre yurt dışı tercihlerimizin başında Ukrayna geliyor. Araştırmanın en çok dikkat çeken diğer sonuçları ise şöyle:

Yurtdışı rotalarda favori Ukrayna

Yaz boyu diğer ülkelere yapılan rezervasyonları incelediğimizde ise Türklerin bu yaz en çok gittiği ülkelerin başında Ukrayna yer alıyor. Verilere göre, Türklerin vizesiz seyahat edebildiği Ukrayna, geçtiğimiz yıldan bu yana Türk ziyaretçi sayısında yüzde 16’lık bir artış yaşadı. Ülkenin en çok tercih ettiğimiz şehri ise Kiev. Listenin başında yer alan diğer şehirler ise sırasıyla Lviv, Odesa, Kharkiv ve Zaporizhia.

Uzak da olsa vazgeçilmeyen destinasyon: Amerika

Türklerin resmi tatillerin birleşmesiyle neredeyse on günü bulan tatillerini değerlendirdikleri bir diğer destinasyon ise Amerika. Uzun uçuşlara rağmen en fazla ziyaret ettiğimiz ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Amerika, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda ziyaretçi sayısını korudu. Türkler arasında yaz boyu deniz, kum, güneş tatilleri favori olsa da Amerika’yı ziyaret eden Türklerin en çok tercih ettiği şehir New York oldu. New York’u ise Los Angeles ve Miami takip ediyor. Türkiye’den direk uçuşların bulunduğu San Francisco ve Chicago da Türklerin bu yaz tercih ettiği bölgelerden.

Asya’dan vazgeçmiyoruz

Son yıllarda yapılan bir çok araştırmada en üst sıralarda yer alan Tayland, bu yıl da binlerce Türk turisti ağırladı. Yaz tatili dışında Türklerin balayı için de en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Asya’nın incisi, 2016’dan bu yana yüzde 4 artış göstererek en çok tercih edilen üçüncü ülke oldu. En çok tercih ettiğimiz şehir ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Bangkok. Popülaritesi her geçen yıl giderek artan şehrin Türk ziyaretçi sayısı bu yıl yüzde 7 oranında arttı. Ülkenin en sevdiğimiz diğer bölgeleri ise sırasıyla Phuket, Pattaya, Koh Samui ve Krabi.

Sıcaklardan kaçanların tercihi Almanya

Kavurucu sıcaklardan bunalıp, bir nebze daha serin rotaları ziyaret etmek isteyen tatilcilerin tercihi ise Almanya oldu. Bu yıl Türklerin en çok ziyaret ettiği dördüncü ülke konumunda olan Almanya, en fazla ziyaretçiyi Berlin şehrinde ağırladı. Türkler tarafından yaz boyu en fazla aranan diğer şehirler ise Düsseldorf, Frankfurt, Münih ve Köln.

Yurtiçini tercih edenlerin favori şehri Antalya

Bu yıl iki bayram tatilini de yaz aylarında geçirdik. Yaz aylarının favori şehirlerine gelince ilk sırada Antalya yer alıyor. Akdeniz’in en sevilen cazibe merkezlerinden biri olan şehir, geçen sene olduğu gibi bu yıl da yurtiçinde en çok ziyaret edilen tatil destinasyonu oldu. Antalya’yı ise Bodrum ve İzmir takip ediyor. Listenin dördüncü sırasında Dalaman yer alıyor. Sıcaklardan bunalan yerli turistlerin tercihi ise, yemyeşil doğasıyla bu yıl da ilk beşe girmeyi başaran Trabzon.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk şöyle dedi: “Veriler gösteriyor ki tatil tercihleri seyahat zamanlamasına göre farklılık gösteriyor. Yaza denk gelerek birleşen resmi bayram tatilleri sayesinde bu yaz iç turizmde bir artış söz konusu. Türkiye içinde tercih edilen destinasyonlar arasında ise her ne kadar ilk üç sırada Antalya, Bodrum ve İzmir yer alsa da, alternatif rotaları tercih edenlerin oranı da oldukça yüksek. Diğer yandan, araştırma sonuçlarına göre Türkler, yedi günden fazla olan tatillerinde yakın ülkeler yerine uzak rotaları tercih ediyorlar.”

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account