Tunus’ta tarihle modernlik iç içe

Tunus’ta tarihle modernlik iç içe

Tunus’un turizm merkezi olan Hammamet şehrinde yapılacak çok şey, görülecek çok yer var. İster göz alabildiğine uzanan kumsalın, turkuaz mavisindeki denizin tadını çıkartın, ister tarihi ve turistik yerlerde geçmişe yolculuk yapın… Tunus’un otantik ortamında adeta 1001 gece masallarında yaşayacaksınız. Tarihle modernliğin iç içe geçtiği Hammamet’in gizemli sokaklarında dolaşırken, bir anda duyduğunuz caz melodileriyle harika bir konserin izleyicisi olmak da mümkün.

Hammamet Kültür Merkezi sürprizli anlar sunuyor

 Günümüzde müze ve kültür merkezi olarak kullanılan 10 hektarlık yemyeşil bir parkın içinde yer alan George Sebastian Villası veya diğer adıyla Hammamet Kültür Merkezi ve Tiyatrosu böyle sürprizli anlar sunuyor. 1920’lerde zamanın milyarderi George Sebastian tarafından yapılan, Andre Gide, Winston Churchill gibi birçok ünlünün ağırlandığı, uzun yıllar aristokrat, sanatçı ve politikacıların çeşitli davet ve partilerde buluştuğu villa, Churchill’in anılarını yazdığı yer olarak da biliniyor.

Buranın ziyaretçilere açık olmayan, sadece özel davetliler geldiğinde kilidi çevrildiği aktarılan en özel yeri: Siyah Oda. Ağırlıklı olarak partilere ev sahipliği yapmış odaya siyah, dar merdivenlerden çıkılıyor. Adını da merdivenlerinin renginden aldığı söyleniyor. Ben yoldasın portalını gösterir göstermez odanın kapısı yoldasın için özel olarak açıldı. Deniz manzaralı oda, tahtadan yapılmış şık panjurları, bambu minderleri, sediri ile çok hoş.

Verilen bilgiye göre, ünlü mimar Frank Lloyd Wright buranın bildiği en güzel villa olduğunu söylemiş. Villanın ana koridoru ve devamındaki odası zaman zaman sanatçıların resim, heykel gibi eserlerinin sergilendiği bir galeri gibi kullanılıyor. Odadan devam edince bahçeye bakan geniş bir havuza çıkıyorsunuz.

George Sebastian Villası’nda kahve ikramı da yapılıyor. Kahvelerinizi istediğiniz yerde alabiliyorsunuz. Ben villanın hemen önündeki denize bakan masalarda kahve keyfimi yaptım. Garsonların servis ettiği, çok lezzetli kahvemi yudumlarken kendimi bir aristokrat gibi hissettim.

Başta zeytin, limon, portakal ağaçları olmak üzere çeşitli ağaçların ve bitkilerin yetiştirildiği bahçe kısmında da ekolojik tarım yapılıyor.

Uluslararası Festivali çok meşhur

Burası 2001 yılından bu yana Tunus Kültür Bakanlığına bağlı olarak işletiliyor ve sergiler, müzik performansları, yazarlık atölyeleri, seminerler gibi pek çok sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

1962 yılında ilave edilen Açıkhava Tiyatrosu’nda da yaz ayları süresince konserler, tiyatro oyunları, bale gösterileri organize ediliyor. Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan ve buranın en büyük sanatsal etkinliği olan Uluslararası Hammamet Festivali çok meşhur.

Ben gittiğimde bir caz grubu akşamki konserinin provasını yapıyordu. Deniz manzaralı koltuklardan birine oturup, muhteşem güzellikteki caz melodilerine kendimi bıraktım. Festival zamanına rast gelirseniz bu müzik ziyafetini kaçırmayın…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account