Tüm Avrupa turuncu çılgınlığına koşuyor

Tüm Avrupa turuncu çılgınlığına koşuyor

Nedir bu turuncu çılgınlığı?

Sokaklar, kanallar ve insanlar… Her şey turuncu… Her yıl 27 Nisan’da King’s Day’in kutlandığı festival, kraliyet ailesinin isminde yer alan “orange” kelimesinden ilham alarak turuncu vurgulu gerçekleştiriliyor. King’s Day, festival coşkusunun hakkını veren Amsterdam’ın en büyük festivallerinden biri. Orijinal adı Koninginnedag olan festivalin çıkış noktası, Hollanda kraliyet ailesinin doğum günü kutlamasıdır.

King's Day5

King’s Day kutlamaları bir gece önceden King’s Night ile başlar. Sokaklar, barlar, pub’lar doyasıya eğlenmeniz için bu gece sizi bekliyor olacak.

Festivalin bir diğer eğlencesi ise Vrijmarkt (Özgür Pazar) adıyla vergiden muaf 2. el eşya satışlarıdır. Belki de dünyada görebileceğiniz bu en büyük pazarda sokaklar ve mahalleler boyu herkes kullanmadığı eşyalarını satışa sunar. Çocuklar da kullanmadığı oyuncaklarını satarak bu oyuna katılır. Eşyaların yanı sıra yiyecek içecek gibi satışlar da gerçekleşirken, evlerde tuvalet hizmeti bile satışa sunulur.

İnanılmaz bir kalabalığın toplandığı kutlamalarda insanlar dar sokaklara, balkonlara ve teraslara taşar, ama eğlenceden geri durmazlar. Dünyanın en keyifli açık hava etkinliklerinden biri olan King’s Day, çocuk-büyük tüm halkı kapsayarak eğlenceyi genişletiyor.

Vrijmarkt 2

Kraliçe’den Kral’a

İlk olarak 1885’te Prenses Wilhelmina’nın doğum gününün kutlandığı festival, 2014 yılına kadar Queen’s Day (Kraliçe Günü) ismiyle kutlandı. 2014 yılında Kraliçe Beatrix’in tahtı en büyük oğlu Willem-Alexander’a teslim etmesinin ardından ise festivalin formatında bir değişiklik olmamakla birlikte ismi King’s Day olarak değiştirildi.

King's Day8

Turuncu çılgınlığı yani herkesin turuncu giydiği, turuncu içeceklerin satıldığı ve turuncu süslemeler ve müziklerle kutlanan King’s Day festivalinde pazarlardan çok uyguna alışveriş yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Eğer turuncu giyinerek gitmediyseniz üzülmeyin. Tezgahlardan envai çeşit turuncu giysi, şapka, kravat, ayakkabı bulabilirsiniz.

King's Day7

Açık hava konserleri, sergiler ve geçit törenleriyle sokaklarında tam bir cümbüş havasını hissedebileceğiniz Amsterdam, her yıl festival boyunca Avrupa’dan 1 milyon civarı ziyaretçiyi ağırlıyor. Kanalda yapılan tekne şenlikleri, bayram coşkusunun en gözde kutlamalarından. Bütün gün krallar gibi en güzel yemekleri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

King’s Day dönemi boyunca bazı önemli müzeler ve etkinlikler kapalıdır. Ancak birçok dikkate değer müze yine açık. Bu nedenle müzelere gitmek istiyorsanız önceden kontrol etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account