Toscana’da tam bir Rönesans kenti: Pienza

Toscana’da tam bir Rönesans kenti: Pienza

İtalya’nın Toscana Bölgesi birbirinden güzel şehir ve kasabalara sahip. Bunlardan biri de bölgenin güneyinde kalan ve d’Orcia Vadisi’ne bakan şirin bir kasaba Pienza… Siena iline bağlı olan ve 50 km uzağında kalan Pienza, Rönesans döneminin en iyi kentlerinden biri olarak gösteriliyor. Tarihi meydanı, görkemli sarayı, dünyaca ünlü peyniri ve romantik sokaklarıyla ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Pienza tam bir Rönesans kenti. 1996 yılından Unesco Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Pienza, Rönesans kenti olmasını sonradan Papa 2. Pius olarak isimlendirilen Enea Silvio Piccolomini’ye borçlu. Pienza’nın tarihine bakarsak, 1200’lü yıllarda Piccolomini adında Siena’da güçlü bir aile yaşarmış. Ancak İmparator 2. Friedrich döneminde aile sürgüne gönderilmiş ve Siena’dan çıkıp Pienza’ya yerleşmiş. Aile burada da gücünü geliştirmiş. Bu güçlü ailenin içinden bir papa çıkmış. O isim de 2.Pius… Tabii Pius, doğduğu şehri Pienza’yı unutmamış. İmar planlarla kenti güzelleştiriyor. Çok değerli eserler yaptırıyor.

Şehir planlaması için Rönesans döneminin en iyi mimarlardan biri olan Leon Battista Alberti’nin öğrencisi olan Bernardo Rossellino ile çalışmış. Pius, ünlü mimardan Rönesans kriterlerine uygun bir şehir yapmasını istiyor. Rossellino da çok güzel bir şehir yaratmış adeta. Bu nedenle 1996 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş. Rönesans kriterleri çok güzel uygulanmış.

Rönesans mimarisinin ilk örneği: Piccolomini Sarayı

Pienza’da görülmesi gereken görkemli yapılar bulunuyor. Bu yapıları genel olarak şehrin ana meydanı olan 2. Pius Meydanı’nda görebilirsiniz. Meydanda en dikkat çeken yapı Piccolomini Sarayı. Burası Rossellino’nun başyapıtı olarak gösteriliyor. Saray özellikle mimarın “İdeal şehir” planlamasına ciddi bir katkı yapmış.

Rönesans mimarisinin de ilk örneği olarak kabul edilmiş. Sarayın katedrale bakan 3 kemerli locası bulunuyor. Sarayın yapımı ise tam 3 yıl sürmüş. Piccolomini Ailesi de 1962 yılına kadar bu sarayda yaşamış. Sarayın içinde ailenin kullandığı orijinal mobilyaları da görebiliyorsunuz.

Pienza Katedrali

Şehrin dikkat çeken bir diğer yapısı da Pienza Katedrali (Santa Maria Assunta Cathedral). Bu katedral, 1459 yılında Romanesk bir kilise olan St. Mary Kilisesi’nin kalıntılarından yapılmış. Rönesans dönemine uygun bir tarzda yapılmış. Katedral, 3 farklı kolonla bölünmüş. Katedralin sol tarafında sekizgen ve sivri uçlu bir kule bulunuyor.

Bu saat kulesi Papa 2.Luis’in Almanya’daki bir ziyaretinde aklında kalmış ve benzerini Pienza’da yapılmasını istemiş. 2.Pius Meydanı’nda bu yapıların haricinde Borgia Sarayı, Comunale Sarayı’nı görebilirsiniz. Özellikle Borgia Sarayı’nın içindeki Diocesan Müzesi görülmeye değer. Yerel tekstil ürünlerden dini eserlere kadar birçok özel eşyaya tanık olabilirsiniz.

Peynirin merkezi

2,200 kişilik bir nüfusa sahip olan Pienza’nın çevresinde hayvancılık çok gelişmiş. Toprakları çok verimli. Doğal olarak hayvansal ürünlere de rastlıyorsunuz. Pienza peynirleriyle ünlü bir yer. Pecorino peyniri, kente gelenlerin mutlaka tattığı bir lezzet. Sert ve tuzlu bir peynir olan Pecorino, yüzde 100 koyun sütünden elde ediliyor.

Bu arada Pienza’nın ana ürünlerinden biri olan Pecorino peynirinin her Eylül’ün ilk pazar günü festivali yapılıyor. Yüksek kalitede üretilen peynirler yapılan bir festivalle misafirlerle buluşuyor. Ancak seyahatinizi başka bir tarihte yaparsanız, Meydanın çaprazındaki ana sokakta birçok peynir dükkanı bulunuyor. Bu sokaktan geçerken peynircilere uğrayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account