Toscana bölgesinin beş gözdesi

Toscana bölgesinin beş gözdesi

İtalya’nın özerk bölgesi Toscana, dünyadan birçok gezgini farklı frekanslardan yakalayıp kendine çekmeyi başarıyor. İtalya’nın kuzeyinde yer alan Toscana, kimileri için tarih, kültür ve sanatı derin bir şekilde soluyabileceği; kimileri içinse eşsiz manzaraları, Akdeniz yemekleri ve dünyadaki şarapların en güzel örneklerini görebileceği bir bölgedir. Toscana’da her dönemde sizi çağıran bir şeyler vardır. Sonbahar döneminde giderseniz, hasat kutlamalarının olduğu döneme denk gelirsiniz. Çiftçiler bütün yıl verdiği emeklerin karşılığı, bu dönemlerde ziyafetler vererek kutlanır ve siz de bunlardan birisine misafir olabilirsiniz. Sonbaharda, Akdeniz ülkesinde güneşli güzel günler bulabileceğiniz Toscana’nın gidilecek, görülecek 5 dünya harikası destinasyonunu sizler için derledik.

Floransa

Floransa

Floransa, tarihi koklamak isteyenler ve müze müze dolaşıp sanat aşkını doruklarda yaşamak isteyenlerin şehridir. Toscana’nın cazibe merkezi Floransa, tarih boyunca da bölgenin bir numaralı ticaret merkeziydi. Rönesans’ın tarih sayfalarına yazıldığı şehirde yürürken kendinizi adeta bir açık hava müzesinin içinde geziyormuş gibi hissedeceksiniz. Medici ailesinin şehre bıraktığı izleri süreceğiniz kentte; Plazzo Pitti, Boholi Bahçeleri, Sanat Akademisi, Bargello Sarayı ve Uffizi Galerisi görmeden gelmeyeceğiniz yerlerdir.


Pisa

pisa

Toscana’nın en meşhur figürlerinden birisi Pisa Kulesi, adını aldığı şehri turizm merkezi haline getirmiştir. Eğer, Toscana bölgesinde bir önem sıralaması yapmak gerekirse Pisa, Floransa’yla birinciliğe oynayacak bir şehirdir. Piazza del Duomo bölgesi; Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Dünyanın her yerinden insanın, bu eğik kuleyi ayakta tutmak için sırayla nöbet tuttuğu Pisa, modern fizik ve astronominin kurucusu Galileo Galilei’nin dünyaya geldiği şehirdir. Şövalyeler Meydanı’nda yer alan Carovana Sarayı, günümüzde belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Gambacorti ve Matteo Müzesi görülmesi gereken diğer kültür miraslarındandır.


Lucca

lucca

Toscana bölgesindeki en korunaklı şehirlerden olan Lucca, Rönesans zamanından bugüne kadar gelen sapasağlam ulaşmış surları ile bilinir. Lucca’nın ortasından geçen Serchio nehri, şehrin enerjisine ayrı ivme kazandırmaktadır. Şehrin dar sokaklarını avucunuzun içi gibi bilmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey haritalarınızı cebinizden hiç çıkarmamak olacaktır. Hatta bu durumu biraz daha hızlandırmak isterseniz, sokaklarda akıp gidibilmeniz için şehrin yaygın ulaşım aracı olan bisikletleri kiralayabilirsiniz.


Arezzo

Arezzo

Ortaçağlardan bugüne ticaretin merkezinde kalmayı başaran Arezzo, bir tepenin üstünde dört vadidinin bir araya geldiği yerde konumlanmıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan ağır hasarla çıkan şehir, tarihi müzeler, kiliseler ve anıtları muhafaza etmeyi başarmıştır.  Toscana’nın meşhur orta çağ festivallerinden olan Joust of the Saracens, her yıl Arezzo’da yapılmaktadır.


Siena

yoldasin-italya-siena

 

Toscana bölgesinin efsanevi şehirlerini keşfetmeye çıkmışsanız Siena’yı görmeden geçemezsiniz. Tarihi bir yerleşim yeri olan Siena, şehir merkezi ile UNESCO’un Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan yerlerdendir. Yılda ortalama 200 binin üzerinde turisti misafir eden Siena’da, her yıl Piaze del Campo meydanından Palio denilen mahalleler arası at yarışları düzenlemektedir. Şehirde her ne kadar mahalleler, kendi arasında kıyasıya rekabet etse de bölgenin sakinleri kelimenin tam anlamıyla şehirlerine aşıktırlar. Şehrin mimari yapısı ve sadece Siena’da bulabileceğiniz yerel lezzetler size ortaçağı güvenli ve eğlenceli bir şekilde yaşama imkanı tanır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account