Tiflis’te gezmek için klasikler

Tiflis’te gezmek için klasikler

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, vize gerekmeden gidebileceğimiz yerlerden. Anadolu gibi Tiflis de birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış.

Tiflis’in kuruluşu ile ilgili en çok kabul gören efsane, Kral Vakhtang I Gorgasali’nin yoğun ağaçlıklı bir bölgede bir şahinle avlanması üzerinedir. İddiaya göre şahin av esnasında bir sülün tarafından yaralanmış, ardından da iki kuş birden bir kaplıcaya düşüp yanarak ölmüş. Kral Vakhtang, bu duruma çok üzülmüş ve ormandaki tüm ağaçları kesip yerine bir şehir kurmaya karar vermiş. Tiflis (Tbilisi) ismi de sıcak anlamına gelen eski Gürcü kelimesi “tbili“den geliyor.

İsmi gibi ilginç bir kent olan Tiflis’in başlıca mekanlarını yoldasin.com okurları için araştırdık.

1 Eski Tiflis

yoldasin-gurcistan-tiflis-eski-sehir

Tiflis’in ana mekanları Eski Tiflis bölgesinde kümelenmiş. Bölge ayrıca doğal kaplıca kaynaklı kükürt banyolarıyla meşhurdur. Shardeni Caddesi yakınlarında birçok modern popüler restoran, açık hava kafe-bar, popüler gece kulübü ve sanat galerisi bulabilirsiniz.


2 Narikala

yoldasin-gurcistan-tiflis-narikala-hisari

Narikala Hisarı, Eski Tiflis’in herhangi bir noktasından rahatlıkla görülebilir. 4. yüzyılda savunma amaçlı inşa edilen kaleler, sonraki tarihi dönemler boyunca genişletilmiş.


3 Rustaveli Caddesi ve Özgürlük Meydanı

yoldasin-gurcistan-tiflis-Rustaveli-Caddesi

Rustaveli Caddesi Özgürlük Meydanı’ndan başlayarak 1.5 kilometre boyunca uzanır. Birçok politik, kültürel ve iş kurumunun yer aldığı meydan, kentin merkezidir. Rustaveli’de gezinirken kentin günlük yaşamını gözlemleyebilir, uluslararası ve yerel marka mağazaları keşfedebilir ve yiyecek bir şeyler alabilirsiniz.


4 Füniküler

yoldasin-gurcistan-tiflis-funikuler

Tiflis Füniküleri dünyanın en güzel tramvay hattı örneklerinden biri. Tüm kente tepeden bakma imkanı tanıyan demir yolu, çok güzel bir eğlence parkı olan Mtatsminda’ya ulaşır.


5 “Dry bridge”

yoldasin-gurcistan-tiflis-dry-brige

Dry bridge, sanat sergileri ve antika eşyalar bulabileceğiniz ünlü bir bit pazarına ev sahipliği yapıyor. Sovyet hatıraları, el yapımı takılar, kişisel hatıralar…

Pazarlık yapmayı unutmayın.

İyi havalarda her gün 10.00–17.00 arası açık.


6 Agmashenebeli Caddesi

yoldasin-gurcistan-tiflis-agmashenebeli-caddesi

Agmashenebeli Caddesi kentin en uzun ve en güzel caddelerinden biridir. Burada muhteşem tarihi binalar, boyalı geçitler ve farklı mimari süsler bulabilirsiniz.


7 Gürcistan Simon Canaşia Müzesi

yoldasin-gurcistan-tiflis-muze

Müzenin kökleri 19. yüzyıla dayanmaktadır. Bugün müze Gürcistan’ın başlıca arkeolojik bulgularını sergiliyor. Müzede; 40 milyon yıllık hayvan kalıntıları, Paleolitik, Neolitik, Tunç, Demir ve Orta Çağ’a ait arkeolojik ve etnografik koleksiyonlar gibi tarihsel önemi büyük binlerce eser yer alıyor.

Adres: 3 Shota Rustaveli Caddesi


8 Gürcistan Sanat Müzesi

yoldasin-gurcistan-tiflis-sanat-muzesi

Özgürlük Meydanı yakınında bulunan Gürcistan Sanat Müzesi, ülkenin en önemli müzelerinden biridir. Müzede çeşitli dönem ve kültürlere ait yaklaşık 140 bin sanat eseri sergileniyor.


9 Gabriadze Tiyatrosu

yoldasin-gurcistan-tiflis-Gabriadze

Gürcistan’ın ilk kukla tiyatrosu Gabriadze Tiyatrosu, 1981 yılında kurulmuş. Bina, her gün saat 12.00’de performans sergileyen bir figürü olan muhteşem bir saat kulesiyle dekore edilmiş.

Adres: 13 Shavteli Sokak


10 Holy Trinity Katedrali

yoldasin-gurcistan-tiflis-holy-trinity-katedrali

Trinity (Sameba) Katedrali, dünyanın en uzun Doğu Ortodoks katedrallerinden biridir. 9 şapelle bağlantılı katedral; yeraltı bölümü, çeşitli ek binalar ve güzel bir bahçeye sahip.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account