Terezin Nazi Kampı’nda utancın izleri

Terezin Nazi Kampı’nda utancın izleri

Prag gezimde Terezin Nazi Kampı’na tur olduğunu ilk duyduğumda katılıp katılmamak konusunda kararsız kaldım. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi kampı olan, Yahudilerin çok zor koşullara mahkum edildiği, işkencelere, ölümlere, pek çok hazin olaylara sahne olan Terezin’i görmeyi kaldırabilecek miydim?

Rehberimiz buranın bir dağıtım kampı oluşu nedeniyle diğer birçok Nazi kampına göre çok daha görülebilir olduğunu söyleyince tarihin utanç dolu yıllarının peşine düşmeye karar verdim.

terezin-kampi-giris

Naziler esirleri önce buraya getiriyor, sonrasında şartların çok daha ağır olduğu, hatta toplu kıyımların yaşandığı Polonya’daki Auschwitz gibi diğer kamplara gönderiyorlarmış.

Prag’a 1 saat kadar uzaklıktaki, Terezin Kampı’na Vaclav Meydanı’ndan turlar gidiyor. Metroda kırmızı hat ile Nadrazi Holosovice durağına gittikten sonra, kampa gelen otobüslerle buraya ulaşılabiliyor.

Çalışmak özgürleştirir yalanı

terezin-kampi-3-calismak-ozgurlestirir

Kampa yaklaşırken ilk gözükenin toplu mezarlık oluşu ağır bir hüznü de beraberinde getiriyor. Burası 10 bin kişinin mezarının bulunduğu, 1945 yılında kurulan bir ulusal mezarlık.

toplu-mezarlik-terezin

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1941 yılında Naziler tarafından kurulan kamp, 1945’e kadar açık kalmış. Kampın kumandanı Siegfried Seidi sonrasında aileleriyle yerleşimlerini sağlayacağı vaadiyle kampın inşasında çalıştırdığı 343 Yahudi’yi Auschwitz’e götürdüğü anda zehirli gazla öldüren bir caniymiş. En fazla 7 bin kişinin yaşayabileceği yere 50 binin üzerinde Yahudi’nin getirildiği, yiyecek kıtlığı ve salgın hastalıklar yüzünden buraya getirilenlerin pek çoğunun öldüğü, anlatılanlar arasında.

terezin-kampi-avlu-2

Kampın avlu duvarında “Arbeit Mach Frei” yani çalışmak özgürleştirir yazısı var. Aslında bu Nazilerin en büyük yalanlarından biri… Burada çalıştıktan sonra özgür bırakılacakları sözü verilen Yahudilerin hazin sonları tarihin utanç sayfalarına yazılmış.

Ranzaların dizildiği koğuşlarda ilk başlarda 20-30 kişi kalırken sonrasında 150-200 kişi balık istifi gibi kalmak zorunda bırakılmış.

terezin-kampi-13-bit-arama-kogusu

17 toplu hücre ve 20 tek kişilik hücre, birbirinden vahşi işkencelere sahne olmuş. Avluda 1500 kadar tutuklu bulunurmuş. Doktor odası olarak kullanılan bölümde tutukluların canlı kobaylar gibi kullanıldıkları, böylece tıpta geliştikleri de anlatılanlar arasında… Ne yazık ki kadavra bolluğu da Nazilere o dönemde tıpta ilerlemeyi getirmiş.

terezin-kampi-avlu

Banyo ve bit arama yeri olan 13. koğuşta insanlıktan uzak yaklaşımlar sergilendiği, tazyikli suyun adeta işkence aracı gibi kullanıldığı bilgileri veriliyor. Ortam ise öylesine hijyenden uzak ki…

Göstermelik tıraş odası

terezin-kampi-banyo

Savaşın sonlarına doğru dışarıya karşın görüntüyü kurtarabilmek düşüncesiyle aynalı, musluklu bir tıraş odası yapılmış. Akmayan sularıyla aslında hiç kullanılamayacak, göstermelik bir bölümmüş burası.

2 Mayıs 1945 yılında herhangi bir mahkeme kaydı olmadığı halde 52 kişinin birden idam edildiği yine kayıtlarda yer alan korkunç bilgiler arasında. Böylesine insanlık dışı uygulamaların olduğu kampta, Nazi subayları ise her türden konfora sahipmiş. Hatta yine tutuklulara yaptırdıkları dev havuzda yazları keyif çatıyorlarmış.

terezin-kampi3

1945’te savaşın sonlarına doğru buradaki salgın hastalıklar öylesine yayılmış ki gardiyanlar çareyi kaçmakta bulmuş ve tutukluları kaderleriyle baş başa bırakmış. Çevredeki halkın yardım amacıyla içeri girmesi ise durumun vahametinden hemen mümkün olamamış. Sonunda Sovyet Kızıl Ordu ve Kızılhaç ekipleri zorlukla içeri girip, müdahaleleri yapmış.

Hayat Güzeldir ve böylesine zulümler asla yaşanmamalıdır

terezin-kampi-pencere

Savaşın dehşetini küçük oğluna hissettirmemeye çalışan, bunun için yaşananları bir oyun gibi sunan babanın dramını anlatan “Hayat Güzeldir” filminin bir bölümü de burada çekilmiş. Roberto Benigni’den izlediğimiz bu film keşke sadece bir kurgu olsaydı.

Ayrılırken gözyaşlarıma hakim olmakta zorlanıyorum, “Hayat güzeldir ve böylesine zulümler asla yaşanmamalıdır” diyerek kampı son bir defa selamlıyorum…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account