Tek isim iki şehir: Mostar

Tek isim iki şehir: Mostar

Ünlü gezgin Matthew Karsten, ”Seyahat için yaptığın yatırım, kendin için yaptığın en iyi yatırımdır” diyor. Yeni bir yatırım yapmak için İstanbul’dan yola çıkıyorum. 1 buçuk saat süren yolculuğun ardından Saraybosna’dayım. Bir önceki yazıda sizlere Saraybosna’yı anlatmaya çalışmıştım. Bu kez adresimiz Mostar. Balkanları gezmenin en rahat ve en keyifli olacağı mevsim şüphesiz ilkbahar. Havalar çok sıcak olmadan ağaçlarda çiçekler açmaya başladığı zaman bize en muhteşem görüntüsünü sergiler doğa. Kara yoluyla yaklaşık 3 saat süren yolculuğun ardından Mostar’dayım. Yolculuk boyunca Bosna Hersek muhteşem doğasıyla bizi büyülüyor.

Şüphesiz Bosna Savaşı’nın hafızalarda belki de en çok yer eden görüntüsüydü Mostar köprüsü’nün sulara  gömülüşü. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç o günü, ”O an insanlıktan nefret ettim” diyerek anlatıyor. Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Hayrettin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü, 9 Kasım 1993 günü, Hırvat topçularının ateşiyle sulara gömüldü ve köprünün taşları yıllarca Neretva Nehri’nin sularında kaldı. Haziran 2002 de başlayan çalışma Ağustos 2003’te kilit taşının yerine konulması ile bitirildi. Açılışı Prens Charles tarafından 23 Temmuz 2004’te yapıldı. Mostar Köprüsü, 2005 yılında ise UNESCO tarafından Dünya Kültür Listesi’ne alındı.

Aynı şehirde iki farklı yaşam

Mostar, Bosna Hersek’te Hırvat nüfusun çoğunlukta olduğu tek şehir. Hırvatlar batıda Boşnaklar ise doğuda… Birkaç yıl önce inşa edilen ve şehrin her yerinden görülebilen bu 30 metrelik haç da aslında Hırvatların yalnızca şehrin batı yakasıyla yetinmek istemediklerinin bir göstergesi… Görünürde şehri yöneten tek bir konsey olmasına rağmen iki tarafta kurumlar aslında ayrı ayrı faaliyet gösteriyor. Aynı şehirde yaşasalar da kendilerine bir sınır belirlemiş gibiler. Sizleri tarihi bilgilerle boğmuş olabilirim ancak bir yeri anlamanın en önemli yolu tarihini bilmek.

Bosna Hersek’in en önemli turizm kaynağı Mostar

Mostar Köprüsü, manevi öneminin yanı sıra ülkenin en önemli turizm kaynağı… Buraya gelen turistler yalnızca köprüye bakmakla yetinmiyor. Cesareti olanlar buradan aşağı Neretva Nehri’ne atlıyor. Hatırlatalım köprünün yüksekliği 27 metre…

Size tavsiyem burada bulunan restoranlardan birinde Mostar Köprüsü ve Neretva Nehri karşısında güzel bir yemek yemeniz. Bu manzaraya sahip onlarca restoran mevcut. Sevdiklerinize hediye alabileceğiniz bir çok küçük mağaza da var. Burada gün doğumu ve batımı izlemek ayrı bir keyif. Akşamları ışıklarıyla insanı sakinleştiren bir atmosferi var.

Mostar’da Osmanlı’nın izleri var

Mostar’da köprü dışında görülmeye değer bir çok yer var. İlk durağımız Karagöz Bey Camii (Karadoz Begova Dzamija). Nakışlı kubbesi ve yüksek minaresi ile tanınan bu güzel eser, 1557 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmış. 1992 yılında savaşta tamamen yıkılmasına rağmen tekrar inşa edilerek ibadete ve ziyarete açılmış. Cami yanında bulunan medrese, Mostar’ın en eski halk kütüphanesini barındırıyor.

Türk Evi ya da orijinal adı ile (Biscevica Kuca), Türk döneminden kalma en güzel korunmuş yapıtlardan. 18. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen ev, kadınları meraklı erkeklerin bakışlarından korumak için yapılan yüksek duvarlarla çevrili.

Neretva’nın sol kıyısında yer alan  Tara Kulesi tarih boyunca barut ve cephanelik kulesi gibi amaçlarla kullanılmış. 3 metre kalınlığında duvarlara sahip olan Tara Kulesi, 1878 yılında Avusturya – Macaristan işgali ile işlevini yitirmiş.

Saat Kulesi, Bosna Hersek Tarih Müzesi ve Katolik Katedrali görülmeye değer diğer yerler… Vaktiniz olursa Mostar’dan sonra Poçitel’e de uğramanızı tavsiye ederim. Eski bir Osmanlı köyü olan bu yer, ilk günkü doğallığını hala koruyor. Dolaşırken kendinizi tarihin derinliklerinde Osmanlı da hissedeceksiniz.

Kitabın bu sayfası savaş ve dramlarla dolu ancak kazanımları büyük. Mostar’a ve yazıya veda vakti. Görüşmek üzere…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account