Tatil bütçesi oluştururken gözden kaçırılmaması gereken detaylar

Tatil bütçesi oluştururken gözden kaçırılmaması gereken detaylar

Günümüzde pek çok insan tatil yapmanın maliyetli olduğunu düşünüyor. Halbuki tatil de diğer tüm alışverişler gibi bilinçli bir bütçe hazırlığı ile planlandığında, uygun maliyetlerle stresten uzaklaşma ihtiyacınızı karşılayan bir süreç haline geliyor. Kendinizi ödüllendirmek; karlarla kaplı tepelerde kayak yapmak, altın renkli plajlarda denizin ve güneşin tadını çıkarmak, mimari ve tarihi özellikleriyle mest eden kentlerin büyülü atmosferine dahil olmak ya da çılgın mekanlarda hareketli gece hayatının bir parçası olmak… Bu yazımızda, hayallerindeki tatili planlamak için sabırsızlanan okurlarımıza “Tatil bütçesi nasıl hazırlanır?” ve “İdeal tatil bütçesi ne kadar olmalı?” gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Her Detaya Yer Vermelisiniz: Tatil Bütçesi Hesaplama

Tatile çıkmadan önce yeteri kadar incelikli bir plan yapmazsanız tatil sırasında zor durumda kalabilirsiniz. Bavul hazırlığı, konaklama ve ulaşım gibi akla ilk gelen maddeler üzerine düşündükten sonra programınız için detaylara da yer vermelisiniz. Örneğin; konser, müze, karnaval gibi kültür sanat etkinliklerinin bilet fiyatları için ön araştırma yapabilirsiniz. Dağlık bir bölgeyi ziyaret edecekseniz trekking yapmak için, ormanlık bir alana gidecekseniz böceklerden korunmak için ekstra bütçeye ihtiyacınız olacağını unutmayın. Beslenme, eğlence ve alışveriş gibi temel gider kalemlerinizi mümkün olduğu kadar detaylandırmalısınız. Yurt dışına çıkacaksanız pasaport ve vize giderlerinize yurt dışı çıkış harcınızı da eklemelisiniz. Ne kadar detaylı bir plan hazırlarsanız hazırlayın, tedbirli olmak adına, şu an aklınıza gelemeyecek ekstra masraflar için de belli bir miktar bütçe ayırmalısınız.

Pişman Olmamak İçin Tatil Bütçesi Oluşturma

Bütçe planlaması yapmadan çıkacağınız tatillerin sonunda pişman olabilirsiniz. Bu kadar ayrıntılı bir bütçe hazırlamak istemezseniz profesyonel rehberler eşliğinde düzenlenen tur programlarından yararlanabilirsiniz. Konaklama, ulaşım, yeme içme ve uçak bileti gibi temel giderlerinizi tek kalemde değerlendirerek hem zaman kazanmış hem de tasarruf etmiş olursunuz. Tatil için tur şirketlerini tercih etmek profesyonel rehberlerle hazırlanan gezi programlarına ulaşmanızı sağlar. Böylece tatil yapacağınız coğrafyayla ilgili hiçbir detayı kaçırmadan çok daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gittiğiniz yerde en güzel fotoğraf nerede çekilir, en büyüleyici gün batımı manzarası nerede izlenir, en iddialı kahve sunumunu hangi cafe yapar, en havalı Instagram paylaşımları hangi konumdan yapılır gibi detayları rehberinizden öğrenebilirsiniz. Tur programları profesyoneller tarafından en ince ayrıntılara kadar düşünülerek hazırlandığı  için tatiliniz sırasında ekstra masraflarla karşılaşmazsınız.

Tatil Bütçesi Oluştururken Tasarruf Etmek Mümkün

İstek, ihtiyaç ve beklentileriniz ışığında planlayacağınız tatiliniz için tasarruf etmenin en basit yöntemi erken rezervasyon yaptırmaktır. Tur şirketlerinin bütçe dostu erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirerek ciddi oranda tasarruf etmeniz mümkün. Erken rezervasyonlar sayesinde tatil harcamalarınızı %50’ye kadar azaltabilirsiniz. Katılmak istediğiniz tatil turunun tüm detaylarını dikkatlice okumalı, alacağınız paketin içerdiği hizmetlerden emin olmalısınız. Tasarruf etmenin bir diğer yolu da tatilinizi sezon öncesine veya sezon sonrasına denk getirmek. Resmi tatiller ve okulların kapalı olduğu dönemler gibi herkesin tatil takviminde işaretli olan günlerde tatil yapmak daha maliyetli olabilir. Eğer resmi tatiller dışında alternatifiniz yoksa rezervasyonunuzu en az üç ay önceden yaptırmalısınız. Uygun fiyatlarla kış tatili yapmak ve binlerce kişinin akın ettiği pistlerde kalabalıklar arasında kaybolmamak için Kasım, Aralık ve Mart aylarını değerlendirebilirsiniz. Ülkemizin güney kıyılarında uygun fiyatlarla yaz tatili yapmak için Eylül ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Yazdan kalma son günlerin keyfini yaşamak için Olimpos ve Ölüdeniz gibi lokasyonları seçebilirsiniz. Kalabalık plajlar ve sıcak havalar gözünüzü korkutuyorsa doğayla iç içe yaylalarda hesaplı ve keyifli bir yaz tatili yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account