Tarih, doğa ve mutluluğun adası: Kekova

Tarih, doğa ve mutluluğun adası: Kekova

Herhangi bir aracın, trafiğin, AVM’lerin, beton binaların ve reklam panolarının olmadığı bir yer hayal edin. Aynı zamanda; kahvaltı için sıcacık bir simidin, diğer köyden gelmezse ekmeğin, çocukların bisiklete bineceği bir yolun ya da bir eczanenin bile olmadığı bir yer…

Çocukluğumdan beri bildiğim ama sadece koylarını gezip döndüğüm Kaleköy’de, ilk defa uzun bir zaman geçirme fırsatı buldum ve her detayı şaşırtıcı gelen bu yeri daha çok sevdim.

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Üçağız Mahallesinde bulunan Kekova – Kaleköy tarihi adıyla Simena Antik Kenti, muhteşem güzelliği ile ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Tarih, doğa ve deniz üçlüsünün birleşmesinden doğan Kaleköy, otuz yılı aşkın süredir mavi tur yolcularını, günü birlik tur teknelerini ve gezginleri ağırlıyor.

Karayolu ile doğrudan bağlantısı olmayan Kaleköy’e ulaşım kayıklarla sağlanıyor. Üçağız’dan ortalama on dakikalık kayık yolculuğundan sonra, bölgenin simgesi olan denizdeki Likya Lahdi ile karşılaşıyorsunuz.

İzinsiz çivi bile çakılamıyor

Likya medeniyeti yerleşim yeri olan Kaleköy’de, Birinci Derece SİT alanı olması sebebiyle yapılaşma yasak. Bölgede yapı olarak bir tek yüz yıllardan beri varlığını sürdüren taş evler var. Bu evlere izinsiz çivi çakmak bile yasak, fakat turizm hareketliliğinden dolayı Kaleköy’de yaşayan çok sayıda kişi evine ahşaptan pansiyon ve restoran eklemeleri yapmış. Bölgede, evine işletmesine yaptığı tadilatlar nedeniyle ceza almayan kimse yok. Sezonunda dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan bu yerde yapılaşma yasağı nedeniyle 4 – 5 pansiyon ve restoran bulunuyor.

Her noktasından denizi ayaklarınızın altında hissedeceğiniz Kaleköy’de, yamaca dağılmış taş evler yeşilliklere çiçeklere gömülmüş durumda. Kaleköy’ün en güzel özelliklerinden biri, karşınıza hiçbir araç çıkmayacağını bildiğiniz, sizi kimi zaman bir evin önünden kimi zaman tarihi kalıntıların arasından geçiren yolları.

Evlerin önünden içinden geçen daracık yollar size tüm Kaleköy’ü gezdiriyor. Yamaçtan zirveye doğru çıkınca Kale’ye ve Likya Lahitleriyle dolu bir alana varıyorsunuz. Kale’nin arka yamacındaki patika Üçağız’a kadar uzanıyor ama araç için uygun olmaması nedeniyle bu yok tercih edilmiyor.

Pırıl pırıl bir deniz

Likya medeniyetinin yerleşim yerlerinden biri olan ve tarihinde deniz ticaretinin yapıldığı Kaleköy’ün bir kısmı büyük bir deprem nedeniyle sular altında kalmış. Kaleköy’ün hemen karşısında sular altında kalan batık kent ve tersane yer alıyor. Pırıl pırıl denizi sayesinde tekne gezileri sırasında batık kent rahatlıkla görülebiliyor.

Taş evlerden fışkıran pespembe begonvilleri, kekik adaçayı kokusu getiren rüzgarları, bir tek kayık ve dalga sesleri duyabileceğiniz sakin havası ile Kaleköy, huzur ve doğa dolu bir yer.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account