Tam bir görsel şölen Hallstatt

Tam bir görsel şölen Hallstatt

Adımınızı attığınız an büyülenmeye hazır olun. Çünkü Avusturya’nın Salzkammergut Göller bölgesine bağlı bir köy olan Hallstatt, Alp dağlarının eteklerinde yer alıyor; bu özelliği ile de göz alıcı bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Hallstatt’a ulaşım

Hallstatt’a ulaşım oldukça kolay. Aracınızla, otobüsle ya da trenle kendinizi bu masal köyünde bulabilirsiniz. Toplu taşıma ile gidecekseniz Viyana ya da Salzburg’dan trenle, otobüsle köye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak trenle gideceklere küçük bir dipnot düşelim. Hallstatt tren istasyonu köyün içinde değil gölün karşı tarafında. Yani Hallstatt köyüne ulaşmak için karşıya geçmeniz gerekiyor. Bunu da son durakta indiğinizde Stefanie adı verilen teknelere binerek yapıyorsunuz. Araçla gelecekler için de Salzburg -Hallstatt arasının yaklaşık bir saat sürdüğünü hatırlatalım.

Tabii seyahatleri sırasında konfor ve rahatlık arayanlar ProntoTour’un Salzburg- Hallstatt turuna katılarak uzman rehberler eşliğinde bu tarihi köyü keşfedebilir.

Gelelim vardığınızda göreceklerinize…

Hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt yazın başka kışın başka güzel. Kısacası dört mevsimlik bir cennet. Hallstätter Gölü etrafında yer alan ve adeta birer müze niteliğindeki evleri ile ziyaretçilerini büyüleyen köy, dünya tarihinin bilenen en eski tuz madeninin de bulunduğu yer. Dolayısıyla buraya gelip de tuz madenlerini görmemek olmaz. Madenler gün içinde sadece birkaç saat ziyarete açılıyor. Bu arada teleferikle çıkılan seyir terası da Hallstatt’ı kuş bakışı görmenize olanak sağlıyor.

Bir uçtan bir uca aralıksız yürüseniz 15 dakikada köyü bitirirsiniz aslında, ama gördüğünüz her ayrıntıyı çekmek isteyeceğinizi düşünerek Hallstatt’a en az bir gününüzü ayırın derim. Özellikle fotoğrafçıların ve Instagram tutkunlarının buradan bol malzeme ile evlerine dönecekleri garanti.

Kış mevsimi dışında gölde tekne gezileri de yapılabiliyor. Hallstatt göl üzerinden bakıldığında da bir başka güzel gözüküyor. Ancak asıl manzara Hallstatt’ın içine girip, göl kenarından yürümeye devam ettiğinizde karşınıza çıkıyor. Yolu tamamladığınızda (araç geçişlerinin başladığı yerde) Google’da karşınıza çıkan o popüler açı kanlı canlı karşınızda beliriyor. 7 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Hallstatt, UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini sonuna kadar hak ediyor.

Hallstatt’tan ne alınır?

Köyün tuz madenlerine ev sahipliği yaptığını söylemiştik. Dolayısıyla buradan alabileceğiniz ilk hatıra eşya tuz olacak. Tuzun hem yemeklik hem de süs eşyası versiyonları mevcut . Bunun dışında kar küreleri, çantalar, magnetler, anahtarlıklar, biblolar gibi pek çok hepsini birden çantanıza atmak isteyeceğiniz eşyalar bulunuyor. Hediyelik eşya dükkanları tüm köye dağılmış durumda. Mutlaka karşınıza bir tane çıkacaktır.

Hallstatt konaklama

Bu masal diyarında bir gün bana yetmez diyenler için köyün içinde şirin mi şirin butik oteller bulunuyor. Favorimiz manzarası ile büyüleyen Heritage Hotel Hallstatt.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account